Güllüoğlu - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri

Güllüoğlu – Gaziantep

17 Kasım 2013

4
Dünyanın en eski baklavacısı; Elmacıpazarı Güllüoğlu… Yaklaşık 300 yıllık geçmişe sahip Elmacıpazarı’nda lezzet de 142 yıldır aynı yerde. Gaziantep’e yolunuz düştüğünüzde baklavanın doğduğu yeri mutlaka ziyaret edin.

Gaziantep dendiğinde baklava, baklava dendiğinde ise akla ilk Güllüoğlu geliyor. Elmacıpazarı’nda Güllüoğlu, 1871 yılından beri hizmet veriyor. “Dünyanın en eski baklavacısı” olan bu mekan 6. kuşak tarafından işletiliyor. Dile kolay 142 yıldır aynı yerde. Harran ovasının buğdayından elde edilen un, Gaziantep’in fıstığı ve Şanlıurfa bölgesinin sadeyağı ile yüz yılın üzerindeki tecrübe birleşince ortaya böylesine güzel lezzetler çıkıyor.

Güllüoğlu ismi, markası, ailesi konusu bana oldukça karışık geliyor. Google’a sorayım dedim, işin içinden çıkamadım. Bir bilenden hikayesini dinlemek isterim, ilginç olacağı kesin. 

1
Seçim yapmak gerçekten zor. Hepsi canlı ve güzel gözüküyor ki, insan seçim yapmakta zorlanıyor. Seçimimi şöbiyetten yana kullanıyorum. Şöbiyeti yerken havuç dilimi kestiğim de doğrudur!

2
Fıstığı, kokusu, içerisindeki kaymağı aklımı başında aldı. Adeta bitmemesi için her dilimi giderek ufalttım ama yapacak bir şey yok. Tadı damağımda kaldı! Devamı gelirdi ama sabahın erken saatleri ve denenecek çok lezzet olduğundan abartmadım :)

4
Günün ilk saatleri olduğundan birçok baklava hiç bozulmamış, tepsi tepsi gözünüzün önünde duruyor. İstanbul’daki gibi porsiyon olarak da alabilirsiniz ama Gaziantep’teki baklavacılar adet olarak da sipariş alıyor. Bir porsiyon karışık baklava ile birçok çeşidin tadına bakabilirsiniz ama tabi iş bunla da bitmiyor. Kadayıf, ezme ve kurabiyeyi unutmamak gerek…

3
Porsiyonlar 8-10 lira arasında değişiyor. Kiloyla almak isterseniz de fiyatlar yazdığı gibi…

5

Elmacıpazarı Güllüoğlu’nun burası dışında Gaziantep’te bir, Ankara’da da iki şubesi var. İstanbul’da yok.

ELMACIPAZARI GÜLLÜOĞLU – GAZİANTEP
Karatarla Mah. Elmacı Pazarı No: 4/A Şahinbey
0342 2312105
http://www.gaziantepgulluoglu.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  • Varol Döken 18 Kasım 2013 at 11:37

    Atomun sırrı çözülür, gerçek Güllüoğlu hangisi onun sırrı çözülmez:) Olay amcaoğulları ve onun oğulları arasında gidip geliyor, şöyle bir haber okumuştum zamanında yine de işin içinde çıkamamıştım, belki sen çıkarsın.

    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23039372.asp

  • HotSauce21 20 Kasım 2013 at 16:02

    Antep’te en güzel lezzetlerin birbirine olan yakınlığı en güzel durumlardan biri kesinlikle. Metanet’te beyranı içtikten sonra 5 dakka yürüyerek katmerci Zekeriya Usta’ya, ordan çıkıp 3 dakka yürüyerek İmam Çağdaş’a, devamında da Çulcuoğlu, Çavuşoğlu gibi en sağlam kebapçılara benzer süre ve mesafelerde ulaşılabiliyor. Bunlardan ayrılan tek yer Zeugma Müze’sinin arkasındaki Halil Usta sanırım. Bazılarına göre tatlı için adres İmam Çağdaş, bazılarına göre Koçak bazılarına göre de Gülloğlu. Bende tatlıyı Mehmet Gülloğlu’nun dükkanında tercih edenlerdenim. Yanımızdaki hanımefendiler Güllüoğlu’nun bulunduğu Almacı Pazarı’ndaki Mehmet Almacı’nın baharat dükkanında alışveriş için kendinden geçerken bende kendimi Güllüoğlu’nun tatlılarının kollarına bırakmakla meşguldüm, kesinlikle tavsiye ederim…

  • Yorum Yap