Dönerci Şahin Usta - Kapalıçarşı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Dönerci Şahin Usta – Kapalıçarşı

11 Şubat 2015

doner_sahin_usta_istanbul (3)
Kapalıçarşı’da birçok lezzet durağı var. Bunlardan biri de döneriyle dikkat çeken Şahin Usta. Küçücük bir dükkan, oturacak yeri yok. Siparişinizi alıp, ayakta yiyorsunuz. Her öğlen önünde metrelerce kuyruk oluşuyor.

“İstanbul’da döner nerede yenir?” diye sorulduğunda Dönerci Şahin Usta, listenin üst sıralarında yer alır. Kapalıçarşı’da küçücük bir dükkandan bahsediyorum, yaklaşık 5 metrekare. Oturabileceğiniz yer yok, ayakta yiyorsunuz. Dükkana 2-3 kişi aynı anda girdiğinde sıkışabilirsiniz. Kapı önünde her zaman kuyruk olur. Zaten o kuyruk sayesinde mekanı fark edebileceğinizi düşünüyorum. 3 çalışanı var, üçü de birbirinden güler yüzlü. Çok kısa sürede esnaf kimdir, nasıl muhabbet eder anlıyorsunuz.

doner_sahin_usta_istanbul (2)

1969 yılında kurulan Dönerci Şahin Usta, 46 senedir aynı yerde hizmet veriyor. Rahmetli Şahin Usta Hataylı. Dönerde de Hatay havasını görüyorsunuz. Döner dana ve kıyma etiyle hazırlanıyor, kalın kesiliyor. Kuzu içermediğinden az yağlı. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de var. Tırnak pide ve ekmek arası olmak üzere iki çeşit döner servis ediliyor. Tırnak pide yumuşacık, ekmekten daha çok ilgimi çekiyor. Domates, sumaklı soğan ve biber turşusu var. Patates, yeşillik gibi eti bozan şeyler yok. Bir not. Dönerci Şahin Usta’nın eski fotoğraflarına baktıysanız eğer, dönerin kömürde piştiğini göreceksiniz. Ama artık kömürde değil, gazlı ocakta pişiyor.

doner_sahin_usta_istanbul (1)

Yarım ekmek ve pide 15 lira. Bence biraz pahalı. Döner 3-4 saatte bitiyorsa herkes halinden memnun. Açık ayran, hafif ekşi ve lezzetli. 3 lira. Yolunuz düşerse deneyin, pişman olmazsınız.

DÖNERCİ ŞAHİN USTA – KAPALIÇARŞI
Kılıççılar Sokak No:7 Nuruosmaniye
Tel: 0212 526 52 97
http://www.donercisahinusta.com
Kapalıçarşı’da Kılıçlar Kapısı’ndan sağa dönünce, sola kalıyor. Kime sorsanız zaten gösterir.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir