Gülcemal Kebap - Manisa - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?

Gülcemal Kebap – Manisa

12 Nisan 2014

1

Gülcemal Kebap, Manisa’da Manisa kebabını yiyebileceğiniz en doğru adreslerin başında geliyor. Şehir dışından gelenler bu adresi çok fazla bilmese de Manisalılar bu adresten şaşmıyor.

Manisa kebabı Osmanlı döneminde, Halep’ten gelip şehre yerleşen usta tarafından yapılmış. Demir şişe sarılmış köfteye Manisa kebabı adı verilmiş ve şehirle bütünleşmiş. Cemal bey de Halep’ten gelen ustasının yanına işe çırak olarak başlamış ve 1957’de kendi dükkanını açmış. Güler yüzlü olması sebebiyle de dükkanın ismi Gülcemal kebapçısı olmuş. Artık işin başında oğlu duruyor.

2
Köftesi, dana ve kuzu etinin karışımından elde ediliyor. İki çeşit kebap yapılıyor; yoğurtlu ve tereyağlı. Yoğurtlunun tadı iskenderi andırıyor doğal olarak ama tereyağlı yerseniz etin tam tadını rahatlıkla alabiliyorsunuz. Köfte göze az geliyor ama pidesiyle yediğinizde fazlasıyla doyurucu oluyor. Gülcemal, öğle saatlerinde açık. Eğer Gülcemal’i kapalı bulursanız, Manisa’nın bir diğer meşhur kebapçılarından olan Manisaspor kebapçısı tavsiye ederim.

4

Kebabın üstüne kendi imalatları olan damla sakızlı sütlacı tavsiye ederim. Hafif damla sakızı aroması ve az şekerli sütlaç yemeğin üstüne ayrı bir keyif katıyor.

Tereyağlı 9, yoğurtlu kebap 10, tatlı ise 4 liradan satılıyor.
3

GÜLCEMAL KEBAP – MANİSA
Birinci Anafartalar Mahallesi Banka sokak No: 3 (Valiliğin karşısı)
0236 238 9376
http://www.gulcemalkebap.com

Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Tatar Salim

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap