Birbiçer - Adana - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kahvaltıyı nerede yaparım?, Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Birbiçer – Adana

09 Mart 2015

birbicer_4
Adana’da kahvaltı ciğerle yapılırmış. Sabahın erken saatlerinde ciğerciler, müşterilerine ciğer yetiştirmeye çalışıyor. Hemen hemen hepsi kalabalık. Kahvaltısını yapan işine gidiyor. Ben de aynen öyle yaptım, Adana’daki ilk durağım Birbiçer oldu.

Geçtiğimiz hafta günübirlik Adana’ya gittim. Pegasus sağolsun, önceden aldığım uygun fiyatlı biletle Adana’da yaklaşık 14 saat geçirdim. Birbiçer, Adana’daki birçok kebapçıya göre geniş, ferah ve tertemiz. İçeriye adım atar atmaz ciğer kokuları sizi karşılıyor.

birbicer_2

Sabah 7:30’da mekan dolu. Izgaranın başındaki ustalar ciğerleri pişiriyor. Bir başka köşede çıraklar domates kesiyor, salata yapıyor, ciğer şişliyor. Ocakbaşının önünde oturmak büyük keyif, biraz kokutuyor ama olsun. Servis hızlı, ilgi alaka gayet yerinde. Ciğer şiş ile birlikte üç çeşit salata geliyor. Sumak olmazsa olmaz. Pide, Adanalıların deyimiyle kebap ekmeği sıcacık. Arasına sar ye, ben de öyle yapıyorum. 1 porsiyonda 8 şiş var, erkek kuzu ciğeri. Bir ciğer, bir kuyruk yağı şişe diziliyor. Bir bilgi; günde ortalama 300 kiloya yakın ciğer satıyorlarmış! Sabah 6’dan gece 12’ye kadar açık.

birbicer_3_ayi

Mekana özel bir de “ayı payı” var. Küşleme gibi, özel bir et. Sos, yağ yok, ustalık var. Damakta eriyor adeta… Halk arasında bu ismi almış. Ustası farklı, Mehmet usta gelmeden servisi mümkün değil. Kebapların porsiyonları 14 lira.

birbicer_1

BİRBİÇER KEBAP SALONU
Bakımyurdu Caddesi, Adana
0322 365 14 44
http://birbicer.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir