Balkan Dondurmacısı - Tekirdağ - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Balkan Dondurmacısı – Tekirdağ

13 Mayıs 2013

manset

Balkan kökenli bir tatlı olan peynir helvasının en güzel adresi Balkan Dondurması… Dondurması da güzel ama birçok peynir helvacısının bulunduğu Tekirdağ’da en lezzetli peynir helvasının tadına bakmak istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın.

Basketbol oynadığım yıllarda Tekirdağ’a transfer olmuş ve orada iki yıl yaşamıştım. Peynir helvası lezzetiyle de o zamanlar tanışmıştım. Üzerinden 11 sene geçmiş ama o günleri çok iyi hatırlıyorum. Maçların ardından izin alıp İstanbul’a her geldiğimde kiloyla peynir helvası alıyordum, beğenmeyen kalmıyordu. Her izinde getirdiğim peynir helvasının gramajı artıyordu :)

Peynir helvasını Tekirdağ dışında sadece Beşiktaş’ta yediğimi hatırlıyorum. İsmini hatırlayamadım ama Barbaros’tan Beşiktaş’a inerken, Çarşı girişine yakın bir yerden satın alıyordum. Tekirdağ’dan getiriyorlardı ama nereden bilmiyorum. Geçen sene uğradığımda satılmadığı için artık getirmediklerini söylemişti. Edirne Kırkpınar Köftecisi’nde de peynir helvası var, fena yapmıyorlar. Yerinde yiyemiyorsanız onla idare edebilirsiniz.

1

Gelelim Balkan’a… Tekirdağ’a yolunuz düştüğünde nasıl ki köfte yiyorsanız, peynir helvası yemeden de şehirden ayrılmayın. Balkan kökenli bir tatlı olan peynir helvasının vatanı Çanakkale mi, Tekirdağ mı hep tartışılır. Her yöre kendilerine ait olduğunu söyler ve farklı yapar. Çanakkale’de tatmadığım için orayla ilgili bir şey söyleyemeceğim. Tekirdağ’da birçok peynir helvası satan yer var, 6-7 farklı yerde yemişimdir ama Balkan’ın peynir helvası diğerlerinden çok farklı.

İster dondurmayla isterseniz de dondurmasız yiyebilirsiniz ama tavsiyem sade dondurma olur.

Kilosu 16 liradan satılıyor, 220 gramdan oluşan porsiyonu ise 3.5 liradan satılıyor.

balkan

Mekanın dış görünüşünden kolay tanımanız için arama motorlarından elde edindiğim bir fotoğrafı da ekledim. Kaynağını bilemiyorum ama “ben çektim” diyen olursa seve seve kaynağını paylaşırım.

BALKAN DONDURMACISI – TEKİRDAĞ
Ertuğrul Mah. İskele Cad. No:26 Merkez (Sahildeki köftecilerin arasında kalıyor)
0282 263 09 10

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap