İzmir'de en güzel kahvaltı; boyoz - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Hamur işi olsa da yesek, Kahvaltıyı nerede yaparım?, Keyif yerleri, Seyahat, Yeme - İçme

İzmir’de en güzel kahvaltı; boyoz

20 Nisan 2015

Eğer İzmir’deysem sabah kahvaltısında mutlaka boyoz olur, bazı arkadaşlarım boyoz için “overrated” dese de benim için özeldir. Boyozları genelde Alsancak Dostlar Fırını’ndan alırım. İlk kez fırında oturup, uzun soluklu bir kahvaltı yaptım. Fotoğraftaki boyoz kulesini mide indirirken büyük bir keyif yaşadığımı itiraf etmeliyim.

Yolum İzmir’e her düştüğünde boyoz yemek için Alsancak Dostlar Fırını’na mutlaka uğrarım. Ya alır yolda yerim ya da İstanbul’a dönerken paket yaptırırım. Bu ikisini yapamamışsam eğer İzmir’e giden bir arkadaşımdan getirmesi için rica ederim. @cityofizmir projesi için bulunduğum İzmir’deki ilk günde kahvaltıyı Dostlar Fırını’nda yaptık. Kahvaltıda, TatDedektifi, Gurukafa, Myfoodsteps ve Nilay Örnek ile birlikteydik.

Alttaki fotoğrafta beyaz önlüğü ile Erdoğan ustayı birazcık görüyorsunuzdur. 80 yaşını çoktan geride bırakmış olmasına rağmen, işinin başında hala. Muhabbeti de kendisi gibi, pek tatlı. Allah uzun ömür versin!

izmir_boyoz_alsancak_dostlar

Boyoz, çay ve İzmir tulumu ile başlayan kahvaltıyı tahinli boyoz ile noktaladım. Konu boyoz olunca, ipin ucu kaçtı. Bol tahinli boyoza sıcak denk gelirseniz eğer, affetmeyin. Tatlı niyetine, kahve ile harika bir ikili oluyor.

izmir_boyoz_alsancak_dostlar_subye

Sade, ıspanaklı, peynirli, ıspanak-peynir, patlıcanlı, pırasalı, bol tahinli, Ege otlu ve enginarlı boyoz çeşitleri var. Favorim; sade, pırasalı, enginarlı ve bol tahinli. Boyozun yanına çay tavsiyem ama bir de sübye var. Sübye, kavun çekirdeğinden yapılan bir içecek. Kavun çekirdeği şerbeti de deniyor.

izmir_boyoz_alsancak_dostlar_1

Üst katta imalathane var. Çıktım ve gördüm. Boyoz yufkasının açılırken izlenmesi keyifli, katmer gibi açılıyor. Yüzde 8’si yağ, yüzde 2’si de tahin. Genelde boyozun yağlı olduğu konuşulur. Elde ve ağızda bıraktığı yağdan dolayı “fazla kalorili” olduğu belirtilir. Fakat, durum öyle değilmiş. Susam yağı kullanan işletme, boyozun hamuru karılırken değil, açılırken yağ koyuyormuş. Bu yüzden de yağ, incecik yufka tabakalarının dışında kalıp, parıldarmış.

Haşlanmış yumurtaya alışık olduğumuz için fırında pişen yumurtanın rengi biraz farklı. Sade ve ıspanaklı boyoz 1, diğer çeşitler ise 1,5 lira.

ALSANCAK DOSTLAR FIRINI – ALSANCAK
Kıbrıs Şehitleri Cad. No:120 Alsancak
0232 421 9202
http://www.alsancakdostlarfirini.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir