Günaydın Kasap & Steakhouse - City's - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Burger & Steak, Canım tatlı istedi, Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Günaydın Kasap & Steakhouse – City’s

23 Ekim 2013

6

“Et bizim işimiz” diyen Günaydın; et konusunda aşmış… Ne yiyeceğinize oturduğunuzda karar vermemişseniz eğer, oturduğunuzda da karar vermeniz daha doğrusu seçim yapmanız daha da zorlaşıyor. Özenle seçilen ve iyi pişirilen etlerin arasından seçim yapmak zor… Lokum ve dana şaşlık denedim, tadı damağımda kaldı… 

– Günaydın, Türkiye’nin başarılı et restoranlarından. Kebap ile ilgili yorumları ilerleyen zamanlarda yazarım. City’s’deki Kasap & Steakhouse’da aldım soluğu. Fiyatlar, blogtaki restoranlarından bir hatta iki ‘tık’ ötede. Ödediğiniz fiyatı sonuna kadar hak ediyor, bunu da belirtmek lazım. Et kaliteli, iyi pişiyor, hızlı servis ediliyor. Menü isterseniz geliyor, menü de fiyatlar da yazıyor. Sizle ilgilenen garson et konusunda çok ciddi bir eğitim almış ve ne sorarsanız eksiksiz cevap veriyor. Böyle garsonlara rastlamak zor. Gittim, memnun kaldım ve yine gideceğim. “Etin dahi çocuğuyum” diyen Günaydın Et ve Restoranları Grubu Kurucu Ortağı Cüneyt Asan’a televizyonda ya da gazetede denk gelirseniz; mutlaka izleyin/okuyun. Anlatımları ve anlattıkları çok keyifli…

İstanbul’da bir kasap dükkanıyla başlayan hikaye; bugünlerde çok farklı bir boyut kazanmış. “Et Bizim İşimiz” diyen Günaydın’ın Günaydın markalı 40’a yakın, belki de 40’tan fazla şubesi bulunuyor. Köfte döner, kebap restoran, steak house, burger adıyla hizmet veriyor.

City’s’deki Kasap & Steakhouse’a gittim. Oldukça geniş bir yer. Masalar ve sandalyeler rahat. Soldaki camekan bölümde etlerin üzerinde isimler yazıyor. Birçok ünlü ismin eti ayrılmış, özel olarak saklanıyor. 22-30 gün arası bekletilen etler, özel olarak getirilen dry-aged dolaplarında muhafaza ediliyor. Sıfır ile 2.2 derece arasındaki sıcaklıkta bekletiliyor. Özel dolap ortamdaki nemi de emiyor ve bu sayede etler hem daha taze, hem de daha lezzetli oluyor.

Onun dışında sağdaki bölüm; kocaman bir kasap reyonu. Reyonun hemen yanında ise etlerin pişirildiği ızgara var.

12

Tulum peynirli salata Günaydın’ın en çok tercih edilen salatalarından. Tulum peynirini çok severim. Salataya da ayrı bir tat katıyor. Bir adet iki kişiye yeterli porsiyonda geliyor. İçerisinde ceviz ve nar ekşisi de var.

7

Sosis istemiştim ama kalmamıştı. Sucuk tavsiye edildi sosis yerine ama istediğim tadı alamadım. Çünkü; içerisine hellim peyniri ve fıstık konduğunda ne sucuk tadı alabiliyorum ne de hellim. Araya kaynayıp gidiyor ama fazla baharatlı olmadığının altını çizmeliyim.

5

Günaydın’lardaki favori etim; Şaşlık… Soğan yatağında servis edilen, bence lokumdan da güzel ve yumuşacık etler damağımı şenlendiriyor. Yaklaşık 250-300 gram, bir şiş olarak geliyor.

6
Bir porsiyon yetmez ama mecbur yetmek zorunda kalıyor :) İkinci porsiyona geçmem demek; rakamın üç hanelere çıkması demek… Tadının damağımda kalması ise ayrı bir güzellik aslında.

4
Burger servisler hariç etler patates ve ıspanak püresiyle servis ediliyor. Ispanak değil de patates olayını gerçekten çok seviyorum. Patates olayını artık birçok işletme aştı. Dondurulmuş patates veren (keşke vermeseler) yerleri tüm yazılarımda mutlaka belirtiyorum, bir farklılığı varsa da özellikle yazıyorum. Günaydın; blogta bulunan steakhouse’ların hepsinden farklı…

3
Ete neden lokum dendiğini ilk zamanlarda anlar ama anlam veremezdim. Şimdi ise yerken büyük keyif alıyorum. Bonfileden, dananın eeeen yumuşacık yerinden yapılan lokum çok başarılı. Yarım porsiyon olduğunu belirtmem lazım.

2
Kapanışta ise katmer var. İki kişi için küçük katmerin yeterli olacağının düşündüler ki; sadece katmer diyerek küçük katmer masaya geldi. Servis yapan arkadaş birkaç saniye içerisinde katmeri ikiye böldü, dondurmayı arasına sürdü ve servis etti. Katmer bittiğinde ise keşke küçük olmasaydı dedim…

1
Katmerin hafif sıcak olduğunu ve dondurmayı hafif erittiğini belirtmeme sanırım gerek yok…

a12345

İki kişi, ödediğimiz rakam 145,50 lira.

8

Şaşlık ve lokum yemek istemiyorum ama Günaydın’a gitmek istiyorum. Ne kadar hesap ödeyeceğim diyorsanız eğer menüyü inceleyebilirsiniz. Yine bu fiyatları göz önüne alarak; garsona merak ettikleriniz sorar, bilgi alabilirsiniz. Bir sonraki gidişimde Günaydın File Şato deneyeceğim, yan masa söylemişti de aklım kaldı :)

11

10

9

 

GÜNAYDIN KEBAP & STEAKHOUSE – CITY’S MAHALLE
0212 3732720
City’s AVM Teşvikiye Cad. No: 12 Mahalle katı Şişli / İstanbul
www.gunaydineti.com

www.gunaydinkasap.com
Haritadan bulun.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap