Butcha Steakhouse - Levent - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Burger & Steak, Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Butcha Steakhouse – Levent

31 Ağustos 2015

Kanyon’un hemen yanındaki Park Dedeman’ın girişinde bulunan Butcha Steakhouse, İstanbul’un yeni markalarından. Ankara’da doğan, Dubai‘de gelişen Butcha, kısa bir süre önce İstanbul‘un en kalabalık lokasyonlarından birine açıldı. O bölgede steakhouse adına büyük bir eksiklik vardı, Butcha bu eksikliği kapayacak gibi.

Neredeyse her semtte bir steakhouse var. Kasaplar dükkanlarını steakhouse yaparken, birçok marka da İstanbul’un çeşitli semtlerine yayıldı. Bu ne zaman sonlanır bilinmez elbette. Butcha Steakhouse, Ankara‘da doğan, markalaşan ve Ankaralılar tarafından bilinen bir steakhouse. Ankara’nın ilklerinden desem sanırım abartmış olmam.

butcha_steakhouse_levent_8

Kanyon, Metrocity ve son olarak Özdilek’in gelmesiyle daha da yoğunlaşan ve kalabalıklaşan Levent civarında steakhouse konusunda ciddi eksiklik vardı. O sebeple Butcha’nın konumu, oldukça doğru. Ayrıca; düz ayak olması yani AVM içinde olmaması, tam cadde üzerinde olması da bir bakıma avantaj.

butcha_steakhouse_levent

Bir steakhouse’a gittiğimizde başlangıçlar artık klasikleşti diyebilirim. Kemik suyu çorbasına ise rastlamamıştım. Sıcaklarda denemek istemedim ama sevdiğim hatta bayıldığım kemik suyu çorbasını bir sonraki gidişimde mutlaka deneyeceğim. Füme etler tabağı, fümelenmiş ve soğuk etle yemeğe başlangıç yapmak isteyenler için ideal. Benim tercihim kuzu füme. Çünkü; daha yağlı. İsterseniz eğer parmesan, edam, rokfor ve gouda peynirleriyle tabağı çeşitlendirmek de mümkün.

butcha_steakhouse_levent_7

Ara sıcaklara dikkat edin, doyabilirsiniz. Bölüşmekte fayda var. Fıstık ve cevizli sucuk (28 lira), orta yağlı, az baharatlı ve çok lezzetli.

butcha_steakhouse_levent_6

Ara sıcaklara devam… Bu üçlüde en sevdiğim, köfte oldu. Zaten Ankara’da da özellikle köfte için mekanı tercih edenler varmış. “Köftenin sırrı nedir?” diye sorduğumda öğrendim ki; köftenin yüzde 80’i etten oluşuyormuş. Köftede baharat ve sarımsak yok. Ve en önemlisi de Trakya‘dan aldıkları soğan özelmiş. Senede bir çıkan soğan, suyunu bırakmaması sebebiyle köftede tercih ediliyormuş. Birçok steakhouseda köfte arasına kaşar peyniri görürdük, burada ise mozzarella koymuşlar. Lezzetli ve kaşarlı köfteye oranla daha hafif bir tercih. Kuzu bağırsağına doldurularak yapılan sosis, diğer adıyla merquez, normal sosisten biraz daha baharatlı. Fotoğraftaki tabak ortaya karışık, porsiyon değil. Porsiyonlar yaklaşık 200-220 gram servis ediliyor. Köfte 30, mozzarella köfte 32, merquez ise 25 lira.

butcha_steakhouse_levent_5

Bonfile ya da diğer bilinen adıyla lokum yemektense çoğu zaman şaşlık, ilk tercihim. Marinasyonu, kesimi ve soğanla uyumu benim hoşuma gidiyor. Hatta bazı yerler bonfileden değil, kontrfileden yapıyor. O zaman şaşlık daha da lezzetleniyor. Buradaki şaşlık (65 lira), bonfileden. Kurutulmamış, tam kıvamında pişirilmiş.

butcha_steakhouse_levent_4

Hamburger beklentilerimin altında kaldı. Nedense isminde steakhouse olan birçok işletme, hamburgerde sınıfta kalıyor. Et, etin pişirilmesi ve malzeme uyumu konusunda sıkıntı yok ama ekmek için aynı şeyi söylemek zor. Benim damağım biraz daha tatlı bir ekmek istiyor. Ekmeği bir kenara koyarsak ve hamburgeri çatal-bıçakla yemek isterseniz gönül rahatlığıyla hamburger tercihinde bulunabilirsiniz. Ama diğer türlü düşünürseniz pek tavsiye etmem. Soldaki Butcha Burger 29, sağdaki Cheese Burger 30 lira.

butcha_steakhouse_levent_hamburger

Antrikot sunum itibariyle gerçekten başarılı. Et suyuyla ıslanmış ekmekler, biraz tereyağıyla daha da lezzetlenen antrikotu tavsiye ederim.

butcha_steakhouse_levent_3

Pişmaniye, zencefil, armut ve dondurma uyumu farklı, başarılı ama Koçak‘tan baklava varken, başka bir şeye bakarsam ayıp olur.

butcha_steakhouse_levent_2

İstanbul’da birçok yerde İmam Çağdaş‘ın baklavaları var ama Koçak pek yok. Ya da ben denk gelmedim. Eğer biliyorsanız lütfen söyleyin. Baklava konusunda tercihiniz Koçak ise bunu kaçırmayın. İsterseniz dondurmalı, isterseniz sade.

butcha_steakhouse_levent_1
BUTCHA STEAKHOUSE – LEVENT
Park Dedeman, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 187, Şişli
0212 9397373
http://www.butcha.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir