Merkezefendi Köftecisi (Ahmet Usta) - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Kuytu köşe

Merkezefendi Köftecisi (Ahmet Usta)

09 Ekim 2013

a4
Tarihi Merkezefendi Köftecisi – Ahmet Usta’nın ismi artık İstanbul sınırlarını aşmış durumda… İstanbul’un en iyi ve lezzetli köftecilerinden. Konum itibariyle Abdi İpekçi Spor Salonu’na olan yakınlığı özellikle maç olduğu günler keyfimin iki katına çıkmasına yardımcı oluyor. Tanışmadıysanız eğer mutlaka yolunuzu buraya düşürün…

Derme çatma dükkanda, bir masa ve 4 sandalyeyle başlayan yolculuk, 50 seneyi geride bıraktı. Şimdilerde ise onlarca masada, yüzlerce hatta binlerce müşteriyi ağırlıyorlar. Günde yüzlerce porsiyon köfte servis ediliyor. Buranın lezzeti ise “Eti, yıllardır değiştirmediğim kasaptan alıyorum. Her etten köfte olmaz. Dananın kaburgası ve kuzunun boşluğu karışımından yapılmalı köfte. Pişirmesinin bile ilmi var” şeklinde açıklanıyor.

Ahmet Usta’nın vefatından sonra oğulları Levent ve Bülent; emaneti yürütüyor. “Ahmet Usta” detayı önemli çünkü civardaki birçok mekanda “Tarihi Merkezefendi Köftecisi” tabelasını görebilirsiniz.

a2
Dükkanın önü her zaman kalabalık. Yağmur yağsa da dışarıda oturabiliyorsunuz. Giriştede belirttiğim gibi Abdi İpekçi Spor Salonu’na yakınlığı sebebiyle maç günleri yer bulmak adeta imkansız. Sirkülasyon hızlı, çok abartı bir bekleme yapmıyorsunuz.

a3
Öğle vakti çalışanların da yoğun olarak geldiği köftecide soğanlı yemek istemezseniz eğer; garsona belirtmenizde fayda var. Soğanlı-soğansız piyazlar içeride hazır olarak bekliyor. Piyaz soğansız olmaz ama maç günleri mecburiyetten soğandan uzak kalıyorum. Biraz da sirkeyi eklemeyi unutmayın.

a1
a7

Açık ayran nefis, cidden nefis. Hafif ekşiliği ve buzzz gibi olması sizi kendinizden geçiriyor. Kulplu, yayvan bakır kasede servis ediliyor. Ortalama 3 ayranla buradan çıktığımı belirtmem lazım :)

a6
Ve assolist karşınızda… Servis çok hızlı. Kaç porsiyon isterseniz isteyin; başlangıç her zaman bir porsiyonla yapılıyor. Fotoğrafta büyüklüğünü rahatlıkla görebiliyorsunuz, bir porsiyonda 6 adet var. Bittikçe ilave istiyorsunuz, yarım yarım ilave ediliyor. Siz dur diyene kadar servis yapılıyor adeta.

Köftenin porsiyonu 10, piyaz 5, ayran ise 2 lira.

a5

MERKEZEFENDİ KÖFTECİSİ – ZEYTİNBURNU
Merkez Efendi Cad. Merkez Efendi Sok. No:53 Zeytinburnu

02126658270
www.tarihimerkezefendikoftecisi.com.tr
Haritan bulun

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap