Dünyanın en eski baklavacısı; Elmacıpazarı Güllüoğlu - Yenihayat'ın TadıYenihayat'ın Tadı
Canım tatlı istedi, Seyahat, Yeme - İçme

Dünyanın en eski baklavacısı; Elmacıpazarı Güllüoğlu

16 Şubat 2016

Dünyanın en eski baklavacısıyla sizi tanıştırmak istiyorum; Elmacıpazarı Güllüoğlu. 1871 yılında baklavayla bugünün temelleri atan Güllü Çelebi, aslında bir kebapçıymış. Hac dönüşü, orada gördüğü ve baklavaya benzer tatlıyı kebaplardan sonra misafirlerine ikram etmeye başlamış. Gel zaman, git zaman tarifini geliştirmiş ve sadece tatlı satarak para kazanmaya başlamış. Bugünlerde dümenin başında 6. kuşaktan, iki genç Güllü var, Cevdet Güllü ve Murat Güllü

Dükkandan önce imalathane kısmından bahsetmek istiyorum size. Murat Güllü, imalathanesinin kapılarını açtı ve hamurdan şekere, ortam ısısından odun ateşine kadar birçok detayı paylaştı. “İmalathaneye gidiyoruz” dediğinde açıkcası bir fabrika bekliyordum. Öyle bir yere gittik ki; Elmacıpazarı Güllüoğlu‘nun ne kadar butik bir üretim yaptığını gözlerimle gördüm.

gulluoglu-baklava-gaziantep-oguz-yenihayat-2

Baklavanın her aşaması gerçekten büyük incelik istiyor. Hamurun açılması, kullanılan malzemelerin kalitesi, tepsilere dizilmesi, yağlanması, katlanması, fıstıklanması, kesilmesi, pişirilmesi, şerbetlenmesi ve soğuması… Yazması kolay, izlemesi keyifli ama yapması gerçekten zor. İmalathanede öğrendiklerim benim için çok önemliydi ve ilk kez böyle bir deneyim yaşadım. Ufak notlarla sizi de bilgilendirmek istiyorum.

– İmalathanede herkes her işi yapabilecek tecrübede ama hepsinin uzmanı olduğu bir alan var. Yukarıda bahsettiğim aşamaların ustası farklı.

– “İyi baklavacıyım” diyen herkes Karakoyunlu‘nun ununu kullanıyormuş. Un harici Şanlıurfa‘dan gelen sadeyağ ve elbette fıstığın kalitesi çok önemli.

Güllüoğlu‘nda baklava odun ateşi ve taş fırında pişiyor. Pişen baklavalar 106 derecede kaynayan şerbetle şerbetleniyor. Şerbetin içine gerçek limon koyuyorlar, limon tozu değil. Yüzde 100 oranda şeker kamışından elde edilmiş şeker, şerbette kullanılıyor.

gulluoglu-baklava-gaziantep-oguz-yenihayat

– Baklavanın içindeki kaymak, bildiğimiz kaymak değil. Keçi-koyun sütünün irmikle karıştırılmasından elde ediliyor.

Gaziantep‘ten sipariş vermeyi düşünenlere ise minik bir notum var. Kuru baklava (içinde kaymak olmayan) 1 haftaya kadar, diğer baklavalar ise 3-4 gün dayanıyor. Sebebi ise içinde katkı maddesinin olmayışı. Ayrıca; baklavanın şekerlenmesi kötü bir şey değil. Yiyeceğiniz miktarı mikrodalga fırında 20 saniye ısıtmanız yeterli. Ilık ılık baklava yemenin keyfi anlatılmaz, yaşanır.

– Ve ayrıca; Gaziantep‘te ya da İstanbul‘da gördüğünüz, bildiğiniz baklava ustalarının tamamı Elmacıoğlu‘ndaki Güllüoğlu‘ndan çıkmaymış. Burası sadece baklavacı değil, aynı zamanda bir okul gibi…

3_elmacipazari_gulluoglu_baklava_oguz_yenihayat_gaziantepGüllüoğlu’ndaki favorilerim; burma kadayıf, kaymaklı baklava ve şöbiyet. Baklava harici fıstıklı kurabiye de çay ile güzel bir ikili oluyor. Hem hafif, hem de lezzetli. Doğal olarak en çok merak edilenlerden biri de fiyatlar. Şubat 2016 itibariyle yazının sonuna bir fiyat listesi bırakıyorum, sipariş vermeyi düşünenlere kolaylık olsun. Yolunuz olur da Gaziantep’e düşerse Elmacıpazarı Güllüoğlu‘na mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Dükkandan içeriye attığınız ilk adımda çok farklı duygular hissedeceğinizden eminim.

Yorumlar

yorum

İlginizi Çekebilir