Büyükada'ya gideceklere notlar - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat

Büyükada’ya gideceklere notlar

08 Mart 2016

Bence İstanbul’dan uzaklaşmanın en kolay yolu Adalar’a gitmek. Adalar’da geçirdiğim zamanın yanı sıra gitmesi ve gelmesi de keyifli. Prens Adaları‘nı tanıtmaya ilk olarak, en büyüğü olan Büyükada ile başlamak istiyorum. Hemen ardından Heybeliada, ardından da zaman buldukça diğerleri gelecek. Her ne kadar Ada seyahatlerimde Büyükada ilk sıralarda yer almasa da hem bir soluklanmak hem de neler olduğunu görmek için Büyükada‘ya gittim.

Mart başı itibariyle henüz sezon açılmamış. Esnaf ve orada yaşayanlar havalar iyi giderse Nisan‘ı bulmaz diyor. Bostancı‘dan 25, Kabataş‘tan da 1 saat 20 dakikalık motor yolculuğunun ardından ulaşılabiliyor.

buyukada-istanbul-adalar-istanbul-turkiye-turkey-arap-turist
İstanbul’un birçok yerinde olduğu gibi burada da Arap turist yoğunluğu var. Büyükada’yı nasıl anlatıyorlarsa Araplar her şeyin önünde fotoğraf çekiliyor, çok ilginç. Garsonlar-dondurmacılar Arapça konuşuyor, meydandaki restoranlarda çalışanlar ellerindeki menülerle yoldan geçenleri çevirmeye çalışıyor. Çift menülü işletmeler bile varmış, aman dikkat! Çarşı tam anlamıyla turistik, çarşı hiç bana göre değil! Çarşı içinde size tavsiye edeceğim birkaç nokta var, onları yazının devamında bulabileceksiniz.

 • Diğer Adalar’da olduğu gibi Büyükada‘da da yürümek çok keyifli. Bisiklete binmek isterseniz de birçok bisikletçi var. Hemen hemen fiyatlar aynı; günlük 20 lira, saati 6-8 lira. Seçtiğiniz bisikletin sağlamlığını ve frenlerini mutlaka kontrol edin. Faytonlara ve akülü arabalara dikkat etmeyi de unutmayın.buyukada-istanbul-adalar-bisiklet-bike-rent
 • Çarşı içindeki tek durağım Büyükada Börek Pasta Fırını. Kıymalı börek ve erken saatlerde biten kaymaklı böreği tavsiye ederim. Kapısının önünde oturup kahvaltınızı yapabilirsiniz ama en güzeli sahildeki kahvelere gitmek. Deniz manzarası, açık hava ve uygun fiyatlı bir kahvaltı. Böreğin porsiyonu 6 lira, büyük çay 5 lira.
 • Fırının hemen yanında kasap bulunuyor. Kasabın önündeki küçük tezgahta Arnavut ciğeri var. Ciğer seviyorsanız eğer bi’ bakın derim.
 • Fırına giderken hemen solunuzda Ada Döner‘i göreceksiniz. Birkaç arkadaşım tavsiye etti ama tabelada “Kömürde pişer” yazmasına rağmen gazda pişen kuru bir döner görünce pas geçtim.
 • Henüz açmamış iki yer var ama mutlaka şimdiden listeye alın. İlki; Bahçede Sinek. İskeleden yürüyerek 20-25 dakikada gidebiliyorsunuz. İki kız kardeşin işlettiği kafenin tasarımı ve kahvaltısı başarılı… Bir diğeri ise Adalılar’ın ilk tercihleri arasındaki Dondurmacı Yunus. Anadolu Kulübü önünde, arabasıyla gül şeklinde dondurma satıyor. Sezonunda şeftaliyi deneyin.

  buyukada-istanbul-adalar-snapchat-oguz-yenihayat

  Snapchat: oguzyenihayat

 • Büyükada‘nın ortası olarak kabul edilen Lunapark, iskeleden yaklaşık 3 km. Aya Yorgi Manastırı‘na gitmek isterseniz bu yoldan devam ederek, oldukça dik bir yokuşun ardından tepeye ulaşabilirsiniz. Bisikletiniz varsa Lunapark‘a kilitleyin. Belediyenin aracına denk gelirseniz, sizi yukarıya atabilir :) Aya Yorgi Kır Lokantası‘nın muhteşem bir manzarası var, oturup saatlerinizi geçirebilirsiniz.
 • Rakı-balık derseniz eğer sahil şeridindeki Milto‘ya gidebilirsiniz. Lezzet anlamında sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum ama fiyatlar bir tık pahalı gelebilir, bilginize. Izgara konusunda iyiler kalamar, ahtapot ve balık tam kıvamında pişiyor.
 • Meyhane, balık kafasında değilseniz Fıçı‘da kokoreç, köfte yiyip bira içebilirsiniz. Özellikle cumartesi akşamları oldukça kalabalık oluyor.
 • Ada’da konaklamak isterseniz de hafta sonu oda fiyatları ortalama 350-500 lira olan Nizam Butik Otel, Büyükada Çankaya Hotel, Ada Palas Butik Otel ile Kumsal Otel‘e göz atabilirsiniz.

Sezonun tam anlamıyla açılmasıyla birlikte Büyükada‘ya birkaç kez daha gideceğim. Kafe ve restoran anlamında detaylı yazıların yanı sıra denize girilebilecek yerleri de yazmayı düşünüyorum.

 

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir