Balıkçı Kahraman - Rumeli Kavağı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık

Balıkçı Kahraman – Rumeli Kavağı

02 Ağustos 2014

3

İstanbul’da kalkan balığı dendiğinde akıllara ilk burası geliyor… Balıkçı Kahraman’ı “Balıkçı Kahraman” yapan şey ise; kalkanın bir bütün olarak, doğal haliyle mangalda pişiriliyor olması. Balığın yanı sıra masaya gelen her şey geçer not aldı.

Oldukça geç kalınmış bir yazı, hemen başında belirteyim. Bir süredir fırsat bulamadığım için yazamıyordum ama artık bu kadar uzun zaman ara vermeyeceğim.

Rumeli Kavağı’nda birçok balıkçı var. Balıkçı Kahraman diğer balıkçıların aksine iç tarafta kalıyor. Deniz ile arasında yol var ve manzarası diğer balıkçılar kadar açık değil… Girişte büyüklü küçüklü kalkanlar sizi karşılıyor. Kalkan balığıyla ün yapmış olsa da burada mevsimindeki balıklar da mevcut. Ama o kadar yol yapıp buraya geldiyseniz, kalkanın tadına bakmadan dönmemek gerekir. Birçok balıkçıda olduğu gibi burada da tavandan asan balık ağlarını ve duvarları süsleyen ünlü müdavimleri görebiliyorsunuz.

Kalkan mevsimi, deniz suyunun soğuk olduğu şubat ve mart aylarıdır, şimdi değil ama yine de bulabilirsiniz. Yağlı oldukları için lezzetli ve pahalı bir balıktır. Fiyat demişken, yine yazının sonunda fiyatlara değineceğim. Zor şartlarda avlanması ve artık eskisi kadar kalkan bulunmaması da bu fiyatı artırıyor.

Rumeli Kavağı’ndaki Kahraman, uzun yıllardır kalkanı tandır usülü yapıyor. İstanbul’da kalkanı bir bütün halinde mangal yapan yer bildiğim kadarıyla yok. Genelde dilimlenerek kızartılan kalkan, burada odun ateşinde pişiriliyor.

9

İncecik mısır ekmeği hem sıcak, hem de bir başka yer bulamayacağınız lezzetten. Bir tarafı sade, diğer tarafı ise hamsili…

8

Torik lakerdası da tıpkı birazdan göreceğiniz salata gibi basit görünümlü ama çok lezzetli.

7

Biraz abartıyorum ama buraya sadece salatası için bile gelinebilir… Böylesine lezzetli domates ve tatlı soğan basit bir görüntü oluştursa da çok lezzetli. Bir röportajında Kahmaran bey; domatesin Antalya’dan geldiğini ve sadece kendisi için üretildiğini söylemiş. Haftada ortalama 2 ton domates tüketiliyormuş mekanda… Zeytinyağı da kendilerine ait zeytinlikten üretiliyormuş.

salata1

Eğer kalkan yemeğe geldiyseniz kendinizi çok fazla mezeyle doyurmayın. Garsondan öğrendiğim kadarıyla meze konusunda çok fazla seçenek yok ama ara sıcaklarda seçenek çok… İsterseniz ızgarada kalamar ya da tereyağında karides tavsiye edilebilir. Tereyağında karides iri taneli ve lezzetli.

6

İşte buranın en özel anı… Yaklaşık 2 kilo ağırlığında olduğunu tahmin ettiğim kalkan mangalda pişiriliyor.

4

Balığı ayıklamak biraz zor iş ama keyifli. Yanak kısmındaki etler ayrı bir güzel; sakın karambole getirip unutmayın.

3

Tatlılardan kabak ve incir tatlısı balığın üstüne pek bir güzel gitti.

1
2

Her yazının sonunda olduğu yine fiyatlar konusunda sizi bilgilendireceğim. Alkolsüz, iki kişi 400 lira. Sadece balık 280 lira; geriye kalan salata, midye dolma, lakerda, kalamar tava, tereyağlı karides ve iki çeşit tatlı da 120 lira tuttu.

BALIKÇI KAHRAMAN – RUMELİ KAVAĞI
Rumeli Kavağı Mh., İskele Cd No:15, 34450 Rumeli Kavağı
0212 242 9899

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap