Cihangir'de Hatay Kahvaltısı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Cihangir’de Hatay Kahvaltısı

23 Eylül 2015

Cihangir’de Hatay kahvaltısı olduğunu duyunca hiç tereddüt etmeden gittim. İyi ki Doğacıyız’a gitmişim. Son zamanlardaki en iyi kahvaltılarımdan biri yaptım. Fotoğraftaki kahvaltının fiyatının 25 lira olduğunu söylesem, inanır mısınız? Sınırsız çay da dahil.

Geçen gün düşündüm de Hatay’a gitmeyeli yaklaşık 2 yıl olmuş. Oraya gidemeyince İstanbul’daki Hatay sofralarını keşfetmek kalıyor. İstanbul’da Hatay mutfağına sahip iyi işletmeler var, Aksaray’daki Akdeniz Hatay Sofrası da onlardan biri. Duydum ki; Cihangir’de Hatay kahvaltısı veren bir yer var. Arkadaşlarım sağ olsunlar, iyi bir yer bulduklarında beni haberdar ediyorlar. İlk fırsatta yolumu Cihangir’e düşürüp, Doğacıyız’ın kahvaltısını denemedim. Yazının sonunda söyleyeceklerimi şimdi söylemek isterim. İyi ki denemişim, son zamanlardaki en iyi kahvaltılarımdan birini orada yaptım.

Kasatura sokaktaki mekan, güzel havaları fırsat bilip sokağa yayılmış. Sokak oldukça sakin, öğlen saatlerinde güneş almıyor ve esiyor. Sanırım İstanbul’da olup da özlediğim şeylerden biri de güneş almayan ve esen yerler. Klima bazı durumlarda fazlasıyla rahatsızlık veriyor. Menüsünde Hatay’a ait yemekler de bulunduran mekan, kahvaltıyı serpme olarak veriyor. Doğacıyız’ın sahibi Halil İbrahim bey Hataylı. Masadaki her ürünü tek tek anlatıyor. Bunu sadece bana yaptığını sanmayın, herkese bu şekilde davranıyor.

dogaciyiz_cihangir_kahvalti_2

Önce katıklı ve biberli ekmek masadaki yerini aldı. Ardından da yavaş yavaş peynirler, reçeller derken masa zaten doldu. Tuzlu yoğurt, ev yapımı biber salçası, zeytinyağı ile servis edilen zahter, zahter salatası, zeytin salatası, sürki peyniri yediğimde Hatay’ı ve kahvaltısını özlediğimi fark ettim. Sürk ya da sürki, Antakya yöresine ait oldukça da sevdiğim bir peynir. İçi otlu çökelek, dışı ise küf. İstanbul’da birçok şarküteride bile bulmanız zor. Servis edilen dil peyniriyle lavaş peyniri, tuzsuz ve hafif. Tuzlu ve yağlı peynir sevenlerin pek tercihi olmayabilir. Kahvaltıda reçelle aram pek olmadığı için o kadar fazla çeşidi deneyemedim ama nar ile turunç reçelini beğendim. Fıstık ezmesi çok ilginç, ilk kez böylesini yedim. Şekersiz ve Afrika’dan getirilmiyormuş. Tükettiğim fıstık ezmelerine hiç benzemiyor. Biraz bal ile karıştırınca ortaya farklı ve güzel bir tat çıkıyor. Kahvaltıya sınırsız çay da dahil. Çay, termos ile değil, bittiğinde taze taze geliyor.

Ürünlerin kalitesi, servis, fiyat ve performans beni mutlu etti. Kahvaltıda beğendiğiniz ürünleri, kavanozla eve almak da mümkün. Serpme kahvaltı, sınırsız çay ve yumurta dahil kahvaltının fiyatı 25 lira. Uzun bir süredir fiyat/performansı göz önüne aldığımda, bir kahvaltıdan bu kadar memnun ayrıldığımı özellikle de İstanbul’da pek hatırlamıyorum.

DOĞACIYIZ GOURMET – CİHANGİR
Kılıçali Paşa Mah. Kasatura Sok. No:16/A Cihangir
0212 243 8190
http://www.dogaciyiz.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir