Anzer Sofrası - Sarıyer - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri

Anzer Sofrası – Sarıyer

15 Mart 2013

Karadeniz yöresinin lezzetlerini tatmak isterseniz çok uzaklara gitmenize gerek yok. Sarıyer’de bulunan “Anzer Sofrası” yöresel tatlar için başarılı bir adres…

Yemeklerde kullanılan tüm malzemeler yörelerinden geliyor. Fasulye; Erzurum’dan, peynir ve yağ ürünleri Kebir’den; kavurma; Kopuz’dan; turşu; Rize’den; hamsi; Karadeniz’den gibi… Malzemeler doğal ve yöresel olunca ondan sonrası ustanın hünerli ellerine kalıyor. Hemen alttaki ilk üç fotoğraf; Anzer Sofrası’nın internet sitesinden. Sitelerini beğendiğimi söylemeliyim; oldukça kullanışlı, lokanta hakkında tüm merakınızı gidermenize sebep oluyor.

Anzer yaylası, Rize’nin İkizdere ilçesinin 35 kilometre güney batısında kalan bir yayla. Detaylar için tık.

Anzer Sofrası’nın sahibi Temel Fıstık, Meşhur Hüsrev’in (Fahri Hüsrev) yeğeni ve mesleği küçük yaşta onun yanında iş başı yaparak öğrenmiş. 11 yaşından 18 yaşına kadar dayısının yanında çalışarak lezzetli yemeklerin sırrını öğrenen Fıstık, şimdi bu lezzeti Sarıyerlilere sunuyor.
Sarıyer Gazetesi’nden alıntıdır.

Üst kat oldukça keyifli, önü açık, havadar, yeşillik ve deniz görüyor. Havanın soğuk olmasından dolayı alt katta oturmuştum ama havaların güzelleşmesinin ardından mutlaka üst katta keyif yapmak için gideceğim. Deniz gören masalar; yöresel lezzetlere keyif katıyor.

Anzer Sofrası’nın dıvarlarında sayısız fotoğraflar var. Mekana gelen ve yemek yiyen yüzlerce ünlü ismin fotoğraflarını görebilirsiniz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da buraya uğramış, fotoğrafı var.

Gelelim yemek fotoğraflarına ve benim çektiğim fotoğraflara… Karalahana çorbasıyla başlamak isterdim ama süzme mercimek çorbasının olduğunu duyunca; sarmasını yiyeceğim için çorbada tercihimi mercimekten yana kullandım. Tadına baktığım anda da ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlamış oldum.

Mısır ekmeği müessesenin ikramı olarak masaya geliyor. Yöresel olduğunu elinize aldığınız an ve tadına baktığınızda rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Yumuşacık ve leziz.

Turşu kavurma ile aram çok yoktur, annem pek sever. O yüzden kıyaslama yapabilecek boyutta değilim, tadı güzeldi, afiyetle yedik.

Etli karalahana sarmasının bir porsiyonu göze de hitap ediyor. Karalahana, kendi bahçelerinde yetişiyor. Bahçe Rize’de. Bilirsiniz, Karadeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Yaz-kış tüketiliyor. Etli sarması da muhteşem oluyor. Yaprak sarmasını da karalahana sarmasını da yoğurtla yemeği çok seviyorum. Bir adet ortaya aldık, kısa sürede bitti. İkinciyi de söyledik. Tadına mutlaka bakmalısınız.

Fotoğraftaki ayran değil yoğurt. Dolapta ilk gördüğümde ayran olduğunu düşünmüştüm ama bu yoğurt bildiğiniz yoğurtlardan değil. Buz gibi, kıvamı yoğun ve tadı çok özel, özellikle yaz aylarında kaşık kaşık rahatlıkla iki adet tüketebilirim. Yoğurt, cacık ve ayran da köyden masanıza geliyor.

Farkettim de pilava yer vermemişim. Yoğurtun köşesinden pilavı görünce aklıma geldi. Kebir marka tereyağı ile yapılan pilav, tane tane; mis gibi kokuyor. Kurufasulyenin olmazsa olmazından…

Assolist karşınızda… Anzer Sofrası’nın başrol oyuncularından kuru fasulye, masanıza gelen kadar o kadar uzuuuun işlemlerden geçiyor ki; kuru fasulyeye saygınız artıyor :) Erzurum İspir’den gelen kuru fasulyenin taneleri normale göre biraz daha iri, etli ve hafif şekerimsi bir tada sahip. Fasulye bir gün önce süte batırılıyor. Sonra sosla birlikte fırında yaklaşık 5 saat kadar pişiriliyor. Ardından ortaya böylesine güzel bir görüntü ve tat çıkıyor. Yemeden önce kokusunu içinize bir çekiniz, tadına bakmadan önce kokusunu almak hoşunuza gidebilir.

Kavurma; Kopuzlar’dan geliyor. Bakır bir tavada; yeşil biber, iri kesilmiş soğan ve domateslerin üzerinde büyük dilimler halinde sunuluyor. Tadı leziz, iyi pişmiş; kokusu ise sizi kendinizden geçiriyor. Bir pilav, kuru fasulye ile bir pilav da kavurmayla gider!

Kapanış tatlılarla… Laz böreği, Giresun tel kadayıf ve Hamsiköy sütlacı seçeneklerinden Laz böreği ile sütlacı tercih ettik. Üzeri yanık ve cevizli sütlaç yemeğin ardından güzel gitti. Girişte belirttim gibi; süt kaliteli olunca, sütlacın kötü olma ihtimali yok.

 Laz böreği şansıma yeni çıkmıştı. Sütlacın ardından denemedim ama yiyen arkadaşım geçer not verdi.

 Anzer Sofrası’nın menüsünde fiyatların yazmaması bence bir dezavantaj. Fiyatları detaylı olarak daha sonra telefonla öğrendim. Sait Usta; hem fiyat hem de bilgilendirme konusunda yardımcı oldu, sağ olsun.

Pilav 6, kuru fasulye 12, kavurma 20, çorba çeşitleri 6, turşu kavurma 10, karalahana 12, tatlılar 6, hamsi 15, hamsili pilav 15, Akçaabat köfte 15, yoğurt ve cacık 6, ayran da 3,5 lira. Bu lezzete, bu fiyatlar çok değil; yolunuz Sarıyer’e düşerse mutlaka deneyiniz.

Cumartesi-Pazar; kişi başı 25 liradan yöresel köy kahvaltıları mevcut. Yemeklerde kullandıkları malzemelerin satışı da yapılıyor. Öte yandan; kestane balının kilosu 90 lira. 4800 rakım ve 400 farklı çiçekten elde edilen özel balın kilosu da 250 lira, bilginize.

ANZER MUTFAĞI – SARIYER
Kefeliköy Bağlar Yolu Cad No:5 Sarıyer / İstanbul
0212 223 25 33
http://www.anzersofrasi.com/

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap