Halil Usta - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Halil Usta – Gaziantep

16 Kasım 2013

8
“Gaziantep’e gittiğimde nerede yemek yiyebilirim?” diyenler Halil Usta’yı listenin en başına yazmalı. 1972’den beri başta Antepliler olmak üzere yerli-yabancı tüm müşterilerine inanılmaz tatlar sunan Halil Usta, uzun yıllar geçmesine rağmen lezzetini korumaya başarmış ender yerlerden biri. Uzun lafın kısası, kesin gitmelisiniz, kesin!

Halil Usta’nın önceden olduğu gibi hala bir tabelası yok. Cam ve tentede “Kebapçı Halil Usta” yazar sadece… Gaziantep’e gelip de burayı bilmeyen insan yoktur. Dükkanın her yerinde; Halil Usta’da yemek yiyen ünlülerin fotoğrafları var. Halil Usta, etleri toptan almaz, 14-15 farklı kasaptan her sabah günlük olarak alır. Alınan etler özenle hazırlandıktan sonra pişirilecek hale getiriliyor. Kapasitesini biliyor, et bittiğinde dükkan da bitiyor, sadece öğle saatlerinde açık. Benim gittiğim gün 15:30 sularında et bitmişti. O saatten sonra gelirseniz, ancak dükkanı temizlerken görebilirsiniz.

4
Dükkana girmeden sizi çiğ etler karşılıyor. Bu görüntü bile beklentilerinizi artırıyor. Gördükleriniz koyun eti, erkek koyun eti. Gaziantep’te sığır-dana tercih edilmiyor. Koyun eti kokuyor diye düşünebilirsiniz ama bu yörenin etleri kokmuyor.

5
Masada kaşık görünce şaşırmayın. Salata kaşık kaşık yeniyor, kalan suyu kafanıza dikiyorsunuz. Etleri nasıl özel ve lezizse salata da öyle. Basit bir salata gibi gözükse de nar ekşisi, sumak ekşisi ve zeytinyağ olayı çok farklı boyutlara taşıyor. İkinciyi istemeye hazırlanırken zaten etleriniz masaya geliyor.

10
Yoğurt kaliteli olunca; bakırda gelen ayranın da tadı bir başka oluyor. İkinci ayranı isterken; çapraz masamdaki abi “Fazla ayran içme, etin tadını bozar” deyince; ikinciyi iptal ettim :)

9
Bildiğim kadarıyla meşe kömürü kullanılıyor. Başında Mehmet usta var, komik adam, muhabbeti keyifli. Mehmet usta; Halil ustanın damatlarından biri. Çok ciddi teklifler almasına rağmen Karşıyaka’daki bu dükkandan kopmamış.

6
Halil Usta’da menü yok, garsonlara bırakın. İstanbul’daki gibi kazıklanmazsınız, korkmayın. Et ve kebap konusunda dolu dolu bilgilere sahip garsonlarla -işlerinize engel olmadığınız süreci muhabbet etmek bile ayrı keyif. Öğrenmenin yaşı yok… Gaziantep’teki yol ve lezzet bilgisayarım Ethem abiye bıraktım sipariş işini. O söyledikçe geldi, yedikçe yiyesim geldi.

Acılı ve acısız olarak terbiyelenerek pişirilen kuşbaşı ile siftahı yapıyorum. Parçalar büyük ve porsiyon olarak doyurucu. Etler sulu, sulu… İstanbul’dakiler gibi kebabın yanına bulgurdu, soğandı vs. beklemeyin!

11

Ardından Halil Usta’nın en çok tercih edilen/beğenilen/servis edilen etlerinden biri olan küşleme geliyor. Küşneme ya da küşleme; her neyse! Ben yememe bakıyorum… Bu etten her koyunda sınırlı sayıda çıkıyor, cidden özel ve güzel bir lezzet.

7
Küşlemenin tadı damağımdayken; her zaman bulunmayan (eş-dost-özel misafirlere verilen) adının yağlı parça öğrendiğim et geldi. Fotoğraftan anlaşılması mümkün değil ama etin ortasında incecik yağ şeridi var. Ethem abi sağ olsun, gideceğimizi bildiği için sabahtan ayırtmış eti.

3
Ben fotoğraf çekmeye çalışırken, ustalar “Beklemeye gelmez, at ağzına” demelerine rağmen zor şartlar altında fotoğraf çekmeye devam ettim. Cidden çalışma koşullarım çok zorlu olabiliyor, o gün de böyle bir gündü! :)) Biz, Adana-Urfa diyoruz ama Antep’te kıyma deniyor. Sebzeli ve terbiyeli kıyma; o kadar yumuşak o kadar hafif ki inanılmaz.

8
Halil Usta “Bir fotoğraf çekilebilir miyiz?” dedi. Kıramadım :) Şaka bir yana; Halil Usta kral adam, babacan… 8 yaşında kasaplığa başlamış ve keşke her insan ‘Halil Usta’ kadar mütevazi olabilse diye aklımdan geçirdiğim kendisiyle konuşurken… Yaklaşık 2 saat kadar zaman geçirdim burada; hep güleryüzlü, hep ilgili… Ayrıca; Halil Usta yaptığı hayırlarla da ün yapmış Gaziantep’te. Mahallenin çocuklarına ücretsiz lahmacun dağıtması, “Param yok” dediğinde “Afiyet olsun, canın sağ olsun” demesi ve bunun gibi onlarca hikayeyle de isim yapmış. Eline sağlık usta, Allah uzun ömürler versin sana…

1
Şube açmama prensibini bırakmış ve Gaziantep Metromarket’te oğlu bir yer açmış. Orası geç vakit de açık. Aklınızda bulunsun. Keşke bu lezzet İstanbul’a gelse de yer yerinden oynasa!

Tüm kebapların porsiyonu 15 lira, salata ikram, ayran ise 2 lira.

KEBAPÇI HALİL USTA – MERKEZ
Karşıyaka Tekel Cad. Öcükoğlu Sok. No:6 – Gaziantep
0342 3231616

KEBAPÇI HALİL USTA – METRO
Osmangazi Mah. Abdülkadir Aksu Bulvarı No: 96
0342 3392627
http://www.kebapcihalilusta.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

 • Alp KAYIRANa 16 Kasım 2013 at 19:41

  Tatlı bulunmaz. Rivayet olunur ki, tatlı soran yabancılara bir parça küşneme uzatır ve al yoğrim, tatlı niyetine dermiş.
  Halil Ustanın cüssesi yeter bence, zaten sıska şefin yemeği yenir mi be yav?

 • Varol Döken 18 Kasım 2013 at 11:47

  Ben de geç gittim buraya ve küşleme yiyemedim. Lahmacun da yoktu. Sana özel gelen yağlı parçayı bilemedim tabi:) Kuşbaşı, simit, acılı ve acısız yemiştim. Etleri gerçekten güzel ama yediğim en iyisi değil. Salatayı ben de çok beğenmiştim. Ayranı ise sınıfı geçemez (açık ayran özel ilgi alanım:). Ben en çok fiyatlara takıldım ama Antep’in genelinde fiyatlar çok ucuz değil, burada da değildi. Pahalı da değil tabi ama sonuçta yerinde yiyorsun. Adana’da Antep’te verdiğin paraya kebapçıyı alırsın diye bir laf duymuştum, doğruluğunu ispatlamak için gideceğim Adana’ya.

  Süper anlatıyorsun bu arada, ellerine sağlık.

 • Yorum Yap