Adana İl Sınırı - Beyoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Kebap nerede yenir?, Keyif yerleri

Adana İl Sınırı – Beyoğlu

25 Ekim 2014

1

“Adana kebabı, Adana il sınırları içinde yenir” derler… Salaş bir kebapçıdan ünlülerin uğrak noktası haline gelen “Adana İl Sınırı”, Adana, yani Adana’daki ismiyle kıyma kebabıyla adından başarıyla söz ettiriyor. 

Şener Şen ve Mehmet Turgut‘un kebapçısı olarak ünlenen Adana İl Sınırı’nı kısa zaman içerisinde herkes öğrendi. Mekan, eskiden merdivenle inilen, 3-5 masadan oluşan ve Mehmet Turgut‘un “kömürlük” adını taktığı yerden bu günlere geldi. İpek Sokak’tan Hayal Kahvesi’nin yanına taşınan “Adana İl Sınırı” haftanın 7 günü dolu. Rezervasyon şart.

6

Dükkandaki hemen hemen her şey Adana’dan geliyor. Malzemelerin yanı sıra ekip de Adanalı. Mekanın sahibi Adnan bey, herkesin Adnan ağabeyi; O da Adanalı. Hatta Adnan bey Tanem Sivar’ın programında “İstanbul’da, Adanalı olan tek kebapçıyım. Diğerleri çakma!” diyor.

4

Şalgam severler buranın şalgamına kesinlikle bayılacaktır. Boş su şişesinden bardağa doldurulan şalgam mükemmel. Acısı ayrı geliyor. Dilediğiniz kadar karıştırabiliyorsunuz.

5

Az ama öz meze (5-6 çeşit) var. Közde arpacık soğanının sıcak olarak servis edilmesini isteyin. Zeytinyağı ve nar ekşisiyle mükemmel oluyor. Mezelerin masalarda hazır beklemesi pek sevdiğim bir şey değil. Masada hazır olarak bekleyen mezeler fiyata yazılıyor, istemediğiniz bir şey varsa geri gönderebilirsiniz.

2

Başlangıçta lahmacun ve sıcak humus var. Sıcak humus denemedim ama iyi olduğunu duydum. Fındık lahmacun da standartların üzerinde…

3
Fotoğrafa dikkatli bakarsanız Adana iki çeşit olarak servis ediliyor. İlki sıkılmamış, yani suyu, yağı içinde… İstanbullulara bu lezzet biraz ağır gelse de Adana’da genelde bu şekilde yersiniz. Diğeri ise daha az yağlı… Adana kebabı, İstanbul’daki kebapçılara oranla üst seviyede…

Kebap, ekmeğiyle birlikte geliyor. Kebap ekmeği olarak da geçiyor. İstanbul’da kebabı lavaş ile yiyen insanlar olarak kebap ekmeğinin tadına doyamayacaksınız.

Menü yok, mezelerin ardından ara sıcak (lahmacun, sıcak humus) ve kebap servis ediliyor. Menünün olmaması fiyat konusunda insanı biraz korkutuyor. Kebaplar 25, mezeler-tatlı 10, duble rakı-bira 15, 70’lik rakı ise 140 lira. Ortalama 100-120 lira hesap ödeyerek çıkabiliyorsunuz.

7
Bir not. Kapanışta mutlaka ama mutlaka kadayıfı yer bırakın.

ADANA İL SINIRI – BEYOĞLU
Katip Mustafa Çelebi Mah. Meşelik Sokak No: 12 Beyoğlu (Beyoğlu Hayal Kahvesi’nin yanı)
0212 245 01 90 – 0537 617 3780
http://adanailsiniri.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap