Adem Baba - Arnavutköy - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Balık, Canım tatlı istedi, Keyif yerleri, Kuytu köşe

Adem Baba – Arnavutköy

08 Mart 2013

“İçkisiz balıkçı mı olur?” sorusuna yanıt veriyorum: Evet, olur! Adem Baba, içkisiz; salaş bir balıkçı lokantası. İstanbul’un en iyilerinden, fiyatları uygun ve lezzetli…

Adem Baba, mütevazı, süsü ve gösterişi olamayan bir esnaf lokantası tadında. Yemekleriyle ön plana çıkmayı tercih etmişler ve bunu da başarmışlar. Girişte belirttiğim gibi burada içki yok. İçki olmadığından uzun süreli oturamıyorsunuz, ye ve kalk konsepti buraya hakim. Zaten her zaman kalabalık, masa boşalınca sizi alıyorlar, siz yiyip kalkıyorsunuz; hemen başkaları geliyor. Şansıma mı bilemem ama servis çok hızlıydı. Kalabalık olmasına rağmen masada biten şey hemen alınıyor, adeta bir dediğimiz iki olmuyordu. Hem şaşırdım hem de hoşuma gitti.

Masaya oturduğumuz gibi sipariş alınırken, mısır ekmeği geldi. Mısır ekmeğini çok severim, özellikle Vonalı Celal’in tavada yaptığı ve sıcak sıcak servis ettiği mısır ekmeğinin hastasıyım. Buradaki mısır ekmeği, kek gibi; yumuşacık ve lezzetli. Dedim ya kek gibi diye; balıklar gelene kadar bitiverdi.

Midye, İzmir’deki gibi değil elbette ama en azından tadı-tuzu var, fena değil, yeniyor. Geçen hafta Sarıyer’deki “Limanda Balık”a gitmiştim, ağza konulmayacak kadar kötüydü mesela…

Yine İstanbul’da lastik gibi kalamar yemeğe alıştığımızdan Adem Baba’nın kalamarı “oh beee” dedirtti. Sormayı unuttum, dondurulmuş mu, dondurulmamış mi bilemedim ama tadı gerçekten diğer kalamarlara benzemiyordu. Dondurulmuş olsa da yenir bu. Bir porsiyonun boyutu bu kadar, devamı da gelebilirdi ama kendimi balığa sakladım.

Adem Baba’nın peynirli salatasının görüntüsü şahane, porsiyonu büyük. Sızma zeytinyağı ve limon takviyesiyle muhteşem oldu. Tek sıkıntımız; masada duran zeytinyağı ve limonun sürekli masa, masa gezmesiydi.

“Adem Baba’da ne yenir?” sorusuna cevap bulmak çok kolay. “Dil şiş” buranın en lezzetlilerindenmiş, denemek lazım diyerek dil şiş siparişimi verdim. Benim balık kültürüm biraz kolaya kaçıyor. Kolay yenebilir balıkları seviyorum, tık tık ağza atılan, kılçıklarıyla uğraştırmayan balık seviyorum. Dil şiş de bunlardan biri… Dil balığının bildiğim kadarıyla mevsimi yok, her zaman yenebilir. En lezzetli zamanı ise kasım ile şubat arasıymış. Tavası da güzel olur ama irilerinden fileto çıkarılıp; şiş yapılınca bence daha güzel oluyor.

Dil, domates, dil, limon, dil, domates, dil, biber şişlere dizilip, güzelce pişiriliyor ve masanıza geliyor. Fotoğraftaki gibi iki şiş ve yanına roka geliyor. Ayrıca; balıkla beraber (seven var, sevmeyen var) limon da geliyor.

Diğer arkadaşlarım levrek söyledi. Garson siparişi alırken; “kılçığını çıkarmamızı ister misiniz?” sorusunu yöneltti ve evet cevabının ardından bu güzel görüntü masaya geldi. Dil şiş yerken, gözüm levreğe de kaymadı değil ama tadına bakmadım. Yiyen arkadaşlarım geçer notu verdi ama…

Adem Baba’da check-in olduktan sonra NTV Spor Radyo’dan Bülent Yüksel, Ergün’e selam söylememi rica etti. Bizim masayla ilgilenen Celal usta aracılığı selamı iletirken, birkaç dakika sonra diğer dükkanda olan Ergün usta soluğu bizde almıştı bile. Sohbet-muhabbet derken; yemeğin ardından Celal usta tatlı ikramında bulundu. Sağ olsun… Öte yandan; garsonlar sadece bizim masayla değil, diğer masalarla da çok ilgiliydi. Hatta bir masadaki çocukla oyun bile oynadıklarına şahit oldum.

Not: Siz de Bülent Yüksel’in selamı iletirseniz belki tatlı ikramı olabilir :))

Üç çeşit tatlı gelince önce şaşırdım, geri göndermek istedim ama ikram geri çevrilmez, ayıp olur düşüncesiyle ufak ufak yemeğe başladık. Kabak tatlısı en sevdiğim tatlılardan ve balığın üzerine de iyi gidiyor. Bol fındıkla servis ediliyor ve tadı sizi baymıyor, çok hafif…

En çok ilgimi çeken ve ilk kez tattığım ve “samsa tatlısı” değişik bir lezzet. Milföy hamuru ve cevizden yapılıyor. Hafif ötesi, rahat 10 tane yerim! Mutlaka deneyin…

Kabak ve samsa tatlısının yanı sıra Kemalpaşa tatlısı da geldi. Şerbetini çok güzel çekmiş ve lezzetliydi. Soruyorsanız üç tatlı da bitti :)

Gelelim fiyatlara; yediğimiz ve içtiğimiz şeylere 3 kişi, 94 lira hesap ödedik. Bu tablo eldeki balıklara göre değişiyordur diye tahmin ediyorum ama fiyatlar çok uygun, porsiyonlar doyurucu.

Merkez, şube ve paket servisten oluşan üç yeri var. Ev ve iş yerlerine servisi var. Haftanın her günü 12:00 – 22:30 arası hizmetinizde, gitmediyseniz en kısa zamanda gitmenizi tavsiye ederim. Kredi kartı ve Sodexho geçiyor.

Adem Baba – Arnavutköy
Paket Servis
: Beyazgül Cad. No:2 Arnavutköy 0212 287 26 48
Adem Baba Merkez: Satışmeydanı Sok. No:2 Arnavutköy 0212 263 29 33
Adem Baba Şube: Satışmeydanı Sok. No:5 Arnavutköy
Web: www.adembaba.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • nusret üstündağ 21 Ocak 2014 at 12:04

    hersey taze ve harıka tum personel guler yuzlu ve ılgılı tesekkur eder hayırlı işler dilerim.saygılar.

  • Yorum Yap