Çulcuoğlu - Gaziantep - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Çulcuoğlu – Gaziantep

22 Kasım 2013

2

Ara sokakta bir lezzet durağı… Gaziantep dışından gelen insanlar burayı bilmiyor, çünkü diğer yerler kadar duyulmamış. Duyulmadığını da iyi olmuş! Güler yüzlü hizmeti, mezeleri, kebapları ve tatlısıyla akşam saatlerinde büyük bir keyif yaşattı.

Gaziantep’e akşam saatlerinde gelmek, yemek konusunda büyük dezavantaj yaratıyor. Listemdeki kebapçıların hemen hemen hepsi akşam hizmet vermiyor. Ardından bir arkadaşımın tavsiyesiyle Çulcuoğlu’nun yolunu tuttum.

Girişte sizi Fıstık karşılıyor. İnanılmaz tatlı ve sevimli bir papağan. Biraz ürksem de fıstık verdikten sonra sevmenize izin veriyor; yoksa işiniz zor :)

12

Bir diğer tabelası caddede olmasına rağmen, tabela ile dükkan arasında biraz mesafe var. Karanlık sokakta mavi ışıklı tabela “gel, gel” diyor adeta… Park yeri var. Dışarıdan salaş bir mekan görüntüsü verse de içeriye adım attığınızda fikriniz değişiyor. Garsonların sayısı o kadar çok ki; hepsi bir yere koşturuyor, arı gibi… Akşam 8 suları olmasına rağmen kalabalık. Antep’teki birçok kebapçıda olduğu gibi burada da alkol yok.

13

İnşallah ismini yanlış hatırlamıyorumdur; Baver Usta hep gülüyor… Hem gülüyor hem de etleri hazırlıyor. “Ne yenir?” sorusuna hiç sıkılmadan, üşenmeden uzun uzuun cevaplar verdi ve Antep’teki ilk saatlerimde beni Antep mutfağıyla tanıştırdı.

11

“İstanbul’dan geliyorum” dememle bizim masayla ilgilenen şef garson, “Tamamdır, bana bırak” dedi. Önden salata, içerisinde de biraz lahana turşusu…

Önden servis edilen mercimek çorbasının tadı damağımda kaldı. Et suyundan yapılan, az mercimek nefis bir tat bıraktı. Çorba istemeseniz de geliyor, o çorbayı içmeden yemeğe başlamanız zor.

8

Fındık lahmacunun adı sadece fındık lahmacun. İstanbul’da neredeyse bu boyutta lahmacun satan yerler var. Lahmacunu yemeden kokusunu hissetmek için özel bir çaba harcamanıza gerek yok. Servis edildiği gibi; kokusunu hissedebiliyorsunuz. Sarımsaklı, incecik ve kıtır kıtır…

10

Yumurtalı çöp şişi ilk kez burada tattım. Göğüs etinden yapılıyor. Et varken; beni çok açmadı ve değişik bir lezzet. Ufak bir parça denemenizi tavsiye ederim, en azından merakınız gider.

4

“Açım” dedim ya; dükkandaki her şeyden biraz biraz gelmeye başladı. Et servisi başlamadan doymaktan korktuğum için pilavın sadece ucundan aldım. Koyun eti, biber salçası, domates salçası ve firikten yapılan firik pilavında aklım kalmadı desem yalan olur ama etlere yer açmak için bazı şeylerden feragat etmek gerekiyor :(

6

İstanbul’daki gibi çiğ köftenin yanında marulmuş, rokaymış, taze soğanmış gibi şeyler getirilmiyor. Elini alıyorsun, hooop atıyorsun ağzına. Renginden dolayı “acı” izlenimi verse de ağzımda bıraktığı tat geçer not aldı.

7

Ayranlara ayrı bir paragraf açmak gerekir. Ağzım hafif hafif yanarken, ayranın o acılığını dindirmesi mi dersiniz yoksa nefis tadı mı dersiniz bilemem ama ben ayranı çok sevdim. Dükkanın kendi ayranı, zaten şişesinden de belli…

5

Sarımsaksız cacık… Yemek tabağında hafif sulu, içerisindeki salatalıklar ipince doğranmış ve üzerinde de biraz nane. Nefis!

9

“Artık etlere geçsek diye” içimden geçirirken, mangaldan çıkan koca koca şişler büyük bir tabağa dizildi. Fotoğraftaki tabakta 4 porsiyon et var; patlıcan, sebzeli, kıyma ve küşleme. Ne ekmeğe dokundum, ne de pideye. Etler lokum gibi, terbiyesi, lezzeti ve pişirilmesi geçer not almayı başardı.

3

2
Kapanışı ise inanılmaz bir şey ile yaptık; kaymaklı kadayıf… İnsanın dibi düşer bu lezzete. Fıstığı o kadar fazla ki; kadayıfa ulaşabilmek için yoğun uğraş vermeniz gerekiyor. Seviyorum bu Antep mutfağını!

Akşam saat 10’a kadar açık. Kebaplar 20, fındık lahmacun 1, tatlı 7 ve ayran 2 lira. 3 kişi 105 lira hesap geldi.
   14

ÇULCUOĞLU ET LOKANTASI – GAZİANTEP
Şahinbey Mah. Kalender Sok No:6/A Gaziantep
0342 231 0241

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • HotSauce21 27 Kasım 2013 at 12:21

    İşte beklediğim yazı da sonunda geldi. Antep’e gittiğimizde tıpkı senin gibi “burası hakkında da baya yazıp çizmişler bi deneyelim” dedik ve ara sokaklardan mekanı bulup içeri girdik. İkramların inanılmaz bolluğu, garsonların güleryüzü ve hizmetleri, kebapların doyuruculuğu, lezzeti ve sonda getirilen fıstıklı kadayıfın yaşattığı orgazm inanılmazdı. Fiyat/performans olarak Antep’te beni en çok etkileyen yerdi açık ara. Antep sofrası ile ilgili her lezzetten ölümüne yemek için kesinlikle tavsiye ediyorum. Onca yediğimiz yemeğe rağmen ödediğimiz ücret, muadilleri de dikkate alındığında gerçekten oldukça düşük seviyedeydi.

  • Yorum Yap