Meşhur Filibe Köftecisi - Sirkeci - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Meşhur Filibe Köftecisi – Sirkeci

21 Eylül 2013

kofte3
Meşhur Filibe Köftecisi, İstanbul’un en iyi ve eski köftecilerinden… Küçük ama lezzetli köfteleri yerli-yabancı herkesin ağzını sulandırıyor. Salaş, iki katlı mekanda toplam 7 masa var ve her zaman dolu…

Sirkeci’deki Meşhur Filibe Köfteci’sine sonunda gittim. Sonunda diyorum çünkü; şimdiye kadar iki kez niyetlenmiştim ama ikisinde de kapalıydı. Köfte saat 15’e kadar bitiyor, bilemedin 16. Öğle saatlerinde gitmenizi tavsiye ederim, yoksa köfte bulamazsınız.

Sirkeci’deki tramvay durağından Cağaloğlu’na çıkarken, hemen solunuzda kalıyor. İki katlı, küçücük… 4 masası olan üst kat biraz daha ferah, alt katta ise üç masa var. Sandalye yok, tabure var.

mekan
Piyaz idare eder; daha doğrusu köfteler kadar başarılı değil. Söğüş de yaptırabilirsiniz. Domatesler güzel ama fasulyeler biraz diri kalmıştı. Sirke ya da zeytinyağıyla köftenin yanında gidiyor ama…

piuaz
Filibe köftesinin özelliği yuvarlak ve içinin sulu olmasıymış. Hakkını veriyorlar. Gördüğünüz gibi kömür ateşiyle köfteler pişiyor. Mekan küçük ve yoğun iş yaptığı için mangal hiç boş kalmıyor.

kofte2
Mekanın küçüklüğü köftelere de yansımış. Küçük ama tombul köftelerden 6 adet geliyor. Bir porsiyon ile yetindim ama devamı da gelirdi. Yanına kızartılmış biber ve soğan ile servis ediliyor. Ekmek ise taptaze. Köfte lezzetli mi lezzetli… Kömür ateşinde piştiğini belirtmek lazım. Tatlı yemedim ama revani ya da kemalpaşa vardı diye hatırlıyorum. Eğer yolunuz Sirkeci, Eminönü, Cağaloğlu civarına düşerse; Filibe köftesinin tadına mutlaka bakın. Benden de selam söyleyin.

kofte
Köftenin porsiyonu 10, piyaz 5, ayran ise 2 lira… İlginç bir şekilde hesap ödemeden kalktım :) 3 masa olunca; tanımadığınız insanların masasında yemek yiyebiliyorsunuz, ben de İsmail Hakkı Yazıcı‘nın (sonradan tanıştık) masasına oturdum. Biraz sohbet, muhabbet derken; Hakkı bey “Masama oturan gençlerden para almam” diyerek hesap ödememe itiraz etti. Aman abi, yapma, etme derken; laf anlatamadım. Burayı okuyacağını biliyorum, buradan da bir kez daha teşekkür ediyorum kendisine.

Multinet, sodexho ve kredi kartı geçmiyor, nakit çalışıyor.

MEŞHUR FİLİBE KÖFTECİSİ
Ankara Caddesi, No: 112 Sirkeci
0212 5193976

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

2 Yorum

  • HotSauce21 23 Eylül 2013 at 14:50

    Sirkeci-Eminönü tarafında köfteci olarak Tarihi Özkan Köftecisi’ni tavsiye ederim. Murat Yüce ve Çağrı Şenol gibi 2 sağlam referansımda mevcut :) Hem lezzet hem de fiyat anlamında Filibe Köftecisi’ne göre çok daha öndeler bana göre. Mekanın yeri Virginia Angus’a çıkan yokuş üzerinde Angus’a yaklaşık 100-150 metre mesafede. Ha oraya gitmişken tercih genellikle Angus oluyor ama köfte tercih edenler için güzel bir alternatif bence…

  • Çağrı Şenol 08 Ekim 2013 at 10:29

    HatSauce21’a katılıyorum! :)

  • Yorum Yap