Gaziantep'te baklava nerelerde yenir? - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Seyahat, Yeme - İçme

Gaziantep’te baklava nerelerde yenir?

08 Şubat 2016

Gaziantep denildiğinde baklava, baklava denildiğinde Gaziantep akla gelir. Antep’te her baklava yediğimde “Bizim İstanbul’da yediklerimiz ne acaba?” diye aklımdan geçiriyorum. Kimse kusura bakmasın, buranın havası, suyu, unu, şekeri, yağı ve baklavası farklı. Gaziantep‘teki baklavayı İstanbul’a gönderseniz de olmuyor o iş. Fırından çıkan, yeni şerbetlenen tatlıyı ılık ılık yediğinizde ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Gaziantep‘te baklava yiyebileceğiniz adresleri ve favorilerimi kaleme aldım. Bunlar benim severek gittiğim, keyif aldığım ve tavsiye ettiğim adreslerden.

Gaziantep‘te baklavanın ucuz olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son derece titizlikle ve seçilen un, sadeyağ, fıstık oldukça pahalı. Bu pahalılık doğal olarak fiyatlara da yansıyor. Gerçekten baklava yemek istiyorsanız eğer, kilosuna 50-60 lira verirsiniz. 80-85 liraya kadar da çıkıyor. Evet, 20-30 liraya da baklava var Antep’te, camlarda görürsünüz. Kullandıkları ürünün tamamı ikinci ya da üçüncü sınıf. Bence sadece önünden geçin, size önerdiğim adresler dışında da baklava yemeyin.

baklava-gaziantep-1

ZEKİ İNAL
http://zekiinal.com
Zeki İnal’a ilk gittiğimde tabelasını gördüm ve “Burada güzel bir şeyler beni bekliyor” diye içimden geçirdim. Haksız da çıkmadım! Nasıl yaptıklarını bilmiyorum ama ben hayatımda böyle bir şöbiyet yemedim. Şöbiyetin rengi bile farklı… Zeki İnal, 80 yaşın üzerinde ve halen imalathaneye giriyormuş. Duyunca çok şaşırdım, iş aşkı işte böyle bir şey. Antep’in bir günde en az üretim yapan baklavacısı olan Zeki İnal’da şöbiyet yemek istiyorsanız eğer öğleden sonraya pek kalmayın. Pazar günleri de kapalı, bilginize.

Favorim; şöbiyet, şöbiyet, şöbiyet ve fıstıklı kurabiye

ELMACIPAZARI GÜLLÜOĞLU
https://www.elmacipazarigulluoglu.com
Dünyanın en eski baklavacısı olan Güllüoğlu, Elmacıpazarı’nda. İmalathanesi de görme fırsatı bulduğum Güllüoğlu, fabrikasyon uzak bir üretim yapıyor. Baklavalar odun ateşi ve taş fırında pişiyor, yüzde 100 oranda şeker kamışından elde edilmiş şekerle şerbetleniyor. İnternetten sipariş verebiliyorsunuz.

Favorim; mihrimah ve kaymaklı baklava

ÇELEBİOĞULLARI
http://www.celebiogullari.com.tr

Taş fırınlarda meşe odunuyla pişen baklavalarının hiçbirinde katkı maddesi yok. Şehir dışından gelenlerin çok fazla bilmediği Çelebioğulları, ağırlıklı olarak Gazianteplilerin tercihleri arasında yer alıyor. İnternetten sipariş verebiliyorsunuz.

Favorim; yaprak şöbiyet ve havuç dilimi

KOÇAK BAKLAVA
http://www.kocakbaklava.com.tr

1993 yılında kurulan Koçak Baklava, Gaziantep’te baklava yiyeceğiniz yerlere oranla çok daha yeni olmasına rağmen çok biliniyor. Her gittiğimde birçok arkadaşım baklavayı özellikle Koçak’tan istiyor. Taş fırınlarda pişen tatlılar, doğal şeker şerbetiyle tatlandırılıyor. İnternetten sipariş verebiliyorsunuz.

Favorim; özel kare baklava ve kare ezme

İMAM ÇAĞDAŞ
http://www.imamcagdas.com
Gaziantep’te baklava yiyebileceğiniz en eski işletmelerden… Gaziantep denildiğinde de direkt akla gelen birkaç işletmeden. Kalabalığı, turistikliği, fabrikasyona dönmesi ve İstanbul’da neredeyse her adımda bir karşıma çıkan baklavası sebebiyle pek fazla tercih etmiyorum. Ama buranın üzerine baklava yemediğini iddia edenler de yok değil. Bence en doğru kararı siz deneyerek verirsiniz. Yolunuz düşerse bir deneyin, bakalım siz neler söyleyeceksiniz?

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir