Alaçatı Tatlıcısı İmren - Alaçatı - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Hamur işi olsa da yesek, Keyif yerleri, Seyahat, Yeme - İçme

Alaçatı Tatlıcısı İmren – Alaçatı

13 Nisan 2015

Alaçatı’daki tatlıcım İmren’dir. Günün her saati, ister sabah, ister öğle, ister gecenin bir yarısı hiç acımadan sakızlı muhallebiyi yerim. Bir de mantısını denedim, kızarmış mantı. Fabrikasyon olmaması hoşuma gitti, hafif ve lezzetli.

Alaçatı ve tatlı aynı cümle içinde geçiyorsa, devamında mutlaka İmren de yer alır benim için… Alaçatı’ya her gelişiminde saatin kaç olmasına bakmadan mutlaka uğrar, tatlı, dondurma, limonata Allah ne verdiyse yerim. Yine öyle oldu, Alaçatı’ya gittim ve İmren’de aldım soluğu…

Eren Ölmezer, çocukluğundan beri mutfakta. Hemen hemen bütün tatlılarda emeği var. Patron çocuğu ama öyle baba parası yiyen değil, babasının yanında sabahtan akşama kadar mesai verenlerden. Bir de üniversite okuyor ama zaten meslek belli. Oldukça da keyifli bir muhabbeti var. Tatlı, dondurma, sakız konusunda güzel bilgiler verdi. Örneğin; tahta kaşık ile bakır kazanlarda yapılan tatlıların ISO belgesiyle tarihe karıştığını öğrenmek üzücü oldu. “Nerede o eski tatlar?” işte bu sayede deniyor.

imren_alacati_muhallebi_tatli

Sakızlı muhallebinin şekeri bir tık azaltılmış. Sakız tadı iliklerime kadar işliyor. Daha yoğun sakız tadı isteyenlere önerim; sakız tatlısı. Daha yoğun, daha sakız. Karadut dondurması sakızın yanına pek yakışıyor.

imren_alacati_trilece_tatli_dessert_sakiz

İstanbul’da trileçeden sıkıldık ama Alaçatı henüz yeni tanışıyor. İmren’de de sakızlı trileçe var, manda sütü bulmak sıkıntı olduğu için o değere en yakın olan Jersey sığırının sütü kullanılıyormuş. Bu sütün protein, yağ ve kalsiyum oranı yüksek. Sakızlı trileçe hafif, fabrikasyon olmaması sevindirici. Yazın yoğunlukta ne olur bilemiyorum ama… Tatlı ve muhallebi 9 lira.

imren_alacati_manti_karakoy_1

Tatlı, dondurma derken bir de mantı denedim. Haşlama değil, kızartma mantı. Alaçatı usulü çıtır mantı, diğer ismi Karaköy mantı. Çeşme’den İzmir’e giderken Karaköy isimli ufak bir yerleşim alanı varmış. Bu mantıyı oradaki ev hanımları yapıyormuş. Normal mantıya oranla daha büyük, içi daha dolu ve ağır. Hamurun içinde kıyma ve pirinç var. Hamur hafif, yağı kıvamında çekmiş. Yağlı ve bol et var hamurun içinde, kuru olmaması sevindirici. Yoğurt ve tereyağlı sos mantının olmazsa olmazlarından… Mantı da 22 lira.

İmren’in bir de oteli var. 6 metre boyundaki görkemli kapısından geçtiğimde, başka bir yerdeymişim hissine kapıldım. Bir yandan Alaçatı, diğer yandan rüzgar değirmenlerinin manzarasını görüyorum, tepeden seyir böylesine keyifli işte…

ALAÇATI TATLICISI İMREN – ALAÇATI
Tokoğlu Mahallesi, Kemalpaşa Caddesi, No: 65, Alaçatı
0232 7168356

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir