Gizem Dürüm - Dragos - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Gizem Dürüm – Dragos

17 Ekim 2012

 Bi’ dürüm bi’ insanı doyurur mu? Cevap veriyorum; Evet! Gece gezmelerinden dönerken aperatif olarak atıştırdığım bir dürümle doymanın keyfini çıkartıyorum. Üstelik dürümün adı bile var: Namık

Gizem Dürüm salonu, bir aile işletmesi… Dragos girişinde bir apartmanın girişinde 4-5 masa ve arka tarafta da şirin bir kapalı mekanı bulunuyor. Birçok işletmenin farkı hikayesi vardır, buranın da hikayesi oldukça ilginç.

“1999 senesinde Hüseyin Bektaş, çok da büyük olmayan bacalı bir mangal alarak klasik dürüm yapmaya başlıyor. Urfa, Adana, Çöp Şiş, v.b. derken, bir akşam memleketten büyük abisi Nurettin (Nuri) geliyor ve kardeşine şöyle tek seferde doyabileceği bir adana, ayrıca yarım çöp şişten kocaman bir dürüm hazırlamasını söylüyor. İçine konulan küp küp kesilmiş tatlı soğan, domates, yeşillik, rendelenmiş kaşar ve istenirse eklenecek acı ile bu yeni dev kreatif dürüme Nuri abi (Namık) ismini veriyor. Bundan böyle “Namık” ismi bunu duyup gelen kişilerce hep çağrılmaya başlanıyor. Gizem Dürüme gelen aç adamlar “Namık” diyor da, başka birşey demiyorlar”
Gizemdurum.com’dan alıntıdır.

Fotoğraftaki Hüseyin bey… Bu lezzetler kendisinin ve eşinin hünerli ellerinden çıkıyor. Dürümlerin yapıldığı tezgah ise böyle; rendelenmiş kaşar peyniri, domates, küp kesilmiş taze soğan ve yeşillik. Sevmediğiniz bir şey varsa baştan söyleyin ki içine koymasınlar…

Hüseyin bey, “Kebapların kıyması satır kıyması değil ancak hergün kasaptan gider etimi kendim seçer, hazırladığım etleri kendi ellerimle makinadan çekerim” diyor… Etler çok lezzetli, kasap adı dilimin ucunda ama aklıma gelmedi, gelirse editlerim :)

 Çift lavaş arasına bir porsiyon acılı ya da acısız et, yanına da yarım porsiyon et şiş, bol kaşar peyniri ve dileğiniz garnitürler…

Hazırlanan dürümler bir kez daha ateşe gönderiliyor ve kaşar peynirinin erimesi bekleniyor. Eriyen kaşar peynirinin hastasıyım diyebilirim, etle karışınca çok güzel bir hal alıyor.

Masaya böyle geliyor. Elinizde dürüm değil de başka bir şey varmış gibi hissediyorsunuz. Dürümden çok ağır külçe gibi :)

Dikkat etmeniz gereken bir şey var ki o da sıcak olduğu… Kaşar peyniri dilinizi ve damağınızı yakabilir. Hem adana ya da urfa ve et şişi aynı anda yediğinizi sanmıyorum. Böylesi güzel bir keyif için sabırsızlananlar buraya mutlaka gelmeli… Afiyetler olsun :)

Namık’ın fiyatı 15,

Gizem Dürüm – Dragos
Adres: Yalı Mah. Mareşal Fevzi Çakmak Cad. No:61 Dragos – Maltepe / İstanbul
Telefon: 0216 370 00 62 – 0535 486 84 99
Haritan ulaşın.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap