Aşkana Mantı - Ulus - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Aşkana Mantı – Ulus

06 Ağustos 2015

Mantı yapmak kolay bir iş gibi gözükse de ustalık ister. Hamuru ve haşlama süresini iyi ayarlamak gerekir. Tatarca “muftak” anlamına gelen Aşkana, İstanbul’da mantı yiyebileceğiniz en iyi adreslerden. Sadece mantı değil, Aşkana Mantı’nın menüsünden her şeyi gönül rahatlığıyla sipariş edebilirsiniz. 

Tatar usulü, bol etli ve fırınlanmamış mantı yapan Aşkana, 1987 yılından beri Ulus‘ta bir apartmanın alt katında hizmet veriyor. Mantının kıymasından hamuruna, yoğurdundan tere yağına her şeyi günlük olarak yapılıyor. Ve en ilginç ve güzel olan ise; Aşkana, ilk günden beri etini aynı kasaptan alıyormuş. Bunu başarabilen işletmeler zaten bir adım öne çıkmayı başarıyor. Burada mantıyı kadınlar açıyor, sipariş verdiğiniz gibi mantı haşlanıyor. Hamuru baklava yufkasına yakın incelikte açıldığı için çabuk pişiyor.

askana_manti_istanbul_ciborek

Mantının yanı sıra menüde Tatarlar’ın milli yemeği sayılan çiğbörek de var. Biz çiğbörek, Tatarlar çibörek diyormuş. Çiğböreği çiğbörek yapan en önemli detaylardan biri, yağda hızlıca pişirilmesi. Hem yağ çekmiyor, hem hafif oluyor hem de mideyi rahatsız etmiyor. Hafif kabaran çiğ böreğin, kıyması da sulu kalmış.

Mantı 19, çiğbörek 12, salata 9, turşu 7 ve içeçekler de 4 lira.

Aşkana, Salı günleri kapalı ve kredi kartı geçmiyor.

AŞKANA MANTI – ULUS
Metehan Sokak, Türker Apt. No:1 Ulus
0212 268 74 42
http://askanamanti.com.tr

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir