Galata Simitçisi - Karaköy - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Kuytu köşe

Galata Simitçisi – Karaköy

12 Ekim 2013

4
Karaköy’ün ara sokaklarında dolaşırken bir yerlerden simit kokusu alıyorsanız eğer, o kokuyu takip edin. 30 yılı aşkın süredir küçücük dükkanda odun ateşinde simitler yapan Galata Simitçisi, İstanbul’un en leziz simitlerine imza atıyor. Gidin, tadın, asla pişman olmayacaksınız.

Karaköy’deki Mumhane Caddesi’nde bulunan Galata Simitçisi’nin (Ops’un yanı) pişen simitlerinin kokusu neredeyse tüm sokağı kaplıyor. Karaköy, Taksim ve Kabataş’taki noktaların belirli noktaların simit dağıtımı buradan yapılıyor. Yıllar önce tadına bakmış olsam da bloga yazmalıyım diye aklımın bir köşesine sıkıştırıvermiştim. Yıldız’ın Mums Cafe’sinde otururken (Onu da ilerleyen günlerde yazacağım), “Aman Allah’ım simitten gelen kokulara bak”  diyerek kahvaltıyı böldüm ve soluğu 30 küsür yıllık dükkanda aldım.

7
Mehmet ve Zeki Özdemir kardeşlerin ardından bir sonraki jenerasyon Emir Özdemir ve iki usta (biri Mehmet usta) dükkanda harıl harıl çalışıyordu. Emir, müşterilerle ilgileniyor, güleryüzlü ustalar da çıtır simitlerin yapımları için adeta marifetlerini sunuyorlardı. Maşallah dükkan hiç boş kalmıyor. O sokakta yerli olduğu kadar yabancı turistler de sıklıkla dolaşıyor ve koku onları da çekiyor. Cadde üzerinde ve az ilerisindeki deniz kıyısında onlarca çay içilebilecek yerler var. Simit, çay ve peynirle harika bir keyif yapılabilir.

Mehmet usta hem işini yapıyor hem de benimle laflıyordu. “Maltepe’deki Tarihi Beş Çeşmeler Simit Fırını da çok güzel simit yapıyor” dediğimde Mehmet usta gülümseyerek “Onlar da bizim hemşehri” diyor.

6
Günün neredeyse her saati sıcak simit var. Fırından çıkan sıcacık simit her zaman tercihim olmuyor, biraz soğumasını bekliyorum. Öylesi çok güzel… Bence bu simitlerin yanına ne peynir ne de çay/ayran/kola gerekmiyor. O kadar taze, çıtır ve lezzetli ki nasıl bitirdiğinizi anlamıyorsunuz.

2
Ustaların hakkını yemeden bir parantez de fırına açmak lazım… Pastanedeki simitlerle bu simitleri sakın karıştırmayın, vallahi ayıp edersiniz. Odun ateşinde pişen simitlerin tadı bambaşka oluyor. Tam kıvamında kızaran simitler, mis kokulu ve çıtır çıtır…

4
Hazırlanan, pişirilen simitler tezgahta alıcı bekliyor. Çok sürmüyor zaten alıcı bulması… Günde ortalama 1500-200 adet simit satıldığını düşünürsek, bunların tüketilmesi sadece birkaç dakikayı bulmuyor.

1
Sadece simit değil birçok ürün de o fırından çıkıyor. Mums Cafe’de otururken Emir’in ikram ettiği kandil simidi ve çatal, kahvaltının sonunda tok olmama rağmen çay ile inanılmaz gitti. İnternet sitelerinden de ürünlerini inceleyebilirsiniz.

3 Galata Simitçisi
Mumhane Cad. No: 83 Karaköy
0212 244 77 75
galatasimitcisi.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap