Erenler Nargile - Çemberlitaş - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri

Erenler Nargile – Çemberlitaş

10 Şubat 2013

Yazıya başlamadan önce uzun bir süre düşündüm, durdum. Sanırım Erenler Nargile, Leb-i Derya’nın ardından İstanbul’da en keyif aldığım mekanlardan diyebilirim… Nargilenin kokusu, tarihi dokusu, insanların koşturması ve elmalı çay…

Gelelim bu durağımıza… Erenler Nargile, tarihi Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nde yaklaşık 40 yıldır hizmet veriyor. Sigara içmeyen ben, keyif yapmak ve nargile tüttürmek için hiç üşenmeden her fırsatta soluğu burada alıyorum. İyi de yapıyorum.

Medresenin derin koridorundan kendinizi mekana attığınızda göbekte suyu 40 yıldır değişmeyen bir akvaryum var, şaka şaka :) Tahta bir sandalyeye ya da iç tarafta sedirlere oturarak soluklanabilirsiniz. Genelde çay siparişi alınmaz. Çünkü, her 5-6 dakikada bir elinde çay tepsisiyle dolaşan bir çalışan yanınıza uğrar. Çok çaycı değilim, biraz tatlı olsa da buranın elma çayını seviyorum.

İstanbul’un en iyi tütünü ve kömüründen oluşan nargilesi yaklaşık 4-5 dakika sonra geliyor. Bahşiş vermeniz ilerleyen turlarda köz konusunda önceliğiniz olabilir. Çeşit olarak Tophane’nin gerisinde kalsa da tat ve keyif olarak Tophane’yi susuz getirir ve götürür.

Nargileye hakim olanlar tömbekinin ne olduğunu bilir. Bilmiyorsanız, merak edip de orada kesinlikle denemeyin. Çünkü; mekanın müdavimleri size “çocuk” gözüyle bakabilir. Başka bir yerde denedikten sonra orada havanızı atabilirsiniz, becerebilirseniz :)

Günün her saatinde taze çay var. Girişte belirtmiştim çayla çok aram yok ama Erenler’e ait elmalı çay, biraz şekerli olmasına rağmen çok güzel. Elmalı çayın yanında şeker geliyor, önce bir tadına bakın ardından şeker kullanıp kullanmayacağınıza karar verin.

Hem Erenler’in hem de işin mutfağı burası… İçeriye adım attığınızda birbirinden farklı kokular solumaya başlıyorsunuz. Çay ocağıyla ilgilenen ayrı, nargilelerle uğraşan ayrı… Hepsi sizin için çalışıyor.

Nargile içiyorsanız “Bu nedir?” demeyeceğinizi düşünüyorum :) Bilmeyenler için nargilenin tütünü işte bu.

İçeride oturma yeri mevcut ama nargilenin dumanını açık havaya göre daha çok soluyorsunuz. Solumak ayrı bir dert, ayrıca üzerinize kokusu da siniyor. Yağmur yağmadığı sürece açık havada oturmayı tercih ediyorum, sağı solu açık olmasından rüzgar da almıyor.

Erenler’e sıklıkla gelenlerin kendin has nargile takımlarının olduğunu atlamamak lazım. Sadece onların kullandığı bir nargileden bahsediyorum. İhtişamlı ve süslü nargile takımlarını turistler fotoğraflamaktan büyük keyif alıyor.

Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin hemen girişinde bu güzel ve sıcak görüntü sizi karşılıyor. Soğuk havalarda başından ayrılmak istemiyorsunuz :)

İşte işin en keyifli kısmı… Nargilenizi tüttürürken, aldığınız tat sizi gerçekten keyiflendiriyor. Tek başınıza bile gitmekten keyif alabileceğiniz bir mekan. Turist yoğunluğu her mevsim var. Çalışanların ilgi ve alakası sizi şaşırtacak derecede… Nargilenin yanına ister çay, ister elmalı çay, isterseniz de Türk kahvesi söyleyin. Tercihim, 2 elmalı çaydan sonra bol köpüklü Türk kahvesi.


Kahve demişken buyurun size bol köpüklü Türk kahvesi… Tadı içtiklerimin içerisinde en iyisi diyebilirim. Kahve yarısına gelse bile köpüğü bozulmuyor, böylesini daha önce hiç içmemiştim.

Burada hesap istemedik yok, dürüstlük ön planda… İçtiğiniz ve yediğiniz her şeyi çıkışta elinde bir tomar parayla bekleyen “matematik profesörüne” söylüyorsunuz, saniyeler içerisinde de size hesabınızı söylüyor. Fiyatlara gelecek olursam… Nargilenin her çeşidi 15 lira… Çay ve çeşitleri 1.5, Türk kahvesi ve nescafe 4, Niğde Gazozu 3, su 1.5, sahlep 4 lira… Hiç tost yemedim ama tost çeşitleri de mevcut.

ERENLER NARGİLE – ÇEMBERLİTAŞ
Adres:
 Yeniçeriler Cd Çorlulu Ali Paşa Medresesi No:36 D:28 | Çemberlitaş’ta tramvaydan inip, yürüyerek 2-3 dakikada ulaşabilirsiniz.
Telefon: 0212 5118853
Haritadan bakın

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap