Çay Tarlası & Cafe - Kadıköy - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Çay Tarlası & Cafe – Kadıköy

22 Aralık 2013

2
Muhlama ve menemen sevenleri mutlu edecek bir haberim var. Rahmetli Kazım Koyuncu’nun ağabeyi tarafından açılan Çay Tarlası & Cafe, Karadeniz’in yöresel lezzetlerini İstanbul’a taşıyor. Doğal ürünlere aile işletmeciliği de eklenince ortaya birbirinden güzel yemekler çıkıyor.

Çay Tarlası, yaklaşık 3-4 ay önce Kadıköy’de hizmet vermeye başladı. Mekanın sahibi Oğuz Koyuncu, rahmetli Kazım Koyuncu’nun ağabeyi. Muhabbeti keyifli, çayı ise taptaze. Çaykur’un Çay Çiçeği’ni kullanıyormuş Oğuz bey, çay severlerin bilgisine…

c1

Laz böreği sadece hafta içi var ama çok fazla talep geldiği için artık hafta sonları da olacakmış. Kahvaltının üstüne yeme fırsatı bulamadım ama bir sonraki gidişimde kesinlikle deneyeceğim. Hakkında güzel şeyler duydum ve bu kadar talep alıyorsa; Oğuz beyin eşi Necla hanımın Laz böreği gerçekten çok merak uyandırıyor. Akçaabat köfte de Akçaabat’tan geliyor.

4

Koloti ya da kolof peynirli menemen, muhlama ile birlikte buranın en özel lezzetlerinden. Peynir, mısır unu ve tereyağ Karadeniz’den geliyor. Her ikisi de gerçekten çok lezzetli. Karadeniz’de birçok yörede tereyağı, daha fazla tat vermesi için yakılıyor. Tadını daha yoğun alıyorsunuz ama biraz ağır oluyor. Oğuz beyin muhlaması hem hafif hem de çok lezzetli…

k1

Muhlama, omlet ve menemen tahta kaşıkla servis ediliyor, onun dışında başka kaşık kullanılmıyor. Dikkat çok ekmek yemeyin! :)

k11

İşte bahsettiğim menemen bu! Menemen gibi menemen yani… Birçok yerde kaşarlı ya da beyaz peynirli menemen yapılıyor ama Karadeniz’den gelen koloti peyniri menemene farklı bir tat katıyor. aynı peynir muhlamada da kullanılıyor.

2

Menemen sevmeyenler için omlet tavsiyedir. Menemen ve muhlama buranın özel lezzetleri olarak öne çıksa da bu ikiliyi tercih etmeyenler mis gibi tereyağ kokulu omletin her çeşidini tadabilir. Fotoğraftaki omlet kaşarlı.

k2

Menemen, muhlama ve omlet çeşitleri 10 lira. Laz böreği 7, Akçaabat köfte ise 15 liradan satılıyor. Kahvaltının yanındaki çaydan genelde ücret alınmıyor ama sadece çay içmeye giderseniz; çay 1,5 lira. Tanesi 1 liradan satılan kurabiyeyi almayı unutmayın; çayla nefis gidiyor.

ÇAY TARLASI & CAFE
Caferağa Mah. Dr. Esat Işık Cad. No:34-D Moda / Kadıköy
0541 500 34 08

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap