Erçelebi - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri

Erçelebi – Gaziantep

28 Kasım 2013

7
Gaziantep’in lezzet duraklarından biri olan Erçelebi Kömürde Kadayıf’ın ünü kısa sürede her yere yayılmış. Yaklaşık 20 çeşit kadayıf ve künefe bulunduran Erçelebi, Antep’te gidilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Gaziantep yazılarına devam ediyorum; baklava, şöbiyet derken sırada Erçelebi var. Kömürde kadayıf dendiğinde Gaziantep’te akla gelen ilk durak… Erçelebi’de yaklaşık 20 çeşit kadayıf tatlısı bulunuyor. Hepsinin tadına bakmak istiyorum ama mümkün değil. Tatlılardaki çiğ kadayıf Erçelebi tarafından üretiliyor, durum böyle olunca kalitenin bozulması mümkün değil. Pahalı olmasına rağmen boz fıstığın tercih edilmesi de kaliteyi gözler önüne seriyor. Erçelebi’nin tarihi de çok eski değil, 2008 yılından beri hizmet veriyorlar ama kısa sürede herkes tarafından öğrenilmiş.

6
İçeriye adım attığınızda sizi böyle bir tezgah karşılıyor. Kadayıfın her çeşidi gözler önünde…

5
Burayı diğerlerinden farklı kılan durum ise bu fotoğraf… Tezgahın yanından sıyrılıp arka tarafa geçtiğinizde bu manzarayla karşı karşıya geliyorsunuz. Peynirli kadayıfa künefe deniyor burada… Açıkçası isimleri benim için hiç önemli değil. Ha künefe, ha peynirli kadayıf… Hiç farketmez :) Ağır ağır kömür ateşinde pişen peynirli kadayıf şerbetlendikten hemen sonra taptaze kaymağıyla servis ediliyor.

3
Gece 1:30’a kadar açık mekan… Akşam saatlerinde (yemek sonrası) gittiğim için yoğunluk vardı. Tezgahta sergilenen kadayıflar anında servis ediliyor ama peynirli kadayıf isterseniz; biraz geç geliyor. Kömür ateşinde iki taraflı pişmesi, şerbetlenmesi ve servis edilmesi zaman alıyor.

4
Sütlü ve burma kadayıf tercih ettim. Burma daha kıtır kıtır, sütlü ise insanı farklı hissettiriyor. Ağızda dağılıyor, keyfe keyif katıyor…

1
Bu da kömürde ağır ağır pişen künefe… Kıtır kıtır değil, daha yumuşak. Şerbeti tam ayarında, hafif sıcak olmasına ve kadayıflara rağmen baymıyor.

2
Tatlının yanında mini bardaklarda süt ikram ediliyor. Süt hem hazmı kolaylaştırıyor, hem de tatlı öncesindeki içip tatlının tadını daha iyi almanızı sağlıyor.

7
İki kişilik künefe ve iki çeşit kadayıf tabağı 27,5 lira tuttu. Tatlı ve künefenin kilosu 40 lira. İnternet sitesinden sipariş vermeniz de mümkün.

ERÇELEBİ KÖMÜRDE KADAYIF – GAZİANTEP
Milli Egemenlik Bulvarı No. 33
Şehitkamil
0342 3222171
http://www.ercelebi.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Mide Mühendisi 29 Kasım 2013 at 14:49

    Muazzam bir lezzet Erçelebi Kömürde Kadayıf. Buradaki künefeyi tatmadan dünyayı terkeden eksik gider…

    Benden söylemesi… :)

  • Yorum Yap