Hafta sonunuzu lezzete ve keşfe ayırın. (Tarihi yarımadada lezzet turu ve "İş Bankası İftiharla Sunar" sergisi) - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?

Hafta sonunuzu lezzete ve keşfe ayırın. (Tarihi yarımadada lezzet turu ve “İş Bankası İftiharla Sunar” sergisi)

24 Kasım 2017

Karaköy, Sirkeci ve Eminönü civarlarında dolanmak daha önce hiç bu kadar keyifli olmamıştı. Tarihi yarımadadaki lezzetlerin birçoğu yarım asra yaklaşmış ya da devirmiş durumda. Bu lezzetlerden vazgeçmek ne mümkün ne de yerini başka bir lezzetle doldurabilmek. Örneğin; Konya‘ya her zaman gitme fırsatı bulamadığımdan fırında kuzu özlemimi Güvenç Konyalı‘da atıyorum. İstanbul’da son dönemlerde birçok iyi burgerci açıldı ama Virginia Angus‘un Tahtakale‘deki küçücük yerindeki lezzet bir başka geliyor. Peki, Hocapaşa sokağındaki esnaf lokantalarına ne demeli? O bölgedeki sevdiğim birçok adresi yazının sonuna ekleyeceğim.

Bu lezzet duraklarına geçtiğimiz haftalarda bir de müze ziyareti ekledim. Yazının başındaki keyifli olmamın sebebi de bu müze ziyareti aslında. Ufak bir lezzet ve tadım turunun ardından soluğu Türkiye İş Bankası‘nın Eminönü‘ndeki tarihi binasında aldım. Açılışına davetliydim ama şehir dışında olduğumdan gecikmeli de olsa ziyaret edebildim “İş Bankası İftiharla Sunar” isimli sergiyi. Eminönü’ndeki bu binayı daha önce gördünüz mü bilemiyorum ama mutlaka görmelisiniz. Burası zamanında Eminönü şubesiymiş zaten. Şimdilerde ise müze haline gelmiş ve içeride sadece İş Bankası‘nın değil adeta Türkiye‘nin reklam tarihi duruyor.

“İş Bankası İftiharla Sunar” isimli sergide neler bulabileceğini biraz açmak isterim. Bu sergi ziyaretçilerini 93 yıllık reklam yolculuğuna çıkarıyor. 1920’li yıllardan günümüze adım adım gelişimi görebiliyorsunuz. 20’lerdeki reklam afişlerinde verilen mesajlar çok net; tasarruf, tasarruf, tasarruf. İş Bankası, meşhur kumbarasıyla topluma tasarruf bilincini yerleştirmeye çalışıyor. Yıllar hızla akıyor, Zeki Müren’in seyirciden mektupla aldığı istek parçalarını okuduğu radyo yıllara geliyor. Bu alanda Zeki Müren’in muhteşem sesine kendinizi kaptırabiliyorsunuz. Uğur Dündar ve Müjdat Gezen’li reklam filmleri ise favorilerimden, yılları ise 70’ler. 20’ler dedik, Zeki Müren’li yıllar dedik , 70’ler dedik, geldik günümüze… Cem Yılmaz‘ın rol aldığı reklam filmleri hem çok sevildi, hem de çok konuşuldu. ‘Servet Bey’ reklamlarının dekor, kostüm ve kamera arkası görüntülerine uzanan seçkiyi de görebilirsiniz bu sergide.

En sevdiğim köşe ise; ATATÜRK köşesi. Bu alanda ise Haluk Bilginer‘in oyunculuğu ön planda. Reklam filmini hatırlamayanlar için şuraya bir link bırakıyorum. Muhteşem bir reklam filmiydi!

İşte böyle son derece keyifli bir sergiden bahsediyorum. ‘İş Bankası İftiharla Sunar’ 25 Mart’a kadar, Eminönü’ndeki İş Bankası Müzesi’nde ücretsiz ziyaret edilebilir. Bu arada müzeyi bir rehber eşliğinde de gezebilirsiniz. Yolunuz düşmese bile oralara sadece bu sergi için bile gitmenizi tavsiye ederim. Reklam/iletişim okuyan öğrenciler/yeni mezunlar mutlaka ama mutlaka seçkiyi ziyaret etmeli.

Bu arada; Türkiye İş Bankası‘nın Youtube kanalına da bi’ göz atmayı unutmayın.

Fotoğrafları sağa kaydırmayı unutmayın ⇒

 • Kahve için;
  Brew Coffee Works
  Coffeetopia
 • Yemek için;
  Şehzade Cağ Kebabı
  Güvenç Konyalı Etli Ekmek
  Namlı Rumeli Köftecisi
  Meşhur Filibe Köftecisi
  Kral Kokoreç
  Zümrüt Büfe
  Dönerci Şahin Usta
  Virginia Angus
  Nar Lokanta
  Kebapçı Şeyhmus

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir