Bitez Dondurma - Şaşkınbakkal - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi

Bitez Dondurma – Şaşkınbakkal

22 Nisan 2013

dondurma1

Bodrum’un en özel lezzetlerinden biri olan Bitez Dondurması artık İstanbul’da…  Bal-badem, cappuccino bisküvili ve kanyaklı çikolatalı dondurmalar bu mekanın favorileri arasında ama hepsinin tadı ayrı güzel. Eğer Bodrum’da yemediyseniz İstanbul’da bu lezzeti sakın kaçırmayın.

1995 yılında Ahmet, Mehmet ve Ramazan İhtiyar kardeşler tarafından, Bitez Köy Meydanı’nda kurulan Bitez Dondurması, taze meyvelerden katkı maddesi ve şeker kullanılmadan üretiliyor. Önce Bitez, ardından Bodrum’a gelen yerli-yabancı turistler bu lezzetin tadını keşfetti ve bu lezzet artık İstanbulluların ayağına geldi.

mekan1

Mekan öyle güzel düzenlenmiş ki içeri adım attığınızda kendinizi Bodrum’daymış gibi hissediyorsunuz. Detaylar çok ince düşünülmüş ve çok farklı bir hava katmış…

mekan2

Bitez Dondurması’nın bir de hikayesi var;
“Ahmet, Mehmet ve Ramazan İhtiyar kardeşler tarafından bizzat üretilen Bitez Dondurması’nın hikayesi, kardeşlerin Bitez Köy Meydanı’ndaki dükkanlarında başlar. Tatile gidip de Bitez Dondurması’nın tadına bakan, yaşadığı şehre döndüğünde çevresindekilere anlatan lezzet takipçileri sayesinde, ünü kulaktan kulağa yayılır.  Çünkü dağlardan toplanan karadut, Datça’dan sepetler ile gelen çilek, Gaziantep’ten gelen fıstık, Sakız Adası’ndan gelen damla sakızı, Bodrum’un yöresel meyvesi mandalina gibi organik, süt ve şeker kullanılmayan, katkı maddesi içermeyen ve yediğinizde ağzınıza gelen gerçek meyvelerden üretilen Bitez Dondurması’nı yiyen, bir daha unutamaz”

mekan4

Bitez Dondurması’nın, karadut, vişne, kanyaklı çikolata başta olmak üzere, bal-badem, kavun, limon, tahinli-susamlı, ceviz, fıstık, çikolata, şeftali, cappucino bisküvili, Bodrum mandalinası, çilek, damla sakızı gibi 20’ye yakın dondurma çeşidi bulunuyor. İsteyene külah isteyene ise kase ve kağıt helvayla…

mekan3

Ürün yelpazesine sütlü tatlılar, cheescake ve waffle da ekleyen Bitez Dondurması’nın Yalıkavak´ta iki, Bitez Köy Meydanı, Bodrum Merkez, Turgutreis, Gündoğan ve İstanbul’da birer tane olmak üzere toplam 7 şubesi bulunuyor. Cheesecake demişken ayrı bir parantez açmak lazım… “Maria’s Cheesecakes” çok özel ve güzel bir lezzet. 2006 yılından bu yana doğal ürünler kullanarak yapılan cheesecake’in yumurtadan vişneye tüm ürünleri Maria’nın bahçesinden elde ediliyor.

Maria Perdue kimdir?
1951’de Boston, Masacussette’de doğdu. Sertifikalı mücevher uzmanı olan Maria,  San Francisco’da çeşitli pastacılık kurslarına katıldı. Annesinden öğrendiği tarifleri aldığı pasta süsleme eğitimleri ile birleştirince muhteşem tatlılar yapmaya başladı.

pasta

Dondurmanı topu 2 lira, meyveli ve dondurmalı waffle 11 lira, karışık waffle ise 14 liradan satılıyor.

BİTEZ DONDURMA – ŞAŞKINBAKKAL
Bağdat Caddesi 374 Şaşkınbakkal, İstanbul (Günaydın’ın karşısında)
http://www.bitezdondurma.com

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir

Hiç Yorum Yok

Yorum Yap