Bozcaada'da nerelerde yüzülür? - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat

Bozcaada’da nerelerde yüzülür?

30 Temmuz 2016

    “Bozcaada‘yı neden bu kadar çok seviyorum?” sorusunu sorduğumda aklıma ilk gelen cevaplardan biri “bakir koyları” oluyor. Bakir koylara tertemiz deniz de eklenince harika oluyor. Ada‘nın öyle temiz, öyle sakin ve öyle güzel koyları var ki; sizlere bu yazıda onları anlatmaya çalışacağım. Denize girdiğim, güneşlediğim, gün boyu keyif yaptığım koyları ufak notlarla sizlere anlatacağım. Yolunuz Ada‘ya düşerse buralara bir de benim için gidin.

Unutmadan; Bozcaada ülkemizde en soğuk denize sahip yer. Haziran ayında deniz suyu 19.8 dereceyken, sıcaklık Temmuz’da 22.8′e, Ağustos’ta ise 25.8′e yükseliyor. Sezon ortalaması 22,2. (Fethiye 28, Kaş 26.5, Datça 24.2) Bu arada; şubat ayında su sıcaklığı ise 7.1 derece!

bozcaada_plaj_ayazma

Ayazma plajı

AYAZMA PLAJI; Bozcaada ne kadar biliniyorsa Ayazma da sanırım o kadar biliniyor. Adaya gelenlerin ve adayı bilmeyenlerin ilk tercihi genelde burası oluyor. Hafta sonu inanılmaz kalabalık, bence hiç tercih etmeyin. Ama hafta içi giderseniz, erken saatlerde yerinizi kapın ve tüm gün keyif yapın. Su sabah saatlerinde harika oluyor. Tesiste işletmeler var, 2 kişi şezlong ve şemsiye 20 lira.

bozcaada_plaj_akvaryum

Akvaryum koyu

AKVARYUM KOYU; Ada‘da en sevdiğim koylardan. Tertemiz bir suyu var. Koyda tesis olmaması, ulaşımının zor olması sebebiyle oldukça az biliniyor(du). Son gittiğimde keşfedildiğini gördüm. Sabah erken saatlerde giderseniz keyif alacağınızı düşünüyorum. Şnorkeliniz varsa mutlaka yanınıza alın. İşletme yok, içeceğiniz ya da şemsiyeniz olursa rahat edersiniz.

HABBELE PLAJI; Merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta bulunan Habbele Plajı, Ayazma gibi içinde işletme bulunduran yerlerden. İşletmenin adı Mitos Beach. Merkezden kalkan araçlarla ya da kiraladığınız bisiklet/motor ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Ayazma ile burası arasında kalırsanız eğer Habbele tercihiniz olsun.

SULUBAHÇE KOYU; Ayazma ile Habbele arasında. Merkezden kalkan minibüslerle ulaşım mümkün. Civarında yazlıklar olduğu için genelde yazlıkçıların tercihi ettiği bir koy ya da Ayazma ile Habbele‘nin kalabalığından kaçanların. İşletme yok.

OVA KOYU; Bozcaada‘nın gizli kalmış koylarından. Araba yolu yok. Bağ ve çalıların arasından yürüyerek geçiyorsunuz. Ulaşımı biraz zahmetli ama değer. Koya ulaştığınızda karşınızdaki ada Gökçeada.

TUZBURNU KOYU; Minibüslerin de gittiği işletmesiz ve bir o kadar güzel suya sahip koylardan biri burası. Poyrazda gitmeyin, çok dalgalı oluyor.

bozcaada_plaj_beylik_sogan_gemi

Beylik koyu

BEYLİK KOYU; Birkaç sene öncesine kadar sessizliği ve sakinliği ile en sevdiğim koylardandı ama artık burası da keşfedildi. Gerçi; çok geniş bir alana sahip olduğu için ne kadar kalabalık olursa olsun rahatsız olmuyorsunuz. Ada‘da karaya vuran meşhur soğan gemisi bu koyun misafiri. Ayazma‘ya yakın. Toprak yoldan aşağı iniyorsunuz, küçük bir girişi var.

bozcaada_plaj_ayana_koyu

Ayana koyu

AYANA KOYU; Ayana, Akvaryum koyunun hemen yanında. Eğer Akvaryum‘a geç gittiyseniz ve kalabalıksa hemen yanındaki koya geçin. Orası her zaman olduğu gibi çok sessiz ve sakin.

bozcaada_plaj_cayir_koyu_sorf

Çayır koyu

Bu koyların yanı sıra; Tekirbahçe, Poyraz limanı ve sörfçülerin buluşma noktası olan Çayır koyu da listenizde bulunsun. “Bu koyları nasıl bulacağım?” diyenleri de düşündüm ve Foursquare ile işaretledim.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir