Çeşme'deki gizli cennet; Villa Kore - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Otel, Seyahat

Çeşme’deki gizli cennet; Villa Kore

22 Temmuz 2016

Çeşme‘yi sezonunda tercih etmemeye özen gösteriyorum, çünkü çok kalabalık! En güzel zamanları Mayıs ve Ekim ayları… Şimdi ise sezonunda gitmeme rağmen çok sevdim, bunun sebebi ise bu otel. Ilıca Yıldızburnu‘ndaki Villa Kore‘nin içinde bir hayat var. Otelden dışarıya adım atmadan bol dinlenmeli, sakin ve huzurlu bir tatil yapılabilir. Ben de öyle yaptım. Çünkü; otelin kendine ait plajının yanı sıra harika yemekler yiyebileceğiniz bir restoranı bulunuyor. Ayrıca; her yer yemyeşil ve SPA da mevcut. Otel ile Alaçatı 10 dakika mesafede. Taksiyle 20 lira yazıyor, bunu da ekleyeyim.

villa-kore-gilda

Denize giderken önce çime ardından kuma ayak basıyorsunuz. Deniz zaten cam gibi… Sabah erken saatlerde girmenizi şiddetle tavsiye ederim çünkü o suyu ilerleyen saatlerde bulamıyorsunuz. Burun olması sebebiyle biraz rüzgar alıyor ama öyle büyük dalgalar falan yok. İzmir’in sıcağı rüzgarsız zaten mümkün değil. Bu arada oteli çocuklu aileler için de tavsiye ederim.

Otelin kahvaltısı açık büfe, oldukça zengin. Acur olması beni mutlu etti, bayağı uzun bir zamandır tadına bakmamıştım. villa-kore-gilda-kahvalti-brunch-breakfast

İsminin neden “Villa Kore” olduğunu merak ediyorsunuzdur diye düşünüyorum. Seyahat yazarı arkadaşım Bahar Akıncı‘ya sorduğumda şöyle cevapladı; “Hikaye enteresan. 1975 yılında, aynı zamanda iş ortağı ve çok iyi arkadaş olan baba Hasan Ertenü ve dayı Ferda Kahraman‘ın Güney Kore‘ye yaptıkları tütün ihracatının parasıyla ortak aldıkları arsada, o dönemin en saygın mimarlarından Sadi Tugay tarafından inşa edilmiş. Yıllarca Villa Kore olarak anılmış.” İkinci ve üçüncü kuşak temsilcilerinin işlettiği bu otel, artık iki bölümden oluşuyor. Villa Kore 1975, 10 odalı; tamamen modern mimariden esinlenerek tasarlanan Villa Kore 2015 ise 18 odasıyla hizmet veriyor. Ben, yeni yapılan tarafta yani Villa Kore 2015 isimli yerde kaldım. Balkonumun kapısını açtığımda maviyi ve yeşili bir arada görebiliyordum. O huzuru, keyfi içime çekebiliyordum. Otel ile ilgili daha fazla fotoğraf ve detay internet sitesinde mevcut. Bir tık.

villa-kore-havuz

Bir üst paragrafta harika yemeklerden bahsetmiştim, bu paragrafta biraz onu anlatmak istiyorum. Otelin terasında Gilda Restaurant bulunuyor. İzmirliler Gilda‘yı yakından biliyor ve seviyor. 2000‘li yıllarda hizmet veren Gilda, otelin yeni yapılan kısmının terasında yeniden hayat buldu. Yeni açılmış zaten, ilk misafirlerinden olabilirim.

villa-kore-gilda-meze

Şef Barış Torcu ile eşi Bahar Güngör Torcu, başarılı bir restoran yaratmış. Zaten ikisinin de İzmir‘e ve gastronomiye büyük katkıları var. Barış şef mutfakta, Bahar ise güleryüzü ve tatlı sohbetiyle herkesle birebir ilgileniyor. Akşam yemeği, müzikler, ambiyans tavsiye. Çeşme‘de sevdiğim 5 restorandan biri olan Gilda ile mutlaka tanışın. Rezervasyon yapmanız için otelde konaklamaya gerek yok, bilginize. “Gittiğimde ne yiyeceğim?” derseniz kuzu wellington ile dana şinitzeli tavsiye ederim. Kuzu wellington‘u en son İstanbul‘da Toi‘de yemiştim. Menüyü özellikle de mezeleri dikkatli inceleyin. Minik ve lezzetli dokunuşlar var. Mezeler 14-38, salatalar 22-26, ana yemekler de 40-72 lira aralığında.

VİLLA KORE; 5060 Sokak No:17 Yıldız Burnu / Ilıca, Çeşme
02327234205
http://www.villakore.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir