Fevzi Hoca - Ümraniye - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık

Fevzi Hoca – Ümraniye

08 Nisan 2014

3

Balık-ekmek satarak başlayan hikaye şimdilerde bir efsaneye dönüşmüş… Fevzi Hoca, balık konusunda işinde önde gelenlerden. Alkol yok, balık çeşidi çok… Balığın yanı sıra meşhur Akçaabat köftesi de var. Orman içindeki yeri, sizi İstanbul’dan kısa bir süreliğine de olsa uzaklaştırıyor.

Trabzon ve Ankara’da balık deyince ilk akla gelen isimlerden biri olan Fevzi Hoca, siyasetçilerin de uğrak noktası. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birçok bakan, milletvekili, bürokrat ve tanınmış simanın balıkçısı Fevzi Çimşit, işe el arabasında balık köfte satarak başlamış.

9

Mekan çok büyük, orman içinde. Hem kapalı hem de açık havada oturabiliyorsunuz. Henüz havalar güzelleşmediği için açık havada oturmak mümkün değil ancak sigara içenler kısa süreli tercih edebiliyor. Havaların güzelleşmesi ve orman içindeki konumu sizi İstanbul’dan farklı bir şehirde hissettiriyor.

Damak tadına güvendiğim birkaç arkadaşımdan duydum ki; buranın hafta sonu kahvaltıları da meşhurmuş. Denemedim ama bana anlatılanlara güvendim.

10

Fotoğraftaki salata, Fevzi Hoca’nın salatası olarak geçiyor. Duble olduğunu hatırlatmakta fayda var, iki kişi için oldukça ideal.

5

Trabzon ve mısır ekmeği sıcak olarak servis ediliyor. Mısır ekmeği tek hamlede dağılanlardan değil, normal ekmek gibi.

6

Karadeniz yöresine ait kaygana ikramlardan sadece biri. Kaygananın yanı sıra turşu da ikram ediliyor. Hamsili ve maydanozlu omlet olarak da duymuş olabilirsiniz.

7
Tereyağlı karides birçok yerde favorim. Burada da denemek lazım diyerek, sipariş ettim. Masaya geldiğinde kaynamaya devam ediyordu ve kokusu anında etrafı kapladı. Soğumadan yemek lazım, soğuduktan sonra kayış gibi oluyor çünkü.

4

Hamsi tavayı genelde porsiyon olarak ortaya söylemekten keyif alanlardanım. Çerez gibi, çıtır çıtır ağza atmalık.

2

Buğulama konusunda bir numaralı balığım levrek. Giresun’da yediğim kadar lezzetli değildi ama yine gittiğimde tercih edebileceğim bir balık. Masaya geldiğinde kaynamaya devam ediyor ve zahmetsizce löp löp balıkları mideyi indiriyorsunuz. Mısır ekmeğini de suyuna bandırırsanız tereyağının tadını çok daha iyi alabilirsiniz.

bb1
Balıklar gibi tatlılar da Trabzon’dan günlük olarak geliyormuş. Laz böreği başarılı, sınıfı geçti. Daha önce tatmamış ya da görmemiş olanlar yemeğin üzerine börek mi yenir muhabbetini mutlaka yapar :) Yemeğin ardından tadımlık tavsiye ederim.

8
Balık menüsü oldukça geniş. Hepsi mevcut mu bilmiyorum ama mevsiminde olan balıkları tercih edersiniz daha lezzet alacağınızı düşünüyorum. Garsonlar o konuda yardımcı oluyor. Çorba olarak balık (7 lira) ve süzme mercimek çorbası (6 lira) bulunuyor. 4 çeşit hamsi var. Hamsi tava, ızgara, çıtlama ve güveç… Hamsinin her türlüsünün porsiyonu 15 lira. Balık dışında Akçaabat köftesi de bulunuyor.

fiyat11
1 

FEVZİ HOCA – ÜMRANİYE
Ihlamurkuyu Mh. Bülbüldere Cd. Çırçır Ormanı içi Ümraniye
0216 6116161
http://www.fevzihoca.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap