Gaziantep'te beyran nerelerde yenir? - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Sakatat sever misiniz?, Seyahat, Yeme - İçme

Gaziantep’te beyran nerelerde yenir?

15 Şubat 2016

Gaziantep‘e gittiğimde boğazımdan geçen ilk şey; ya katmer ya da beyran. Gaziantep’teki katmer noktalarını bir önceki yazdımda kaleme almıştım, şimdi sıra geldi beyrana. “Gaziantep’te beyran nerelerde yenir?” dedim ve elimden geldiğince detaylı bir yazı yazmaya çalıştım. Umuyorum, Gaziantep seyahatlerinizde bu yazı işinize yarar.

Baştan uyarmak isterim, uyarayım ki sipariş verirken havanızı rahatlık atın. Beyran, çorba değil; bir yemek. Dükkandan içeriye giren Antepliler, “Usta bana 2 yemek, abi bana 4 yemek” diyerek sipariş veriyor. Eğer çorba derseniz de “Ağabey bu çorba değil, yemek” düzeltmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. O sebeple yazı başlığını “Gaziantep’te beyran nerelerde yenir?” diye yaptım, bilginize.

Beyranda kuzu gerdan kullanılıyor. Beyrana yeni giriş yapanlar pek bilmez, içine mutlaka ilik de ekletin. Sarımsak, ipek pul biber ve et suyuyla harika bir kahvaltı birkaç saniyede gözünüzün önünde hazırlanıyor. Beyran, kahvaltıda da yenir gece yatmadan önce de… Eğlence çıkışı, alkol sonrası Gaziantepliler geç saatlerde beyran ile geceyi noktalıyor.

Gaziantep‘te sabah beyrancısı ve gece beyrancısı ayrımı bile var. Metanet, sabah erken saatlerde içilen beyran konusunda şehrin en bilinen yeri. Güzel de yapıyorlar, kaç kez gittiğimi ve yediğimi hatırlamıyorum. Az bilinen ya da sadece Gazianteplilerin bildiği bir nokta ise Dukat. Burayı daha sonra uzun uzun yazacağım, şimdiden bir not düşmek istedim.

beyran-metanet-gaziantep-1

Beyran konusundaki diğer tavsiyelerim ise şöyle;

KELEBEK PAÇA, BEYRAN ve KEBAP SALONU
Gecenin sonunda beyran içebileceğiniz en iyi adresler arasında. Adından da anlaşıldığı gibi burası bir lokanta. Kebap, tatlı, beyran ve paça var.

Kemal Köker Cd. Sahil Yolu 65/A, Gaziantep

YESEMEK RESTAURANT
Gece geç vakitlere kadar açık olan Yesemek, paça ve beyran için tercih edilen adreslerden. Ciğer kebap ve diğer kebap çeşitleri ikinci sırada geliyor. 1996 yılında kurulan işletme “Türkiye’nin en iyi 10 çorbacısı” arasında gösterilmiş.

Kavaklık Mh. Ordu Cd. No:12/A Şahinbey, 27400 Gaziantep

BEYOĞLU PAÇA, BEYRAN ve KEBAP
Gecenin sonunda paça içip, beyran ya da kebap yiyebileceğiniz bir başka adres. Gece geç vakte kadar açık.

Emek Mah, Ali Nadi Unler Bulvarı, Gaziantep

METANET LOKANTASI
Gece beyran yiyebileceğiniz üç adresin ardından, gelelim sabah adreslerine. “Gaziantep’te beyran nerelerde yenir?” sorusuna 10 kişiden 9’u Metanet diyebilir. Bu kadar isim yapmasına rağmen çizgisini bozmayan işletmelerden. Gaziantepliler de gider, şehir dışından gelenler de… Şehir merkezinde olması büyük avantaj. Hemen karşısında da yine aynı isme sahip katmerci var; beyran üstü, katmer… Kulağa çok hoş geliyor! Sabah 5 gibi açılan Metanet’te öğlende beyran bulamazsınız.

Arasa Meydanı, Gaziantep

DUKAT BEYRAN
Metanet‘ten ayrılan Harun Usta‘nın yeni burası… Gazianteplilerden bilen de var, bilmeyen de. Şehir merkezinden biraz uzak, Kebapçı Halil Usta‘ya çok yakın. Beyran, paça, beyin kavurma tavsiyem. Taş fırından çıkan tırnak pide ile beyran yemek çok keyifli.

Fevzi Mh. Korutürk Cd. No:36 Şehitkamil, Gaziantep

ÜNAL ET LOKANTASI
Başpınar Organize Sanayi‘nde bulunan Ünal Et Lokantası‘nı katmer için de tavsiye etmiştim. Şehir merkezine uzak olması, aracı olmayanlar için dezavantaj ama hem katmer hem de beyranı aynı anda tatmak isteyenler için önemli bir avantaj. Aracınız varsa ise hiç düşünmeyin bile.

Organize Sanayi Bölgesi, Petrol Ofisi Arkası Başpınar, Gaziantep

KÜŞLEMECİ HÜSEYİN USTA
Beyran için sabah erken saatlerde gitmiştim ama ustası henüz gelmediğinden beyran yiyemedim. Belki benim şansıma öyle denk geldi ama birçok Gaziantepli arkadaşım buranın beyranını beğeniyormuş. Burası aslında bir lokanta ve küşleme, kebap çeşitleri, katmer ve beyran var. Siz bir kenara yazın isterseniz, aklınıza gelirse benim için bir deneyin.

Organize Sanayi Bölgesi, BP yanı Başpınar, Gaziantep

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir