Gaziantep'te katmer nerelerde yenir? - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Seyahat, Yeme - İçme

Gaziantep’te katmer nerelerde yenir?

11 Şubat 2016

“Gaziantep’te katmer nerede yenir?” sorusuna değil, Gaziantep’te katmer nerelerde yenir?” sorusuna cevap aradım. Gaziantep’te gün ya beyran ile başlıyor ya da kaymaklı-fıstıklı katmer ile… “Güne tatlı ile mi başlanır?” diye içinizden geçiriyorsunuzdur mutlaka, ben de yıllar önce gittiğimde aynısını düşünüyordum. Katmerle başlayan sabahları şöbiyet ile yapılan kahvaltıları görünce, ben de kısa sürede uyum sağladım. Uyum sağladım dediğim de senede en fazla 5-6 gün. Beyranı da bir sonraki yazılarımda uzun uzun anlatacağım, ilk başlangıcı tatlı ile yapalım istedim.

Konumuz; katmer… İncecik hamurda, fıstık, şeker ve kaymağın buluşması diyebiliriz basit bir anlatımla… Gaziantep seyahatlerimde gidiş uçağımı mutlaka erkene almaya çalışıyorum ki, uçaktan iner inmez katmer yiyebiliyim. Artık birçok noktada günün her saati katmer var, Gaziantep esnafı ilginin farkında olduğu için gelen müşteriyi geri çevirmiyor. Bu seyahatimde Gaziantep’in bilinen noktalarının haricinde daha çok orada yaşayanların tercih ettiği adreslere uğradım. Öyle olunca da bilinen birçok lezzet konusunda alternatif adresler oluştu.

gaziantep-katmer-nerede-yenir-oguz-yenihayat-zekeriya-usta

Seyahate çıkmadan önce instagram ve twitter üzerinden öneriler istemiştim. Yüzden fazla öneri geldi, hepsi için çok teşekkür ederim. Katmer konusunda herkes aynı şeyi düşünüyor; Katmerci Zekeriya Usta. Zekeriya Usta dışında bir ya da iki yer önerisi geldi. Bu seyahate çıkış amacımdan girişte bahsetmiştim, farklı adreslerin peşindeydim.

Katmerin pişirme kısmı hariç geri kalan kısmı hemen hemen aynı. Hamuru açma kısmı büyük ustalık istiyor, bir başka ustalık ise göz kararı koyulan içeriği. Kaymak, toz şeker ve fıstık hepsi, göz kararı koyuluyor. Denediğim, gittiğim ve Gaziantep’te katmer yemenizi tavsiye edebileceğim adresler ise şöyle;

KATMERCİ ZEKERİYA USTA
http://www.gaziantepkatmeri.com
Gaziantep’in en bilinen katmercisi diyebilirim, sadece katmer yapıyor. Zekeriya Usta’yı ilerlemiş yaşına rağmen bazen kasanın başında görebilirsiniz. Allah sağlıklı ve uzun ömür versin, yaşı 90’a yaklaştı diye biliyorum. Yemek yemeğe şehre gelen hemen hemen herkesin ilk duraklarından biri. Odun ateşi ve taş fırında pişen katmerin fiyatı 15 lira.

Çukur Mh. Körükcü Sk. No: 16/C-D Şahinbey, Gaziantep

KATMERCİ ABDO USTA
http://www.katmerciabdousta.com
Burası dededen katmerci bir işletme. Katmer dışında lokma tatlısı ve kadayıf gibi lezzetler de var. 60 yaşındaki Abdo Usta, hala görevinin başında. Süt kaymağıyla yaptığı katmer 15, süt ve irmikle karıştırılan kaymakla yapılan ise 10 lira.

Dayı Ahmet Ağa Sokak No:42 Şahinbey, Gaziantep

METANET KATMER SALONU
Metanet’in ismini beyrandan duymuş olabilirsiniz. Gaziantep’te beyran yenilen en bilinen adreslerden. Hemen karşısına da katmer salonu açmışlar. Beyran ustası Ökkeş ustanın oğlu katmerin başında. Odun ateşi ve taş fırında pişen katmerin fiyatı 17 lira.

Kozluca Cad. Suya Batmaz Mah. No: 10/A Merkez, Gaziantep

ÜNAL ET LOKANTASI
http://unaletlokantasi.com
Adından da anlaşıldığı gibi burası bir et lokantası, şehrin biraz dışında kalıyor. Merkeze 15 kilometre mesafede. Çeşit çeşit kebapların ardından başka bir yere geçmenize gerek kalmadan katmer yiyebilirsiniz. Fiyatı 20 lira.

Organize Sanayi Bölgesi, Petrol Ofisi Arkası Başpınar, Gaziantep

ORKİDE PASTANESİ
http://www.orkidepastanesi.com
Zekeriya Usta ile birlikte en çok tavsiye edilen adreslerden biri de Orkide Pastanesi. İsminin pastane olması sizi yanıltmasın, İtalyan mutfağından yöresel köy kahvaltısına, kebaplardan makarnaya birçok lezzet var. Gaziantep’te yaşayanların sıklıkla gittiği adreslerden diyebilirim. Burada odun ateşi yok, fırında pişiyor ve kıtır kıtır. Fiyatı ise 25 lira.

Gazi Muhtar Şubesi; Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:17 Şehitkamil, Gaziantep

İbrahimli Şubesi; Kürşat Tüzmen Bulvarı No: 13 Şehitkamil, Gaziantep

gaziantep-katmer-nerede-yenir-oguz-yenihayat-unal

DUKAT BEYRAN
Harun Usta ile bu seyahatimde tanıştım. Metanet’ten ayrılarak kendi yerini açmış, 35 yıldır beyran yapıyor. Beyran, bol limonlu beyin kavurmayı şiddetle tavsiye ederim. Buranın katmeri de taş fırında pişiyor, sabah erken saatlerde hazırlanan katmer siparişle birlikte fırına atılıyor. Fiyatı 15 lira.

Fevzi Mh. Korutürk Cd. No:36 Şehitkamil, Gaziantep

KATMERCİ MURAT
http://www.katmercimurat.com
İsmi katmerci ama burada sadece katmer yok. Lokma, peynirli künefe, düz kadayıf ve billuriye gibi tatlı çeşitleri var. Katmeri tavada pişirmesiyle bilinen Katmerci Murat, o sistemden artık vazgeçmiş. Fırında pişen katmerin fiyatı 12 lira.

Bey Mh. Atatürk Blv. No:11, Gaziantep

AŞİNA GAZİANTEP MUTFAĞI
http://www.asinagaziantepmutfagi.com
Gaziantep’in yöresel lezzetlerini yiyebileceğiniz işletmelerinden. Kısıtlı zamanı olanlar için burası joker diyebilirim. Yuvarlama çorbasından Antep dolmaya, kebaplardan katmere birçok lezzetli aynı çatı altında bulabilirsiniz. Günün her saati katmer olduğunu hatırlatmak isterim. Katmerin fiyatı ise 20 lira.

İncilipınar Mah. Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı Anadolu İş Merkezi Altı No:4-5-7-8 Şehitkamil, Gaziantep

AKŞAM SİMİT FIRINI
http://www.aksamsimit.com
Katmerini yiyemediğim ama birçok arkadaşımın hatta Gaziantepli arkadaşlarımın tavsiye ettiği yer. İnternetten biraz araştırdım, fotoğraflarına baktım harika gözüküyor. Bu listede yer almalı diye düşünüyorum çünkü damak tadına çok güvendiğim arkadaşlarımın önerisi. Bir sonraki gidişimde mutlaka deneyeceğim. Odun ateşinde pişen katmerin fiyatı 25 lira.

Adnan İnanıcı Cad. Sakıcı Plaza No:13/K Anneler Parkı Kapısı
No:16/K Şehitkamil, Gaziantep

Gaziantep’te katmer yiyebileceğiniz bu liste yukarıdan aşağıya tamamen rastgele sıralanmıştır. Herkesin damak tadı farklı ve favori noktasının da farklı olacağını düşünüyorum.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir