AKO Islama Köfte - Kadıköy - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

AKO Islama Köfte – Kadıköy

27 Mart 2013

kofte2

Çok uzun yıllardır uğrarım ama yazmak şimdiye kısmetmiş. Adapazarı’nın lezzeti ıslama köfteyi ayağınıza getiren AKO, Kadıköy Çarşı içinde sizlere İstanbul’da kolay kolay bulamayacağınız farklı bir hizmet sunuyor. 

Kadıköy’ün en işlek caddelerinden birinde bulunan ve 48 yıldır başta Kadıköylülerin olmak üzere herkese hizmet veren AKO (Ahmet Köse ve oğulları) ıslama köfteyi 1965 yılında Mustafa Köse ve Ahmet Köse kurdu. Günümüzde ise burayı rahmetli Ahmet Köse’nin oğulları Erdem ve Engin Köse işletiyor.

dukkan1

Birçok köfte çeşidi var ve zaman zaman bunları karıştırabilirsiz; İnegöl mi? Filibe mi? Sultanahmet mi? diye… Adapazarı ıslama köftesini diğerlerinden ayıran en büyük özelliği köftelerin kebap misali olması ve ızgara yapılmış ekmek dilimlerinin kemik suyuna batırılarak servis edilmesi…

Soldaki ızgarada taze olmayan (sanırım) ekmekler kızartılıyor, ardından da kemik suyu artı toz biber karışımına batırıldıktan sonra köfteyle beraber servis ediliyor. Neden sanırım yazdığımı açıklamakta fayda var. Bildiğim kadarıyla bir gün kadar bekletilmiş ekmek kullanılıyor, çünkü; taze ekmek, bir gün beklemiş ekmek kadar su çekmiyor.

izgara_1

 Köftenin yanına olmazsa olmazlardandır piyaz… Salata ya da piyaz seçeneğinden her zaman piyazı seçerim. Rahatsız etmeyecek kadar soğanlı, tercihe göre limon, zeytinyağı ve tuz ekleyebilirsiniz. Baharatlar masada duruyor, her seferinde sizin istemenize gerek kalmıyor; o yüzden bu durum benim çok hoşuma gitti; ayrıca bol da baharat çeşidi var.

piyaz1

Bana göre Adapazarı ıslama köftenin olayı köfteden çok ekmeğidir. Porsiyonun yanına mutlaka ekstradan ekmek isterim. Bazı yerler ekstra ekmeği ücretlendiriyor ama burası öyle bir şey yapmıyor.

ekmek1

Bir porsiyon, eğer ekstra ekmek istemezseniz pek doyurucu olmuyor diyebilirim. 1.5 porsiyon tam kıvamında, eğer lezzetini severseniz 1,5 üstüne yarım daha ekleyerek keyif çıkarmaya devam edebilirsiniz. Tabakta acı sos, soğan ve biber turşusu da servis ediliyor.

Dediğim gibi ekmeği daha ön planda olduğundan köfte; sadece burada değil; neredeyse tüm ıslama köftecilerde idare eder cinsten… 

kofte1
kofte3

Köfteyle ilgili üç çeşit menü fiyatı bulunuyor. Masaya oturduğunuzda menü istemenize gerek kalmadan rahatlıkla seçimizi yapabilirsiniz. Fiyatı değiştiren tek şey ise yemeğinizin yanında tercih edeceğiniz içecek. Ayran veya kola içmek istemezseniz şıranın da tadına bakabilirsiniz.

menu1

Sipariş oldukça hızlı geliyor ama yine de siparişiniz gelene kadar masanızdaki notları okuyarak vakit geçirebilirsiniz. Çok ilginç ve eğlenceli şeyler var. Öte yandan; duvarlarda da AKO’nun ünlü müşterilerinin fotoğraflarını görebilirsiniz. Bazı fotoğraflar çok eski, tanımak için dikkatli bakmak gerekiyor.

yazi1

Ben not yazmak yerine kartımı bırakmayı tercih ettim, yakıştı da; siz ne dersiniz?

yazi2

Buradaki çeşit ıslama köfteyle sınırlı değil. Kapının hemen girişinde yer alan fiyat listesinden bunları görebilirsiniz. Patlıcan kebabı, orman kebap ve tatlılardan da kabağın güzel olduğunu duydum; farklı bir şey denemek isterseniz eğer bilginiz olsun.

fiyat1

AKO’nun Kadıköy dışında Maltepe ve Eminönü’nde de yeri var.

Yasa Caddesi No: 11 Çarşı – Kadıköy
0216 338 7815
www.adapazariislamakofte.com
Haritadan bakın.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap