Gaziantep'e günübirlik gideceklere öneriler - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat, Yeme - İçme

Gaziantep’e günübirlik gideceklere öneriler

23 Şubat 2016

Gaziantep ile ilgili yazılarımın artık sonuna yaklaşıyorum. Birçok tavsiyenin ardından bana gelen sorularla bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündüm. Günübirlik seyahatlerle Gaziantep havası almak, yemeklerini tatmak ve şehri gezmek pek keyifli. Unutmadan, gastronomi açısından zengin şehirleri bir güne hatta iki güne sığdırmak imkansız. Ama bir günlük seyahatte bünyeye iyi geliyor, özlediğimiz tatları hatırlıyor; bilmediklerimizle tanışıyoruz. Yazının devamında bol kalori var, tek başına yemeğe kalkmayın sakın :) Bu tip seyahatlerde 3 ya da 4 kişi ideal. Hem porsiyonları bölüşme hem de masrafları bölüşme adına.

Günübirlik İstanbul-Gaziantep için Türk Hava Yolları‘nı tavsiye ederim. En erken gidiş (05:00) ve en geç dönüş (23:10) onda. Yaklaşık 15 saatinizi Gaziantep‘te geçirmiş oluyorsunuz.

05:00
İstanbul‘dan Gaziantep‘e hareket. Uçak yaklaşık bir buçuk saat sürüyor. Giderken yanınıza bir sırt çantası almanız yeterli. Hava durumuna mutlaka bakın. Yedek kıyafet ve dönüşte alacaklarınızı taşımak amacıyla sırt çantası gerekiyor. Ben her seferinde öyle yapıyor.

07:30-08:00
Havaalanından şehir merkezi yaklaşık 16-17 kilometre. Taksi ile 20 dakika sürüyor, yaklaşık 50 lira civarında yazıyor. Havaş ise uçak indikten 25 dakika sonra kalkıyor, fiyatı ise 10 lira. 35-40 dakikada merkezde oluyor.

gaziantep-ne-yenir-beyran-gunubirlik

Gaziantep‘te gün katmer ya da beyran ile başlıyor. Beyran dendiğinde akıllara ilk olarak merkezdeki Metanet Lokantası geliyor. Metanet Lokantası‘nın hemen çaprazında ise Metanet Katmer Salonu var. Tercih sizin… Havaş‘a binerseniz eğer Sosyal Sigortalar Kurumu‘nde inip 7-8 dakika yürürseniz Metanet‘e ulaşabilirsiniz.

10:00
Katmer ya da beyran sonrasında merkezde biraz dolanmak iyi gelebilir. Bünye sabah sabah böyle ağır şeylere elbette dayanıklı değil. Gaziantep Kalesi, 10 dakika yürüyüş mesafesinde. Kalenin altında Tarihi Kır Kahvesi var, tarihi 1947. Soluklanmak, bir şeyler içmek için uğranılabilir.

gaziantep-ne-yenir-beyran-gunubirlik-sobiyet-baklava-zeki-inal

Eğer tatlı yememişseniz ve güne beyran ile başlamışsanız; öğle yemeği öncesinde Zeki İnal‘a uğrayabilirsiniz. Bir ya da iki şöbiyeti ayaküstü, bir kiloyu da paketletip yolunuza devam edebilirsiniz. Kale ile Zeki İnal arası 2,5 kilometre, araçla 10 dakika. Zeki İnal ile Halil Usta ise 3,5 kilometre..

12:00
Öğle yemeği için adresim belli; Karşıyakalı Halil Usta, diğer adıyla Kebapçı Halil Usta. Gaziantep Kalesi‘nden yaklaşık 2-3 kilometre mesafede, yürümenizi tavsiye etmem, taksiye binin. Zaten çok yakın mesafe, 10 lira civarında yazıyor. Kebapçı Halil Usta, 11:30 gibi dolmaya başlıyor, saat 15-16 gibi de et bittiğinde kapatıyor. Gittiğinizde mutlaka kalabalık olacaktır ama servis hızlı işliyor. Lahmacun, salata, açık ayran ve küşleme. İpin ucunu kaçırmak isterseniz kebap da yiyin, kıyma kebabı tavsiyem.

13:00
Yemeğin ardından yine soluklanmak, yürümek lazım. Halil Usta‘ya çok yakın mesafede Zeugma Mozaik Müzesi var. Dünyanın en büyük mozaik müzesinin Gaziantep‘te olduğunu biliyor muydunuz? “Çingene Kızı” mozaiğini görmeden oradan ayrılmayın. Müze kart geçiyor, yoksa giriş 10 lira.

15:00
Gaziantep‘e gelip de nohut dürüm yemeden dönmemek lazım. Halil Usta, Zeugma Mozaik Müzesi demişken müzenin yan sokağındaki Recep Usta‘ya bir uğrayın. Acılı nohut en sevdiğim!

16:00
Atatürk Müzesi ve Oyuncak Müzesi görülmesi gereken yerlerden. Recep Usta‘dan taksiyle çok yakın, Forum Gaziantep‘e yürüme mesafesinde. Bu iki müzenin yanı sıra Savaş Müzesi de görülmesi gereken yerlerden… Eğer müze gezmek istemezseniz; merkezdeki Tahmis Kahvesi‘nde soluklanabilirsiniz. 1635’ten beri kahve içilen yer, Türkiye‘nin en eski kahvehanelerinden… Nargile, çay, kahve, tavla her şey var; yorgunluğunuza göre burada uzun bir zaman geçirebilirsiniz.

18:00
Uzun bir molanın ardından Elmacıpazarı‘na yürüyerek gidebiliyorsunuz. Elmacıpazarı Güllüoğlu‘na uğrayın, dünyanın en eski baklavacısı, kaymaklı favorilerimden. Akşam yemeğinden önce tatlı iştah açar, internetten sipariş de mümkün o yüzden tatlıyla kendinizi kaybetmeyin. Tatlı sonrası Elmacıpazarı‘nda alışveriş yapabilirsiniz. Kuruluk; patlıcan, kırmızı biber, kabak ya domates alabilirsiniz.

Kahve-baharat için; Yemen Kurukahve
Kuruluk-salça için; Saçıbeyaz Gıda
Acı-tatlı toz biber için; Petek Bakkaliyesi

20:00
Akşam yemeğinde alkol almak isterseniz Gar Lokantası, alkol almak istemezseniz de Çulcuoğlu. Akınal Gar Restaurant, adından da anlaşıldığı gibi tren garında bulunuyor. Birkaç çeşit meze, özellikle beyin kavurma deneyin. Merkezden gar 3 kilometre. Çulcuoğlu ise 5,5 kilometre mesafede, akşam 10’a kadar açık. Siz istemeseniz de et suyuna mercimekle başlar, kaymaklı kadayıf ile tamamlarsınız geceyi.

23:10
Ve İstanbul’a dönüş.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir