Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenler - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat

Doğu Ekspresi ile ilgili merak edilenler

13 Ocak 2018

Van Gölü Ekspresi’yle Tatvan’a seyahat ediyorum an itibariyle. Doğu Ekspresi ile ilgili bu yazıyı da vagondaki kompartımandan yazıyorum. Instagram’dan gelen sorulara ve genel olarak Doğu Ekspresi’yle ilgili merak edilenlere yanıt vermeye çalışacağım. Bu arada instagram profilime Doğu Ekspresi ve Kars ile ilgili hikayelerimi sabitledim, oradan da detaylara bakabilirsiniz.

Tren nereden kalkıyor, kaç saat sürüyor?

Doğu Ekspresi normal şartlar altında Ankara-Kars arasında çalışıyor. Fakat; Başkentray sebebiyle Ankara-Kırıkkale arası bir süredir tadilatta olduğu için trenin ilk durağı Irmak. Ankara Gar ile Irmak arasındaki ulaşım ise TCDD tarafından ücretsiz karşılanıyor. Gar önündeki otobüslere biletinizi göstererek biniyorsunuz ve yaklaşık 45 dakika sonra Irmak’a ulaşıyorsunuz. Ankara’dan kalkışı saat 18 olan tren Irmak’tan 19:20 dolaylarında kalkıyor. Doğu Ekspresi için saat 18’den itibaren otobüsler Ankara Garı’ndan yolcu alıyor ve Irmak’a götürüyor. Yolculuk yaklaşık 45 saat sürüyor. Kars’tan bindiğinizde herhangi bir ekstra durum yok. Sabah 8’de Kars Garı’ndan kalkıyor ve direkt trene geçiyorsunuz. Yolculuk toplamda 24 saat sürüyor.

Bileti nasıl/nerden alabilirim, ne kadar, yer bulamıyorum yardımcı olur musunuz?

Ben bilet konusunda herhangi bir güzellik yapamıyorum, lütfen inanın bana :) Bu konuyla ilgili öyle çok mesaj aldım ki anlatamam… Keşke bir şey yapabilsem ya da bir yolunu bilsem, ama yok işte. Siteyi sık sık ziyaret edip, tarihlere tek tek bakmanız gerekiyor. Bilet garlardan ya da internet sitesinden alınabiliyor. 2-3 senedir Doğu Ekspresi yazılıp çiziliyordu ama bu yıl tavan yaptı desem yanılmış olmam. Sosyal medyanın gücü! Biz de gidişe yer bulamadığımız için dönüşü tren ile yaptık. Ankara-Kars gidişleri özellikle hafta sonu imkansız gibi. Yataklı vagonun 5’e çıkmasına rağmen yine yer bulmak zor, hatta imkansız. Bazı şanslı seyahat severler ise 15-20 gün sonrasına bilet bulabildiğini söyledi. İki kişilik odada tek kalmak isterseniz ödeyeceğiniz rakam 116 lira. Odada iki kişi kalacaksanız da kişi başı 96 lira ödüyorsunuz.

Mola veriyor mu, aralardaki istasyonlarda ne kadar duruyor?

Mola vermiyor. Ana istasyonlarda yaklaşık 5-6 dakika duruyor. Yani; bir sigaralık diyebilirim. Öyle dışarıya gidip bir şey alabileceğiniz bir zaman dilimi yok. Ara duraklarda ise durduğu gibi hareket ediyor, buralarda inmeyi hiç aklınızdan bile geçirmeyin. Bu arada treni bekletmenin/geciktirmenin dakikası 350 liraymış.

Erzurum’da cağ kebabı yediniz mi, tavsiye eder misiniz?

Erzurum’a yaklaşırken telefonla cağ kebabı sipariş vermek bir gelenek olmuş. Bu geleneğin başlangıcı ise eskilere dayanıyor çünkü trendeki çalışanlar bu şekilde yapıyormuş. Ben denedim, beğenmedim. Kesinlikle ama kesinlikle trene cağ kebabı söylemenizi tavsiye etmem. Yerinde yiyebiliyorsanız yerinde yiyin. Eğer yiyemiyorsanız trene sipariş edip de etten, cağdan, kebaptan soğutmayın kendinizi.

Yataklı vagonda çocuklarımla rahat seyahat edebilir miyim?

Yataklı vagonda ranza modeli iki yatak var. Yataklar da tek kişilik. Bu durumun rahatsızlık vereceğini düşünmüyorsanız elbette edebilirsiniz. Vagonda yürüme alanı da mevcut. Diğer odaların boş ihtimali de var. Arada yemekli vagona da geçilir, oranın oturma alanları da geniş ve ferah.

Tren güvenli mi?

Yataklı vagonlar iki kişilik ve kapısı içeriden kilitlenebiliyor. Odadan ayrılırken kilitlemek isterseniz de görevliden anahtarınızı isteyebilirsiniz. Kuşetli ya da pulman deneyimlemediğim için yanlış bir şey söylemek istemem.

Yemekli vagonun yemekleri nasıl?

Baştan söyleyeyim pek iç açıcı değil. Yakın zamanda alkolün kalmasıyla ortalama keyif veren yemekli vagon şimdilerde bayağı tek başına. Bisküvi, çay gibi atıştırmalıkların yanı sıra çay, et/tavuk döner, Ankara tava gibi yemekler var ama çorbanın hazır olduğunu duyduktan sonra diğerlerini hiç denemedim bile. Zorda kalırsanız bir deneyin, beni de bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Trende alkol satışı var mı?

Trende alkol satışı yok. Yemekli vagonda çay, kola, soda ve su benzeri içecekler mevcut ama alkol adına herhangi bir şey satılmıyor. Trene Ankara’dan binecekler için önemli bir not; YHT’nin alanında -ki AVM gibi olmuş Migros Jet var ve alkollü içecekler var. Siz dışarıdan alıp trende içebilirsiniz, kimse size karışmıyor.

Tren seyahatinde yanımıza ne/neler almalıyız?

Bu aslında biraz kişisel bir soru. Benim için çok önemli olan bir şey sizin için önemsiz olabilir. En azından ben aldıklarımı ya da almak istediklerimi söyleyeyim size. Odada 2 tane priz var, eğer yanınıza bilgisayarınızı alıyorsanız çoğaltıcı almanızı tavsiye ederim. Su ısıtıcı, kahve ve çay sevenlerin asla unutmayacağı bir ihtiyaç. Türk kahvesi yapmak için elektrikli basit bir makine de alabilirsiniz. Kompartımanda lavabo olduğundan ıslak mendile gerek yok. Sıvı savun ve havlu zaten var. Bluetooth hoparlör büyük iş görebilir. Doğu Ekspresi seferinde vagon bize ait olduğundan son ses müzik dinledik ama an itibariyle yan komşularımızdan uyarı gelince kısık ses dinlemek zorunda kaldık. Trenin içi bayağı sıcak. Şort – tshirt – terlik odada takılabilirsiniz ama koridora çıktığınızda ya da tuvalete gittiğinizde üşürsünüz. Yiyeceğiniz içeceğiniz size kalmış artık. Odada ufak bir buzdolabı var, sandviç malzemeleri alıp orada tutabilirsiniz.

Trende odaların, tuvaletlerin temizliği nasıl?

Odalar ve tuvaletler gerçekten hiç beklemediğim kadar temizdi. İki tuvalet var, biri vagonun başında diğeri ise sonunda. Tuvalet kağıdı, havlu kağıt ve sıvı el sabunu mevcut. Odalardaki yatakları da personelden yardım isteyerek yapabilirsiniz. Çarşaflar, yastık kılıfları ve battaniyeler tertemiz. Eğer hijyenle ilgili takıntılarınız varsa rahat etmek adına en azından yastık kılıfını yanına alabilirsiniz.

Trende zaman nasıl geçiyor, neler yapıyorsunuz?

Çok klasik ama kitap, film, ipad, laptop ve kalabalık bir grupla seyahat ediyorsanız muhabbet. Eğer Netflix kullanıyorsanız eğer telefon ya da iPad’e izlediğiniz dizi/filmleri indirebilirsiniz ve offline rahatlıkla izleyebilirsiniz. Yolculuğun büyük bir çoğunluğunda internet bayağı sıkıntılı, hatta yok gibi bir şey.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir