Gemide Balık - Kartal - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık, Keyif yerleri

Gemide Balık – Kartal

25 Kasım 2014

6

Kartal sahilinde harika bir manzaraya sahip olan Gemide Balık, ilk gidişimde beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Aradan geçen 1 yılın ardından mekanın oturmuş ve lezzetlerin de büyük bir aşama kaydettiğini gördüm. Böylelikle Anadolu Yakası’ndaki balıkçılara yeni bir balıkçı daha eklemiş oldum.

Bazı mekanlara ikinci bir şans vermek gerekiyor. Gemide Balık’a yaklaşık bir sene kalabalık bir grupla gidip, birçok şeyden memnun kalmamıştım. Izgarada yediğim minekop hariç… Aradan geçen uzun bir zamanın ardından buranın müdavimi, değerli büyüğüm Ersoy Eroğlu ile gittim. İyi ki de gitmişim.

Bir yıllık süre zarfında hemen hemen her şey değişmiş. Mekan yenilenmiş ve oturmuş, ekip tecrübelenmiş, mutfak zenginleşmiş. Kartal sahilinin böylesine kaliteli işletmelere ihtiyacı var, çünkü o bölgede az sayıda restoran var. Hizmet ve lezzet olarak standart hatta standart altında diyebilirim. Gemide Balık’ın yanındaki Közde Kanat da o çevrenin iyi işletmelerinden, henüz yazmadım ama aile yemekleri genelde orada yeniyor.Küçükyalı ve İdealtepe’de denizin doldurulmasının ardından sahilde restoranlar denizden oldukça uzaklaştı. Dragos sahilindeki Gemide Balık’ın girişi düz ayak olsa da üçüncü katta olması sebebiyle etkileyici bir manzaraya sahip. İstanbul’da birçok yerde günbatımını izlemek mümkün, eğer bir liste varsa burası da o listeye eklenmeli…

Bazı balıkçılara sadece mezesi, bazılarına da balık ve arkadaşlarla muhabbet için gidiyorum. Mezeler taze, 2-3 çeşit meze harici hepsi o mutfaktan çıkıyor. Balık mostrasında mevsimine uygun balıklar sergileniyor.

1

Kalamarı biraz sert buldum ama hemen ardından gelen levrek sarma yüzümü güldürdü.

5

Soya sosuyla hazırlanmış levrek sarmadan sonra Gemide Balık’ın özel lezzetlerinden biri olan Yunan sarma servis edildi.

4

Yunan sarma; dil balığının içine sarılan kaşar peynirinin kızartılması ve ardından köri sosu katılmasıyla elde ediliyor. Önce soya, ardından köri soslu balıklar önce damağımı ardından da midemi bayram ettirdi. Soya ve köri baskın bir sos olmasına rağmen, kararında kullanılmasını sevdim.

3

Karidesin dondurulmamış olmaması daha masaya gelmeden beğenimi kazandı. Ayvalık’tan gelen jumbo karidesler donuk halde geliyormuş, siparişten önce de mutlaka söyleniyormuş. Karidesi bol tereyağlı ve kırmızı biberli çok seviyorum. Domates, mantar, biber koyduklarında yüzüm düşüyor adeta… Zencefilli karides hakkında da ilk görüşte aynı şeyleri hissettim ama tadına bakınca bütün iş değişti. En sevdiğim ara sıcaklar arasına girdi diyebilirim. Tereyağına kızartılmış ekmek banmak da ayrı bir keyif.

2

Kapanışta ise lüfer sipariş ettim ama kofana geldi. Kofana, lüferin bir boy büyüğü. Yaklaşık 600 gramlık bir kofana, ızgarada çok iyi pişmişti ve içi suluydu. Geçen sene geldiğimde yediğim ızgara minekop da geçer not almıştı, girişte belirtmiştim.

Manzara ve lezzetle beraber fiyatlar el yakmıyor. Seçeceğiniz balık, fiyatı yükseltebiliyor (kofana 60, lüfer 35-40 lira) ama geriye kalan kalamar, ahtapot ve karides 20, salatalar 6-8, mezeler 7-10 lira. İçki dahil ortalama 70-90 liraya mekandan kalkabileceğinizi düşünüyorum.

GEMİDE BALIK – KARTAL
Kordonboyu Mah., Kartal Sahil Yolu No:5, Kartal/İstanbul
0216 3745454

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap