Helvetia - Asmalımescit - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Kuytu köşe

Helvetia – Asmalımescit

31 Aralık 2013

3
Sanırım blogun en sağlıklı yazısını ilerleyen satırlarda okuyacaksınız. “House Cafe’nin karşısındaki sebzeci” olarak bilinen Asmalımescit’teki Helvetia, buram buram sağlık kokan yemekleriyle ön plana çıkıyor.

Mekan eskiden İsviçre birahanesiymiş… Eskiden derken, cidden çok eskiden; 1930’lardan bahsediyorum. Asmalımescit’e yolum erken saatlerde düşmediğinden burayı hep kapalı görüyordum. Oldukça bilinen bir yer olduğunu sonradan öğrendim. Hem bilinen, hem de sevilen bir yer olduğunu duyunca; ikinci kez gitmeye gerek duymadan paylaşmak istedim.

Buranın mönüsü çok sağlıklı… Et yemeklerinden sıkılanlar, anne yemeklerini özleyenler, hafif bir öğün geçirmek isteyenler için ideal bir adres. Çorba, zeytinyağlılar, salatalar, ev yemekleri ve tatlılar… Mutfak açık, her şeyin nasıl hazırlandığını görebiliyorsunuz.

4
Masalar ahşap, tavanlar yüksek; Beyoğlu’nun birçok kafesinde olduğu gibi duvarlarında etkinlik afişleri var.

1
Müsait olan herhangi bir sandalyeye oturabiliyorsunuz. Yanınızda yemek yiyen, doğal olarak tanımadığınız insanlarla aynı masayı, suyu ve ekmeği paylaşıyorsunuz. Çevre esnafı, öğrenciler ve yabancılar burayı ağırlıklı olarak tercih ediyor.

2
Tezgahın üzerindeki borcamların içerisinde yemekler sergileniyor. İster tek çeşit, ister sıcak-soğuk tabak, isterseniz de beş çeşide kadar gördüğünüz her şeyden alabilirsiniz.

3
Ekmek ve su ücretsiz. Beş çeşit yani fotoğraftaki tabak 11,5 lira… Tabaktaki çeşitlerin yanı sıra buğday salatası, pazı borani, pırasa, kısır ve patates salatası da tavsiye edildi. Bir sonraki gidişimde de bunları deneyeceğim, ne de olsa sağlıklı :)

5
HELVETIA – ASMALIMESCİT
General Yazgan Sok. No: 8/A Asmalımescit
(The House Cafe’nin karşısı)
0212 245 8780

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap