Asma Yaprağı - Alaçatı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Seyahat

Asma Yaprağı – Alaçatı

09 Nisan 2015

Alaçatı’daki Asma Yaprağı, çok sevdiğim, zengin bir Ege mutfağına sahip mekan. Kaliteli malzeme, tecrübeli ve iyi bir ekiple birleşince ortaya nefis yemekler çıkıyor. Yolunuz Alaçatı’ya düşerse “Nerede, ne yemeliyim listesinde” Ayşe Nur hanımın yemekleri ilk sıralarda olmalı.

Vedat Milor geçtiğimiz yıl Asma Yaprağı ile ilgili “Modern Ege esnaf lokantası” başlığını atmıştı. Çok haklı… Asma Yaprağı sanırım en basit bu şekilde anlatılabilir. Ben de “Alaçatı’ya gelip Asma Yaprağı’na gitmemek, İstanbul’a gelip Boğaz Köprüsü’nü görmemek gibi” diyorum. Cuma ya da Cumartesi akşamına denk getiremesem bile bir öğle vakti, en azından daha sakinden (Hafta içi öğle vakti) gitmeyi ve sokağında keyif yapmayı daha çok seviyorum. Yemekler günlük yapılıyor, çeşit çeşit. Aile ve bölge tarifleri birleşmiş. Asma Yaprağı eşittir mutfak, kiler ve tarla aslında… Yazın bir fırsatını bulursam Asma Yaprağı’nın tarlasına da gitmek istiyorum.Alaçatı’ya sıklıkla gidemeyenler için de kiler düşünülmüş. Tarladan gelen birçok şeyi satın da alabiliyorsunuz. Anne-oğul işletmesi, büyüdü, büyüdü ve başarılı bir markaya dönüştü.

asma_yapragi_alacati_ege_cesme_1

Yemekler geniş bir tezgahta sergileniyor ve seçim yapmak üzere mutfağa davet ediliyorsunuz. Tanıdık ya da ilk kez gördüğünüz yemekler olabilir, çekinmeden sorun, hepsi tek tek, tane tane anlatılıyor.

asma_yapragi_alacati_ege_cesme_meze_sinkonta

Çok fazla çeşit var, hepsinin tadına bakmak elbette mümkün değil. Sinkontayı ilk kez burada yiyip, bayılmıştım. Bir Girit mezesi sinkonta. Kışın balkabağı, yazın ise kabak ile yapılıyor. Fırında pişiyor, zeytinyağlı ve hafif. Üzerine domates sos ve sarımsaklı yoğurt ile servis ediliyor. Mevsiminde giderseniz eğer domates salatasını mutlaka deneyin. Onlar domates ise İstanbul’dakiler ne diyorsunz. Kızılcıklı yaprak sarma, vişnelisine alışık olduğumuz zeytinyağlıya nefis hareketlilik getirmiş. Pazı otundan yapılan çalkama, yöreye ait. Sarımsak sevenler için sarımsak ve buğdaydan yapılan taze sarımsak mezesi, kaşık kaşık yediriyor kendisini. Bunlar dışındaki otlardan yapılan zeytinyağlılar da lezzetli, şevketi bostan, kaya koruğu, ebegümeci, semizotu sadece birkaçı.

Ana yemeklerden tarçınlı köfte ise fazla tarçına bulandığı için gereğinden fazla tatlıydı. Köfteler lezzetli ama tarçın baskın, tarçınla fazla ilgili olmayan biri için zor bir durum. Biberiyeli sarımsaklı tandır ise on üzerinden on aldı. Kendimi Konya’da tandır yiyormuş gibi hissetirdi. Yanındaki pilav da lezzetli, sanırım içinde et suyu vardı. Asma Yaprağı lezzet konusunda beni hiç yanıltmadı ama kalabalığı rahatsız edici. Öğle için rezervasyon almıyorlar ama akşam için mutlaka yerinizi birkaç gün öncesinden ayırtın. Sürekli bir hareketlilik var, dışarıda oturuyorsanız eğer sırada bekleyenlerin “Hadi kalkın” bakışlarına maruz kalabilirsiniz. Çalışan arkadaşlar son derece özverili. Servisten çok insanların “Yer var mı, ne zaman kalkarlar, biri gelene kadar biz şöyle oturalım” demeleriyle oldukça zor durumda kaldıklarını gözlemledim.

asma_yapragi_alacati_ege_cesme_browni_1

Yemeğin sonunda pancarlı browni için mutlaka yer ayırın. Pancar tadını damak bitiminde almak pek keyifli oluyor. Ev yapımı cevizli baklava da tatlı seçenekleri arasında var. Fiyatlar ucuz değil ama bu lezzetlere bu fiyat normal. Fiyatlar şöyle; tandır 45, tarçınlı köfte 35, mezeler 15, salatalar 25, pancarlı browni 15.

ASMA YAPRAĞI – ALAÇATI
Alaçatı Mahallesi, 11005 Sokak, No:50 Çeşme
0232 716 0178 – 0538 912 1290

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir