Go Mongo - İstinye Park - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri

Go Mongo – İstinye Park

13 Nisan 2013

sac1

Farklı bir lezzet, farklı bir konsept… Go Mongo’da seçtiğiniz et, tavuk ya da deniz ürünleri, yine sizin seçtiğiniz sebze ve soslarla kocaman bir sac üzerinde pişiriliyor. Yemeğinizin her aşamasını izleyebiliyorsunuz.

Suadiye, Meydan ve İstinye Park olmak üzere Go Mongo’nun üç şubesi var. 2006’da Go Mongo ilk olarak Beylikdüzü’ndeki Migros’un içinde hizmet veriyordu. Sık sık gider, büyük keyif alırdım. Daha sonra Suadiye’ye açıldığını ve menüsünün oldukça zenginleştiğini gördüm. Orası ne zaman kapandı bilemiyorum ama Go Mongo’nun geçmişinde Beylikdüzü macerasını olduğunu bilmenizi istedim.

giris

Go Mongo’yu bilmeyenler olabilir onlara biraz bilgi vermek gerekirse, şöyle özetlemekte fayda var.

“Türkçe’ye Moğol Barbeküsü olarak çevirebileceğimiz bu otantik mutfağın doğuşu, Moğolistan’daki geleneksel av partilerine kadar uzanmaktadır. Yüz yıllar önce avlanma partilerinin ardından ziyafet çadırlarında toplanan Moğollar, et ve sebzeleri kılıçları ile dilimler ve bu karışımı kalkanların üzerinde, harlı ateşte pişirirlerdi. Bu fikir Batı’nın hizmet anlayışı ile modernleştirerek günümüz “Mongolian Barbeque” konsepti yaratılmış”

giris2

Şık, geniş ve ferah bir yer. Go Mongo’da üç farklı mekanda yemek yeme alternatifi sunuluyor. Alışveriş merkezine bakan balkon kısmı, iç kısımlardaki büyük ve yuvarlak masalar ile arka bahçe. Kalabalık gittiğinizde (8 kişiye kadar) bile masa sıkıntısı yaşamayacağınız bir yer.

giris3

Pişmemiş et, tavuk ve deniz ürünleri, sebze, sos ve baharatlar yiyecek barında sergileniyor. Yok, yok adeta… Canınız ne istiyorsa, ne çekiyorsa hepsi o barda mevcut. Yemeğinizin içerisinde ne olup olmayacağına sadece siz karar veriyorsunuz.

menu1

Buzların arasında muhafaza ediliyor ve bittikçe tazeleniyor.

menu2

Kasenin boyutunu anlatabiliyor muyum bilemiyorum ama ilk bakışta küçük gözüküyor. Başarılı bir şekilde doldurursanız oldukça doyurucu oluyor :) Önce et ya da tavuktan başlayın, üzerine zevkinize göre sebze alın. Etler piştiğinde çok küçülüyor, o yüzden elinizi korkak alıştırmayın. Sonra et yemedim demeyin :)

oncesi1

Baharat ve sos için barın başında görevli duruyor ve sizinle ilgileniyor. Neler aldığımı ve neler sevdiğimi söylüyorum, o da size veriyor. Ona ihtiyacınız yoksa siz istediğinizi alabilirsiniz. Bu aşamada da siz ne isterseniz o oluyor.

baharat

Baharat gibi sos seçenekleri de çok fazla…

sos

Seçtiğiniz kase koskocaman bir sac üzerinde pişiriliyor. Yemeğiniz pişerken isterseniz izleyebilirsiniz. Yemek piştikten sonra garsonlar tarafından masanıza servis ediliyor.

Moğol Barbeküsü’nü denemek istemezseniz, çok geniş bir menü sunuluyor. Güney Asya (Vietnam, Endonezya, Malezya, Tayland, Singapur, Japonya) mutfaklarının seçkin örnekleri Uzak Doğulu şef yönetiminde menüye dahil edilmiş. Bildiğimiz mutfaklardan çok farklı tatlar ve isimler var, incelemenizi tavsiye ederim.

sac2

Başlangıcı kıymayı çin mantısı ile yapıyorum. Kıyma ve sebzeli çin mantısı acı sos ile servis ediliyor. Bizim mantılardan çok çok büyük, tadımlık. Acı sosun adı acı, acı sevmeyen ben bile rahatlıkla yiyebiliyorum.

Başlangıç için farklı şeyler de mevcut, dediğim gibi ilginç isimlere rastlamak mümkün. Örneğin, Samosa: hint baharatlı patates börekleri, nane-yoğurt chutney eşliğinde sunuluyor. “Chutney” reçel ile jöle arası bir kıvamda, ezme ya sos diyebileceğimi bir şey. Çin mantısının yanı sıra başlagıçta karidesli japon mantısı, gevrek karides, teriyaki tavuk ve tavuk pakoda gibi seçenekler var.

manti

Kıymalı çin mantısı bitmeden siparişim geldi. Tabağı bitirmek zor, tadına ise doyum olmuyor. Yemeğin içinde şu olmasın, bu olmasın deme derdiniz yok. Siz ne aldıysanız, piştikten sonra masanıza geliyor ve çok özel bir lezzet yaşıyorsunuz. O küçük tabaktaki pişmemiş et, tavuk ve sebzeler soslandıktan sonra böyle bir hal alıyor.

noodle

noodle2

Kapanışı ise Thai usulü kızarmış muz ile yapma kararı aldım. Çin yufkasına sarılmış, ballı-tarçınlı muz parçalarının yanına pişmaniye üstü tek top dondurma ile servis ediliyor. Thai diyor ama bildiğin pişmaniye işte :) Ballı-tarçınlı muz biraz içinizi bayabilir ama dondurma o baygınlığı geçirmenize yardımcı oluyor. Pişmaniye ile dondurmayı ilk kez bir arada yedim ve bayıldım!

tatli2

Sunumu güzel ve şık… Bu tatlı bir kişiye fazla, iki ya da üç kişi yemeğin ardından paylaşabilir.

tatli1

Başlangıçtaki Çin mantısının fiyatı 18,5 lira. Başlangıçlar 18-23 lira arasında değişiyor. Tek ziyaret Moğol Barbeküsü ise 29,5 lira, eğer bu keyfi limitsiz yaşamak istiyorsanız 48 lira ödemeniz gerekiyor.

Wok’dan ana yemekler (Tay sebzeleri, gobi, altai, ural, dalian, teriyaki tavuk, hindistan cevizi sütünde karidesler) 20-31,5 lira arasında değişirken, Grill’den ana yemekler (garam masala soslu bonfile, yakitori soslu levrek, demi şarap soslu bonfile, kara kuzu, körili kaju tavuk) 26,5 ile 37 lira arasında.

Lezzetlerin çoğu değişik ama çok daha değişik şeyler de var. Ananaslı pilav hiç yediniz mi? Burada yiyebilirsiniz, fiyatı 9,5 lira… Yediğim tatlı 13 lira. Buranın suflesi de pek başarılı; mango sufle 16 lira. İçecekler 6,75, bira ise 10 lira. Şarap çeşitleri var, onun ayrı bir menüsü bulunuyor. Menüleri internette var, fiyat da yazıyor; detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

GO MONGO – İSTİNYE PARK
İstinye Bayırı Caddesi, İstinye Park
0212 345 5888
gomongo.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap