Arola - Raffles İstanbul - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Keyif yerleri, Otel

Arola – Raffles İstanbul

05 Şubat 2015

arola_raffles_ (2)

Michelin yıldızlı Sergi Arola’nın restoranı, Zorlu’daki Raffles İstanbul’da yer alıyor. Manzarası yok ama etkileyici bir atmosfer var. Garsonlar son derece bilgili ve nazik. Sergi Arola, mutfağın başında değil ama ayda bir uğruyor. Mutfak, uzun yıllar birlikte çalıştığı isimlere emanet etmiş. Tadım menüsünde harika lezzetler vardı, onlardan biri de fotoğraftaki Arola Lamburger idi.

Zorlu Center’da yer alan Raffles İstanbul Hotel’de açılan Arola Restoran, Michelin yıldızlı şef Sergi Arola’nın adını taşıyor. Dünya çapında 14 restoranı bulunan şef, ayda bir İstanbul’a uğruyormuş. Sergi Arola’nın ilginç bir hayat hikayesi var. Merak ederseniz hakkındaki röportajları mutlaka okuyun. Evden rock şarkıcısı olmak için ayrılmış ama yolu hayatın başka bir lezzetiyle kesişmiş. Arola’nın mutfağında ünlü şefin yardımcısı Omar Mosquera var. Restoranın müdürü ise yine uzun yıllardır onunla çalışan Daniel Lorenzo.

arola_raffles_ (11)

Arola’nın geniş bir salonu var. Masalar yakın değil, mesafeli. Ortamın aydınlığı iyi, ne yediğimi rahatlıkla görüyorum. Restoran, pazar günleri hariç 19-23:30 arasında açık.

Arola gecesi benim açımdan hem lezzetli, hem de keyifli bir deneyim oldu. Çok sık olmasa da ara sıra deneme fırsatı bulduğum bu mutfak hakkında yeni bir şeyler öğrendim. Aldığım lezzeti, öğrendiklerimi de bir şekilde size aktarmaya çalışıyorum. Eğer yolunuz Arola’ya düşerse sizin de yorumlarınızı bekliyorum.

Akdeniz mutfağının vazgeçilmezlerden birkaçı olan sarımsak ve zeytinyağı masadaki yerini ekmeklerle aldı. Buna domatesi de ekleyebiliriz. Sarımsağı ekmeğe sürüp, domates sosuyla birleşince basit ama harika bir lezzete dönüştü. Ekmek basit bir ekmek değil. 4 kez mayalanmış ve son derece lezzetli.

arola_raffles_ (9)

Kalamata zeytinleri etli. Düşük asitli zeytin yağını zeytinlerle buluşturmak da ayrı bir keyif. Başlangıç olarak yabancı olmadığımız, hatta sıklıkla tükettiğimiz ama bir o kadar da lezzetli atıştırmalarla başladı gece.

arola_raffles_ (10)

Dana carpaccio farklı ve minik dokunuşlarla masada. Yeşil elma, fıstık, piparra (Bizdeki turşu biber gibi, küçük) ve rendelenmiş koyun peyniriyle servis ediliyor.

arola_raffles_ (7)

Karışık sebzelerin sunumu hem ilgi çekici, hem de güzel tada sahip. Hepsi farklı derecelerle pişirilmiş. Toprak görüntüsü kurutulmuş ve çekilmiş zeytin ile bademden elde edilmiş. O zeminin altında ise domates ağırlıklı bir sos olan, romesco sos var. Sebzeleri her iki karışıma batırıp, elle yiyorsunuz.

arola_raffles_ (6)

Çilek gibi görünebilir ama değil, kırmızı biber. İçinde püreden biraz daha akışkan; morina balığı, patates ve sarımsaktan oluşan bir lezzet var. Sarımsak neredeyse tüm yemeklerde var. Tadını alıyorsunuz ama rahatsız etmiyor.

arola_raffles_ (5)

Kızarmış patates ve İspanyolların meşhur aioli sosuyla hazırlanan Bravas “Arola” beni büyüledi diyebilirim. Aioli sosu, bizdeki sarımsaklı mayoneze benziyor. Direkt aynısı değil, benzeri. Sarımsak tadı ve kızarmış patates ağızda lezzetli bir patlama yapıyor.

arola_raffles_ (4)

Zeminde incecik bir milföy hamuru var. Milföyün üzerinde ızgara ve füme sebzeler ile kaz ciğeri bulunuyor. En tepede ise ince kıyılmış frenk soğanı. Tadı damağımda kalan bir diğer lezzet.

arola_raffles_ (3)

Ve assolist karşımda… Daha yemek başlamadan hakkında konuşulmaya başlanmıştı. Konuşulduğu kadar da varmış. Ekmeği, eti, yanındaki patatesi hepsi bir bütün. Acaba ne gelecek, nasıl bir şeyle karşılaşacağım derken, zamanı geldi. İşte; Arola lamburger. Ağır ateşte pişen kuzu, naneli ekmek, patates, mini salata ve ev yapımı ketçap ile servis ediliyor.

arola_raffles_ (2)

Kapanışta ise oldukça hafif… Moleküler meyve salatasının sunumu da çok başarılı. Zeminde kuru buz var, sıvıyla birleştiğinde dumanlar yükseliyor. Meyveler taze, soğuk. Bunları yedikten sonra insanın canı kalorili tatlı istemiyor.

arola_raffles_ (1)

Kalorili tatlı istemiyor desem de masadaki bu toplar inanılmazdı. Lokma içinde dondurma dediğimizi Sergi Arola duysa belki bizi kovalar ama “English cream bombs” inanılmaz. Ağızda dağılıyor, patlıyor lezzeti büyülüyor.

arola_raffles_ (12)

Tadım menüsünün fiyatı alkollü 175 lira. Bilginize.

Arola – Raffles İstanbul
http://www.raffles-tr.com/istanbul/dining/arola

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir