Ar-Ruha Restaurant - Nişantaşı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Ar-Ruha Restaurant – Nişantaşı

13 Aralık 2014

10

Lahmacun konusunda titizimdir. Her yerde yemem, lezzetli olan yerin de peşinde giderim. Nişantaşı’nda Ar-Ruha, lahmacun konusunda gerçekten çok başarılı. İstanbul’un göbeğinde (Bazen Beylikdüzü bile İstanbul’un göbeği oluyor ama neyse) Urfa mutfağının esintilerini bulmak mümkün. Başlangıçtan sona keyifli bir yemek yedim, tavsiye ederim.

Teşvikiye Camii’nin arkasında bulunan Ar-Ruha’yı çok önce duymuştum. Lahmacun merakımı Instagram takipçilerim bilir. Ar-Ruha’nın da lahmacununu ilk önce Vedat Milor’den duymuştum. Son zamanlarda da birçok gazeteci köşesinde yazdı. E onlar neyin ne olduğunu detaylı yazmadığı için ben ve benim gibi blogger arkadaşlarla Ar-Ruha’da soluğu aldık. Ar-Ruha, Şanlıurfa’nın eski isimlerindenmiş… Mekana dışarıdan baktığınızda “Burada lahmacun yapılıyor” havasını almanız mümkün değil.

“Lahmacun neden güzel?” sorunun yanıtı gayet basit. Et, kuzu eti. Kıyma olarak alınmıyor, parça etten çekiliyor. Salça yok, taze domates kullanılıyor. Urfa’dan gelen isot, o görüntüdeki rengin ortaya çıkmasında başrol oynuyor. Hamur ise incecik ve çıtır. 50-55 gram hamura, 100-110 gram iç malzeme konuyor ve taş fırında pişiyor. Taş fırın gazla ısınıyor, keşke odun olsa diyorum ama buna da şükür. Lahmacun 10 üzerinden 10. Yanında servis edilen salatanın içinde ceviz parçacıklarına rastlamak da mümkün.

8

Gecenin sürprizi ise vejeteryan lahmacun oldu. İki lahmacun arasında görüntü farkı var mı? Bence yok. Ama biri etli, biri etsiz. Soya filizi, maydanoz, isot, biber, soğan ve ceviz ile yapılıyor. Tadına baktığımda da o tadı almakta zorluk çekiyorum. Kesinlikle denemeniz lazım.

1

Lahmacundan önce gelen yoğurt çorbası da “anne çorbası” kıvamında. Kuru naneli sosu ve kroton ekmek ile servis ediliyor.

9

Gavurdağın malzemeleri ağza geliyor ama nar ekşisi biraz eksikti. Masalarda nar suyuyla yapılan “has nar ekşisi” mevcut. Ekstra nar ekşisiyle bir kase gavurdağın dibini görmek fazla zaman almaz.

3

Kuru dolma ve pazı sarma da tadımlık ortaya söylenebilecek türden. Hafif acımsı tadı var, iç malzemesi de zengin.

5

Tillo köfte, içli köftenin haşlanmışına benziyor ama aynısı değil. Harcında pirinç var. Bence içli köfteden daha hafif ve lezzetli. İçli köfte buranın öne çıkanlarından ama benim aklım, damağım tillo köfte kaldı.

7

6

Pirinç pilavı, etli mantar güveç bir de yanına cacık öğle menüsü için benim tercihim olur. Önden bir çorba ya da lahmacun, üzerine de öğle menüsü. Sadeyağ ile yapılan pilav, masaya gelir gelmez tereyağ kokusuyla beni benden aldı. Sadeyağ, Urfa’ya ait ve tereyağın suyunun alınmasıyla elde ediliyor. Koyun sütü olduğunun altını çizmeliyim. Gaziantep’teki baklavaları İstanbul’dakilerden ayıran en büyük farkların başında bu yağ geliyor.

2

Urfa’da “Kazan kebabı” dendiğinde domates ve patlıcandan yapılan kebap olarak aklımda kalmıştı. Ar-Ruha’da kazan kebabı patlıcan, Urfa’da domatesi frenk dendiği için de domates kebabı “Frenk tavası” olarak sipariş ediliyor. Patlıcanın her türlüsünü sevdiğimden direkt patlıcan domatesten bir adım önde. E tabi bunu bir de mangalda düşündüm. İşte o zaman iş farklı boyutlara geldi :)

12

Kapanıştaki tavsiyem Şıllık tatlısı. İlk kez yedim, hafif, ılık ve lezzetli. Basit bir tarifle krep arasında ceviz, Urfa sadeyağı ve şerbet. Şanlıurfa’da bazı pastanelerin camlarında “Urfa’nın en güzel Şıllığı bizdedir” yazarmış.

4

Ömer bey ve Mahmut bey bizi gerçekten çok iyi ağırladı. Kendilerinden hem Urfa mutfağına dair fayfalı bilgiler öğrendim, hem de işletmecilik hakkında iki tecrübeli isimden bir şeyler kaptım. Hem benim, hem de midem için keyifli bir akşamdı. Teşekkürler Ar-Ruha. Tattıklarımın fiyatları şöyle; lahmacun-vejeteryan lahmacun 8, yoğurt çorbası 7, şıllık tatlısı 14, etli mantar güveç 18, kazan ve domates kebabı 16, içli köfte 5, tillo köfte 6, pirinç pilavı 8, kuru dolma-pazı sarma 15.

Ar-Ruha’nın bir internet sitesi henüz yok, sanırım mekan çok yeni olduğu için. Ama Şanlıurfa’yı İstanbul’a tanıtmak adına önemli bir yer. Yararlı bilgilerle güzel bir site yapılabilir, benden söylemesi.

AR-RUHA RESTAURANT – NİŞANTAŞI
Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 40/A (Teşvikiye Camii’nin arkasında)
0212 2327771

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir