Cik Cik Ali - Adana - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Cik Cik Ali – Adana

12 Mart 2015

cik_cik_ali_mantar_kebap_1
Adana’da bir taksi şoförü tavsiye etti Cik Cik Ali’yi. “Kebabı güzeldir. Mantar salatasını ise başka bir yerde bulamazsın” diye de ekledi. Esnafın, halkın yediği, tavsiye ettiği yerin genelde kötü çıkma şansı olmaz. Yolunuz Adana’ya düşerse yemek rotasına burayı da ekleyin.

Cik Cik Ali’yi daha önce hiç duymamıştım. İstanbul’a döndükten sonra Instagram’daki yorumlara bakarken, birkaç takipçim tavsiye etmiş ama arada kalmış. Genelde tavsiye edilen yerler, herkesin bildiği, gittiği yerler. Az kişinin bildiği, halkın, esnafın gittiği yerleri daha çok seviyorum.

cik_cik_ali_mantar_kebap

Cik Cik Ali’nin ızgarası sokağa bakıyor, klasik bir yol üstü kebapçısı. Küçücük bir çalışma alanı var. 8-10 masalık yer, ben orada olduğum sürece doluydu. Biraz konuşma fırsatım oldu 40 yıllık kebapçı Ali ustayla. Kimi yüzde 100 satır kıyması diyor, kimi de tamamı satır olmaz. Şişe saplanmaz diyor. Bu sohbetin ardından 10 dakikada satır kıymasıyla kebap yaptı, şişe sapladı. Her ustanın tarzı farklı…

Kuşları çok sevdiği için bu lakabını almış. Dubai ve Arabistan’da da kebapçılık yapmış. Kıyma kebabını yeşilliklerin üzerinde servis etmeseydi her şey daha güzel olabilirdi. Herkese yağlı ekmekte gitti. Belki de 4. durağım dediğim için ekmek yememi istemedi. Kıyma kebabı başarılı, yağ oranı tam kararında. Diğer kebapçılarda görmediğim bir salataya denk geldim; mantar salatası. Kebapla kömürde pişen mantarlar, maydanoz, tuz, sumak ve zeytinyağ ile servis ediliyor. Emek isteyen lezzetli bir salata.

cik_cik_ali_mantar

Kıyma kebabının porsiyonu 15 lira. Kebapla gelen her şey Ali Usta’dan, emek vererek hazırladığı mantar salatası da.

Kurtuluş Caddesi, Sedef Oteli arkası
0322 431 1023

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir