Grill Polonez - Ataşehir - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Burger & Steak

Grill Polonez – Ataşehir

22 Mart 2015

grill_polonez_lokum

Kaliteli et ve şarküteri ürünleriyle bilinen Polonez markası artık steakhouse işine el attı. Polonez markası benim sevdiğim, tercih ettiğim markalardan. Grill Polonez, bence geç kalınmış ve kaliteli bir işletme.

Polonez’e ait şarküteri ürünleri, dolabıma koyduğum birkaç markadan biri. Bağdat Caddesi’ndeki Brasserie Polonez’e de birkaç kez gitmiş ve memnun olarak ayrılmıştım. Aynı Polonez, Ataşehir’deki Palladium Towers’a farklı bir solukla geldi. Yeni markaları; Grill Polonez. Hem restoran hem de kasap olarak hizmet vermeye başlayan mekanı geçtiğim günlerde deneme fırsatım oldu.

Artık kasaplar bile steakhouse hizmeti vermeye başlamışken, Polonez’in geç bile kaldığını düşünüyorum. Belki bu geç kalmalarının sebebi kendilerine ait bir çiftliklerinin olmaması, kim bilir… Gelelim; Grill Polonez’e. Mekan oldukça geniş. Birçok steakhouse’un yaşadığı koku sorunu burada yok. Şık ve ferah bir atmosfer. Orta ölçekli şarap kavı da mevcut. Palladium Towers’ın dışarıya açık bir otoparkı yok ama vale hizmetinin ücretsiz olması ince bir hareket.

Başlangıç için şarküteri reyonundan satın da alabileceğiniz birkaç çeşit füme et var. Kuzudan füm, hem hafif yağlı. Salata ile birlikte şarabın yanında hafif başlangıç. Izgara enginar her gittiğimde sipariş edebileceğim bir başlangıç. Portakallı suda haşlandıktan sonra ızgara pişirilip servis ediliyor. Enginarın mevsimi de yaklaşıyor, mevsimindeki enginarın bu şekilde servis edilecek olması iştahımı kabartıyor.

grill_polonez_enginar

Bir paragraf da yoğurt için açacağım. Silivri’den gelen Oba marka yoğurt kullanıyorlarmış. Manda sütünden nefis bir yoğurt. Kesinlikle tavsiye ederim, tadına mutlaka bakın.

grill_polonez_yogurt

Dana bonfile olması gerektiği gibi, lokum… Ama biraz ince geldi. Adet olarak fazla gözüyor. Tahminimce porsiyonu 220-230 gram gibi servis ediliyor. Zaten ufak bir bıçak darbesiyle dağılan et, biraz daha kalın servis edilmeliydi. En sevdiğim ise etlerin yanındaki garnitürler lezzetli. Öyle lezzetsiz ya da özensiz değil.

grill_polonez_lokum

Antrikot en sevdiğim et olabilir. Dananın sırt kısmından elde edilen atrikot, yağlı olması sebebiyle bence lokumdan daha lezzetli ve özel bir et. Lokum gibi antrikot tam kıvamında pişirilmiş.

grill_polonez_antrikot_1
Grill Polonez’de döner de var. Tamamı dana döş, o yüzden kuru. Ben, dana-kuzu karışımını seviyorum. İstanbul’da da iyi döner yapan yer sayısı gerçekten çok az. Ete kuzu katılsa, hem o kuruluğu alır hem de daha lezzetli olabilir.

grill_polonez_doner_1

Bende hayal kırıklığı yaşatan şaşlık oldu. O da gereğinden fazla yumuşak olması sebebiyle. Kırmızı soğan, soya sosu ve krema ile marine edilen şaşlık, hayatımda yediğim en yumuşak şaşlık olabilir. 

grill_polonez_saslik_1

Izgara ananas ile servis edilen, önce ızgarada mühürlenen ardından da fırında pişen kuzu kafes geceye muhteşem bir nokta koydu. Kuzu kafesin kendisine has bir şovu var, kesim şovu. Adeta törenle kesiliyor. Bazen görüyorum bu eti yerken kibar kibar, kemikten etler bıçakla ayrılmaya çalışılıyor. Hiç gerek yok. Bir peçete ile kemikten tutup hüpletmek en basit yok.

grill_polonez_kuzu_kafes

Kapanış için oreo cheesecake önerebilirim ama artık bu tatlı her yerde var. Kaliteli malzemeden olduğu da belli ama steakhouse tarzı mekanlarda daha özel-güzel tatlılar görmek istiyorum. Örneğin, orada açılan bir katmer, sıcak sıcak servis edilse fena mı olur?

Fiyatlara gelecek olursam… Dana lokum 48, antrikot ve şaşlık 39, dry age etler 60-79 arası, kuzu kafes 200 lira.

GRILL POLONEZ – ATAŞEHİR
Palladium Tower Barbaros Mah. Halk Cad.Kardelen Sok. No:2/1 Ataşehir (Palladium AVM Karşısı)
0216 504 0720
http://www.grillpolonez.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir