Çanak Kebap & Katmer - Acıbadem - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Kebap nerede yenir?

Çanak Kebap & Katmer – Acıbadem

16 Eylül 2012

İstanbul’daki en iyi katmer yapan kebapçılardan birisinde alıyorum soluğu… Acıbadem’deki Çanak Kebap & Katmer, Gaziantep’e gitmenize gerek kalmadan yöresel mutfağın birçok çeşidini sizlere ulaştırıyor. İster gidip yiyin, isterseniz eve sipariş verin.  Tadına doymak mümkün değil, özellikle de sıcak sıcak servis edilen katmerin…

İşletme sahibi Mustafa bey “Bazı güzellikler anlatılmakla olmaz bizzat yerinde görmekle olur” sloganıyla 2004 yılından itibaren Acıbadem’de hizmet veriyor. Acıbadem’in en işlek caddesinde, ne zaman geçsem içerisi kalabalık… Her seferinde de maşallah diyorum… Genelde bilirsiniz, isim yapan bir yer kısa zamanda ya lezzeti ya da servisi bozar ama burası hakkında hiç olumsuz bir şey duymadım… Bizzat kendim de şahit oldum.

Girişte sizi böyle bir tabela karşılıyor…  Yöresel yemekler olduğundan isimlerini bilmiyorsanız garsonlar size yardımcı oluyor. Katmerin tadına bakmak için gittiğimden yemeklerden uzak durdum, ki zaten toktum. Ne kadar uzak durmaya çalışsam da garsonlar ellerindeki tepsiyle fırından yeni çıkmış birçok lezzeti müşteriler arasında dolaştırıyor ve tabağa bırakıyor. Her ne kadar yemek istemediğimizi söylesek de garson, fotoğraftaki lezzetten bizi mahrum bırakmadı ve haşlanmış içli köfteyi tabağımıza koyuverdi.

Dumanını fotoğraflamak için uğraştım ama denk getiremedim. Fırından sanıyorum ki 1 dakika önce çıkmıştı, acısı rahatsız etmiyor, hafif hafif geliyor ağza… İki parçada yuttum, geçer not aldı benden.

Ardından taze Antep fıstığı sofrayı süsledi. Uzun süredir yemiyordum, tadına doymak mümkün olmadı. Hasadı Ağustos ve Eylül aylarında yapılıyor, tam zamanında gitmişim.

Bilgi vermeden geçmeyelim: Taze Antep fıstığı oda sıcaklığında hızlı şekilde hava ile okside olur ve dış kabuğunda kararma meydana gelir . Bu sebeple taze Antep Fıstığı mutlaka buzdolabında saklanıp 15 gün içinde tüketilmelidir. Uzun süre saklamak için taze Antep fıstığı bir gazete kağıdı üzerine serilip güneşte kurutulursa 1 yıl boyunca lezzetini korur ve tüketilebilir.

Ve katmer masamıza şeref verdi. Bi’ arkadaşım (adını vererek rencide etmek istemiyorum kendisini) “ben katmer” yemem diyerek masaya oturduktan sonra, katmeri görmesiyle “off ef-sa-ne” demesinin üzerinden çok geçmedi. 1 adet katmer ile yemeğin ardından fazla gelir düşüncesindeyim, 3-4 kişiye kadar yolu var. Ama biz yemek yemediğimiz için 4 kişi, 3 adet katmerle zirve yaptık.

Yörelerin kendilerine ait katmerleri var, farklı farklı… Bu katmer, yufka, kaymak, toz şeker, yeşil toz fıstık ve tereyağı karışımdan elde ediliyor. Ürünlerin kalitesi de tadını direkt etkiliyor. Hatta bildiğim kadarıyla görüntüsü ve içeriği ağır gibi gözükse de Gaziantep’te kahvaltıda yeniyor.  Antep’e gitmeyeli uzun zaman oluyor ama Şanlıurfa Birlik pastahanesinde yediğim katmeri aratmadı diyebilirim.

Keyfini çıkartmaya ve fotoğraflamaya devam… Tereyağ pırıl pırıl…

Katmer’in fiyatı 13.5 lira. Diğer tatlıların ortalama fiyatı 7-8 lira arasında. Pahalı gibi gözükse de 2-3 kişinin rahatlıkla paylaşabildiğini düşünürsek oldukça hesaplı.

İçli köfte, taze Antep fıstığı ve toplamda içtiğimiz 10’a yakın çay ise ikram edildi. Kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederim, asla pişman olmazsınız. Şimdiden afiyet olsun…

Çanak Kebap & Katmer
Adres: Acıbadem Cad. No:115 Acıbadem
Telefon: 0216 325 22 34
Web: http://www.canakkebap.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap