Hıngal Mantı - Kısıklı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Hamur işi olsa da yesek

Hıngal Mantı – Kısıklı

21 Temmuz 2013

manti2

Siz hiç Dağıstan mantısı yediniz mi? Ben ilk kez denedim. Ev ortamında hazırlanan Hıngal mantı, “mantıların şahı Dağıstan mantısı” olarak adlandırılıyor. Benim damak tadıma göre fırınlanmış mantının gerisinde ama farklı ve özel bir lezzet. Deneyerek bir şey kaybetmezseniz.

Çamlıca dolaylarına uzun bir süredir Şazeli için gidiyordum ama bu kez rotayı başka bir yere çevirdim: Hıngal Mantı.

Adını çok uzun zamandır duyuyordum ama birçok yere olduğu gibi buraya da gitme fırsatım olmamıştı. Arkadaşım Uğur Güler ile; Lider pide, Şazeli, Bafra pide seçeneklerini düşünürken “Ne Hıngal mı?” diyerek soluğu Kısıklı’da aldım. Yeri oldukça kolay ama park sıkıntısı var, Hıngal’ın birkaç adım ilerisinde sosyal tesislere ait İspark var. Şanslıysanız dükkanın önünde yer bulabilirsiniz ama cadde çok yoğun ve park yeri tek araçlık, bilginize.

Butik bir mekan, küçük ve şirin. Okan Sönmez işin görünen tarafında, Melike Sönmez ise mutfakta görev alıyor yani bir aile işletmesi burası. Okan bey Dağıstan kökenli ve mekan Haziran 2008’de açılmış. Yufkadan az daha kalın ama mantıdan daha ince açılmış bir hamur arasına kıyma giriyor ve kıymalı hıngal kaynayan suda haşlandıktan sonra yoğurtla servis ediliyor. Sadece kıymalı dediğime bakmayın, birbirinden farklı çeşitler var. Tık!

Hıngal Mantı’nın menüsü bu :) Şaka bir yana “Ne yiyebiliriz?” sorusuna en güzel cevabı bu şekilde alıyorsunuz. Oyuncak hamurları gibi renk renk mantılar var hepsi farklı. Renkleri alması için herhangi bir katkı maddesi kullanılmıyor. Boyutları büyük ama ortada duran mantı boyutu, tabağınıza gelenle birebir. Buradaki çeşitlerin sadece 7’si mevcuttu, karışık iki tabak yaptırarak hepsinin tadına bakma fırsatı buldum.

siparis

“Mantıdan önce zeytinyağlı yaprak sarması mı?” yedin sorusunu sorabilirsiniz elbette. Mantının haşlanma süresi 7-11 dakika arasında. O gelene kadar tezgahta sergilenen birkaç çeşit zeytinyağlı vardı.

yaprak

Kıymalı, patatesli, peynirli, ıspanaklı, kıymalı (acısız-acılı), cevizli, etli ısırganlı… Farklılarını renginden anlamanız mümkün. Hamuru kalın, içinin malzemesi fazla. Mantıda çok fazla çeşit aramam, mantı dediğin kıymalı olur diye düşünmüş olacağım ki kıymalı olanı yani bildiğimiz mantıyı daha çok beğendim. Ve ilk kez mantı yerken çatal kullandım, bu da tarihe geçsin :)

manti1

Yoğurt sarmısaklı olmasına rağmen rahatsız etmedi. Kıvamı gayet iyiydi.

manti2  manti3

Kapanışta ise Nevzine tatlısı var. Adını ilk kez duyuyorum ve doğal olarak denemek istedim. Kayseri tatlısı olarak bilinen Nevzine, tahin ile cevizden yapılıyor. Sıcak günler için ağır bir tatlı olarak düşünebilirsiniz ama Melike hanımın meyveli sosuyla servis edilen Nevzine; hafif mi hafif. Tatlının üzerine ise çay, ikram olarak geliyor.

tatli1
tatli2

Çay için bir satır gerekiyor. Birçok işletmede yemeğin üstüne içtiğiniz çay çok keyif vermez. Buranın çayını beğendim, aroma kokusu içmeden burnunuza geliyor.

cay

Fiyatlar diğer mantıcılara oranla hesaplı. Karışık 12, tek bir çeşit yerseniz eğer daha ucuza geliyor. Bir not da su için açmak istiyorum. Artık işletmeler şişe suya geçmeli diye düşünüyorum. Hıngal’da kapalı bardak su veriliyor, inanın ne içtiğimi anlamıyorum. Hesapla birlikte naneli sakız da geliyor, küçük ama önemli bir detay.

hesap

HINGAL MANTI
Kısıklı Meydanı, Kısıklı Cad. No: 132
Çamlıca – Üsküdar
0216 326 4635
www.hingalmanti.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Akin Kurekci 24 Ekim 2013 at 02:51

    Fiyatlar bayagi uygun gibi.. Fakat manti konusunda Kazak mantisini tavsiye ederim. Buharda pistigi icin degisik bir tecrube olur. Yine bulursan yine buharda pisen nisastanin sicak halinde eller yakila yakila yapan tam bir ustalik isi Kore mantisini tavsiye ederim..

  • Yorum Yap